Bioróżnorodność

Bzygowate
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Bioróżnorodność

Post autor: red45 »

Przez ostatnich kilka dni intensywnie zajmowałem się polowaniem na wszelkiego rodzaju błonkówki i muchówki, w tym oczywiście bzygowate. Efektem tej pracy są trzy poniższe kompilacje (które nawiasem mówiąc również kosztowały mnie sporo pracy). Nie mam doświadczenia w identyfikacji Syrphidae, więc pewnie część gatunków się powtarza. W każdym razie jestem zadowolony z efektu - wszystkie zdjęcia były robione w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, praktycznie na tym samym obszarze, co wskazuje na to, że nie jest tak źle z bioróżnorodnością, nawet w wielkim mieście.

Jeżeli ktoś ma ochotę, to prosiłbym o, chociaż częściową identyfikację. Wiem, że taka prośba to proszenie się o lincz :-)

Na pewno jest tu kilka gatunków Eristalis i chyba trzy Volucelle.
Załączniki
s1.jpg
s1.jpg (143.52 KiB) Przejrzano 3108 razy
s2.jpg
s2.jpg (135.74 KiB) Przejrzano 3108 razy
s3.jpg
s3.jpg (139.29 KiB) Przejrzano 3108 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Bioróżnorodność

Post autor: Robert Zoralski »

Bardzo fajne zestawienie :)
Poniżej ta sama kompilacja w postaci tekstowej.
Można czytać wierszem lub nucić jako piosenkę... ;)

Eristalis Chrysotoxum Eristalis
Helophilus Syrphus Eristalis
Syrphus Helophilus Eristalis

Scaeva Sphaerophoria Volucella
Helophilus Sphaerophoria Eristalis
Helophilus Syrphus Volucella

Eristalis Myathropa Myathropa
Sphaerophoria Helophilus Eristalis
Eristalis Volucella Volucella

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bioróżnorodność

Post autor: red45 »

Piękna piosenka powstała, dziękuję za pomoc. Jutro postaram się spróbować oznaczyć gatunki i wrzucę tu moje propozycje do weryfikacji :-)
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bioróżnorodność

Post autor: red45 »

Ok, posiedziałem trochę i spróbowałem identyfikacji. Od razu zaznaczam, że nie mam ani doświadczenia, ani klucza, a bzygi identyfikowałem 'optycznie' korzystając z galerii ze strony Syrphidae Polski. Nie mam pojęcia też, jak bardzo zmienne są wzory barwne. W każdym razie zabawa z fotografowaniem i próbami identyfikacji jest przednia. Proszę o potwierdzenia.

S1
Eristalis arbustorum ?
Chrysotoxum festivum ?
Eristalis lineata ?

Helophilus pendulus ?
Syrphus torvus ?
Eristalis tenax ?

Syrphus torvus ?
Helophilus pendulus ?
Eristalis tenax ?

S2
Scaeva pyrastri
Sphaerophoria scripta ?
Volucella pellucens

Helophilus trivittatus ?
Sphaerophoria scripta ?
Eristalis similis ?

Helophilus pendulus ?
Syrphus - nie wiem, koniec odwłoka nie pasuje do niczego :-)
Volucella inanis

S3
Eristalis lineata ?
Myathropa florea
Myathropa florea

Sphaerophoria scripta ?
Helophilus trivittatus ?
Eristalis arbustorum ?

Eristalis arbustorum ?
Volucella inanis
Volucella zonaria
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Bioróżnorodność

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Galeria nie może być głównym elementem służącym do identyfikacji! Może pomagać zobaczyć pewne cechy które są opisane w kluczach, przebrnąć przez ogrom bioróżnorodności do często całkiem wąskiej grupy gatunków. Bez okazów w ręku osoba bez opatrzenia chyba jest zawsze skazana na porażkę w trafieniu w gatunek przy tak dużych i różnorodnych rodzinach jak bzygowate. Oczywiście jak rodzaj jest charakterystyczny p. Myathropa i w Polsce ma jeden lub kilka bardzo charakterystycznych gatunków to i taka osoba trafi z oznaczeniem.
W tej próbie identyfikacji większość jest dobrze trafiona, ale niestety nie wszystkie.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bioróżnorodność

Post autor: red45 »

Łukasz Mielczarek pisze:Galeria nie może być głównym elementem służącym do identyfikacji!
Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę! Galerie wykorzystałem tylko jako taki pierwszy krok w stylu - do czego dany owad jest najbardziej podobny. Mam klucz do oznaczania Syrphidae, ale nie mam w tym doświadczenia, a przede wszystkim czasu. Zresztą nie liczyłem na to, że wszystkie muchy da się oznaczyć co do gatunku z, nieraz kiepskich, zdjęć. Być może do tematu uda wrócić się jesienią, kiedy zamiast wypraw z aparatem pozostaną wspomnienia z komputerem :-)

ps. np. jeżeli chodzi o powyższe okazy, w ogóle nie zwracałem uwagi na żyłki na skrzydłach, a zapewne są bardzo istotną cechą...
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Bioróżnorodność

Post autor: tiktaalik »

Przedwczoraj wybralem się do Ogrodu po V.inanis, której w moim rewirze łowieckim nie było do tego dnia, choć w roku ubiegłym latała w najlepsze. Zonarii za to tyle, ze trudno ją przeoczyć - sytuacja akurat odwrotna w porównaniu z tą sprzed roku. Po cichutku liczylem też na fart i spotkanie z mierzwicą. Inanis mnie nie zawiodła. Co zabawne, dzień po wizycie w ogrodzie pojawila się wreszcie i u mnie, od razu w liczbie pięciu sztuk na jednym stanowisku. Ale wycieczka i tak się oplaciła, mam ją przynajmniej na fenkule wloskim, a nie tylko oset i oset (a może to ostrożeń?). Mierzwicy nie zauważyłem Mam wiec pytanie: kiedy ją zaobserwowaleś i czy bylo to jednostkowe zdarzenie a bzyg byl efemerydą, czy to regularne loty?
Dodatkowo sfotografowalem piękną makatkę na bukwicy zwyczajnej, prawdopodobnie Anthidium punctatum, ale w swoim czasie poproszę na forum o weryfikację. Aha, no i zaskrońce całkiem śmiało sobie poczynały; jeden dał się nawet przyłapać na śniadaniu w postaci jakiegoś gryzonia.
Rozglądałem się , czy nie widać Cię gdzieś w pobliżu, ale bylęm jedynym szaleńcem fotografującym robale.
bukanero
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 11 maja 2012, 23:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Bioróżnorodność

Post autor: bukanero »

Malutkie sprostowanie do oznaczenia zdjęć. W S1 ósme zdjęcie to moim skromnym zdaniem nie Helophilus pendulus, a Helophilus trivittatus. Właśnie złapałem taką ślicznotkę i dam jej przeczekać deszcz u mnie w domku, a jutro rano wypuszczę w szeroki świat :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”