Hodowla Sphinx ligustri

Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Hodowla Sphinx ligustri

Post autor: Krystian Lewandowski »

Witam. Wczoraj na kalinie znaleziono mi dwie gąsienice tej pięknej ćmy. Bardzo się cieszę bo nigdy wcześniej nie znalazłem żadnej gąsienicy- nie złapałem też imago.
I tu moje pytanie-Czy stosować jakieś ,,szczególne środki'' by udało się uzyskać imago-czy mogę hodować je w hodowlarce na balkonie czy może lepiej unikać dużego nasłonecznienia. Czy roślinę żywicielską mogę bez obaw zastosować inną-kalina została wycięta więc trudno o jej liście. I czy do przepoczwarzenia wystarczy trochę piasku.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Aneta »

Zawsze lepiej unikać nasłonecznienia. Na balkonie hodować można, ale należy zapewnić gąsienicom zacienienie (i warto dobrze zabezpieczyć hodowlarkę przed potencjalną wizytą pasożytów). Co do roślin żywicielskich - głównymi są ligustr i bez lilak, może też być jesion oraz tawuła.
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Krystian Lewandowski »

Podałem im ligustr-wcinają...
Trochę się bałem,że będą wybrzydzać ale jest oki.
Pytanie główne to jaki piasek do przepoczwarzenia-suchy czy lekko wilgotny.
Jak jakieś trzy lata temu hodowalem l.populi to spora ilość gąsienic się nie przepoczwarzyła do konca i padła. Część też pózniej wyschła-piasek z tego co pamiętam był raczej suchy, ale wtedy hodowlarka była na balkonie od strony południowej-(-mój błąd. Jak pisałem bardzo mi zależy na imago.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trudno ocenić, co było przyczyną niepowodzenia w hodowli Laothoe populi, ale proponuję do przepoczwarczenia dać gąsienicom wilgotny torf a nie piasek, i całą hodowlę chronić przed słońcem (jak pisze Aneta) i przesuszeniem.
hodowalem l.populi
dwie uwagi Krystianie:
-nazwy rodzajowe pisz z dużej litery
-jeśli mogą wyniknąć jakieś wątpliwości, lepiej napisać całą nazwę rodzajową, a nie tylko pierwszą literę. W Twoim przypadku może to przecież być np. Limenitis populi i nie ma tu znaczenie fakt, że akurat Limenitis populi nie przepoczwarcza się w ziemi, bo forum czytają nie tylko motylarze, i nie muszą znać szczegółów biologii każdego motyla.
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Roman »

mojej gąsienicy dałem do wyboru dwa rodzaje pokarmu: ligustr i jesion. Wczoraj żerowała na ligustrze, natomiast dzisiaj przerzuciła się na liście jesionu. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku.
Załączniki
S. ligustri1.jpg
S. ligustri1.jpg (113.57 KiB) Przejrzano 4374 razy
Rafał Cieślak
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Rafał Cieślak »

Dobre efekty daje stosowanie podłoża do przepoczwarczania gąsienicom zawisaków trocin z drewna gatunków iglastych bądź liściastych. Przed włożeniem do hodowlarki zwilżyć wodą i dokładnie wymieszać. Przed przymrozkami poczwarki w substracie z hodowlarką włożyć do pudełka tekturowego obłożonego cienkim styropianem i postawić w lekko zacienione miejsce na balkonie. Wraz z pierwszymi ociepleniami stycznia bądź lutego (temperatura kilka stopni powyzej 0) można stopniowo aklimatyzując przenieść do mieszkania . Następnie po kilku dniach poczwarki wyjąć substratu i przenieść do akwarium na zwilżoną ligninę. W akwarium warto umieścić gałązki po których będą się wspinać rozwijające skrzydła motyle. Efektywność metody ok. 98%.
pozdrawiam i życzę sukcesów hodowlanych
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Roman »

dziękuję za wskazówki

pozdrawiam
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Roman »

Gąsienica zadowala się liśćmi jesionu. Spróbowałem dać jej dla odmiany śnieguliczkę i ponownie ligustr, ale jesion jest jak widać dla niej najbardziej odpowiedni. Rośnie... Pytanie w związku z tym: czy mam się spodziewać, że przez najbliższy miesiąc gąsienica będzie przygotowywać się do przepoczwarczenia? Na lepidoptera.eu znalazłem informację, że gąsienica może żerować do końca września. Stąd moje pytanie. I jeszcze jedno pytanie. Warto zmieniać roślinę pokarmową, czy też zostać przy tej jednej (jesionie)? Z góry dziękuję za wskazówki.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Aneta »

Jeżeli jesion jej pasuje, nie ma co zmieniać - chyba że zaczyna Ci go brakować i będziesz zmuszony korzystać z innej rośliny. Co do tego jak długo będzie rosła - zależy w jakim jest stadium, ale do przepoczwarczenia tak czy inaczej będzie się szykować, bo przecież S. ligustri w tym stadium zimuje ;)
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Hodowla Spinx ligustri

Post autor: Roman »

Rafał Cieślak pisze:Dobre efekty daje stosowanie podłoża do przepoczwarczania gąsienicom zawisaków trocin z drewna gatunków iglastych bądź liściastych.
Witam

Dostosowałem się do wskazówek Rafała. Wydaje mi się, że gąsienica rozpoczęła przygotowania do przepoczwarczenia.

pozdrawiam
Załączniki
godzina 11 przed południem 04.09.2010
godzina 11 przed południem 04.09.2010
przemiana1.jpg (74.16 KiB) Przejrzano 4137 razy
przemiana2.jpg
przemiana2.jpg (76.3 KiB) Przejrzano 4137 razy
przemiana3.jpg
przemiana3.jpg (74.72 KiB) Przejrzano 4137 razy
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Hodowla Sphinx ligustri

Post autor: Roman »

Jest poczwarka!!! :D :D :D
Czekam do maja

pozdrawiam
Załączniki
tawulec.jpg
tawulec.jpg (90.35 KiB) Przejrzano 4034 razy
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Hodowla Sphinx ligustri

Post autor: Kacper »

Wylęgł się?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Hodowla Sphinx ligustri

Post autor: Wojtek M »

Kacper pisze:Wylęgł się?
Tak, tylko w innym wątku -> viewtopic.php?f=32&t=17468&p=133371#p133371
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”