Iphiclides podalirius...

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Iphiclides podalirius...

Post autor: Jarosław Wenta »

... od 18:00 sprzęt, oświetlenie przygotowane, a on nic. Wylęgnie się bladym świtem, gdy będę spał smacznie. No trudno. Czeka mnie za to jutro jazda w Pieniny...
Załączniki
P1650908a.jpg
P1650908a.jpg (88.99 KiB) Przejrzano 5217 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

U wielu motyli, w tym np. P. machaon segmenty odwłokowe poczwarki przed wylęgiem motyla się wysuwają-odwłok się niejako wydłuża, dobrze prześwituje też rysunek, na zdjęciu poczwarki brakuje owego wysunięcia segmentów odwłokowych, więc wylęg pewnie rano jutro lub pojutrze ;-) Z stopnia prześwitu rysunku na skrzydłach i odwłoku wygląda nawet bardziej na "pojutrze" niż na "jutro" U motyli dziennych zazwyczaj od momentu pierwszego prześwitu rysunku na pokrywach skrzydłowych poczwarki do wylęgu upływają 3 dni.
Czekamy na fotorelację. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Pojutrze nawet bardziej by mi pasowało: do wtorku, środy przetrzyma w lodówce, a wtedy pogoda ma być bardziej stabilna. Może jakieś fotki by wyszły, to i na forum się pojawią, a jakże!
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Z tym trzymaniem w lodówce, to rożnie potem z motylami bywa....ja bym na tym etapie nie ryzykował, zimno na dworze, pewnie wystarczy ;-) Ona wygląda tak, jak P. machaon gdyby nawet w temp. pokojowej miały się lęgnąć pojutrze.
Taka piękność, i sesja zdjęciowa podczas prostowania skrzydeł, to jest coś...powodzenia i ciekawych ujęć.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Rano jeszcze był w poczwarce, gdy wróciłem z torfowisk już siedział na zewnątrz. I tyle, jeśli chodzi o fotografowanie podczas prostowania skrzydeł. Nic to. Teraz go wsadziłem do lodówki, i pewnie we wtorek go zawiozę. Jak długo może w lodówce siedzieć? Dać mu co?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

daj mu strzemiennego na drogę!

Fotografowanie wylęgów nie jest łatwe, ja się właśnie przymierzam do kamilli, którego poczwarka ma już wyraźne kolory skrzydeł....
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

PawełB pisze:daj mu strzemiennego na drogę!

Fotografowanie wylęgów nie jest łatwe, ja się właśnie przymierzam do kamilli, którego poczwarka ma już wyraźne kolory skrzydeł....
Oj, to wcześnie! Najwcześniejsze pokłonniki kamilla widywałem po 20 czerwca. Na temat uchwycenia momentu wylęgu dawno już pomyślałem, że tylko odpowiednie atelier z oświetleniem, wylęgarką z aparatem i czujnikami ruchu. Kiedyś po powrocie z wycieczki zastałem pięknie przebarwioną poczwarkę rusałki admirał. Wyniosłem ją na balkon by robić fotki. Skoczyłem tylko do kuchni wstawić obiad - w sumie 15 minut. Gdy wróciłem motyl już miał dość duże skrzydła.

Jutro paziem jedziemy.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Jarosław Wenta »

Paź dobrze zniósł przejażdżkę i przez godzinkę pozował do załączonych zdjęć.
Załączniki
P1660253a.jpg
P1660253a.jpg (90.68 KiB) Przejrzano 5199 razy
P1660289a.jpg
P1660289a.jpg (90.35 KiB) Przejrzano 5199 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

Prześliczny...
Nigdy w naturze takiego nie widziałam - na Podlasiu go nie ma :cry:
Gratuluję i motyla i świetnych zdjęć :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Jarosław Wenta »

Dzięki. Wyhodowanie swojego pazia to był dla mnie pewniejszy sposób na zrobienie dobrych zdjęć niż poszukiwania, które do tej pory zaowocowały takim egzemplarzem: http://krokus.tpn.pl/wenta/galerie/motyle_dzienne_papilionidae/index.html.
Teraz mam już wszystkie stadia rozwojowe żeglarka :D
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Jarosław Wenta »

Drugą i ostatnią poczwarkę wywiozłem dziś w Pieniny. Próbowałem doczekać wyjścia imago lecz najpierw przyszły chmury, a potem przylazła burza :evil: :evil: :evil:

Zresztą przy pochmurnej pogodzie to już nie była by ta jakość zdjęć...
Załączniki
P1670027a.jpg
P1670027a.jpg (98.52 KiB) Przejrzano 5124 razy
P1670038a.jpg
P1670038a.jpg (82.03 KiB) Przejrzano 5124 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mam pewne przemyslenia i niejasności dotyczace początku okresu pojawu pazia żeglarza w Polsce.

Na kielecczyźnie pojawia się on w okresie pierwszomajowym, również w PPK spotkalem go 1 maja! (Przedborski Park Krajobrazowy) Twoje poczwarki (skąd są?) pokazuję, ze pojawi się dopiero (!?) gdzieś na początku czerwca, p.Z.Śliwiński łowił je w okolicach Tomaszowa Maz. dopiero (!!!?) w połowie czerwca. Mamy rozrzut pojawu, ktory zależy od regionu Polski (czy tylko?) . Może to nawet pewne izolowane populacje wypracowaly sobie swój rytm?
Jak wygląda sezonowość pojawów w Waszych okolicach?

Drugie pokolenie spotkalem w Bieszczadach (Mików) i na Miedziance (okolice Kielc) w piewrszych, gorących dniach sierpnia.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Łukasz Buglowski »

Spotkał ktoś na Śląsku (okolice Segietu itp..)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius...

Post autor: Jarosław Wenta »

Moje znaleziska są z Pienin Spiskich (okolice Łapsz, Niedzicy, Falsztyna). Pierwszy paź (fotki imago w tym wątku) pochodzi z poczwarki znalezionej 20 sierpnia. Druga poczwarka pochodzi z gąsienicy znalezionej w tym samym miejscu 02 sierpnia. Na małym krzaczku tarniny żerowało 6 gąsienic, na sąsiednim dwie. To, kiedy wylęgły się imago z mojej hodowli jest IMHO mało miarodajne. W cieniu na balkonie spędziły więcej czasu niż powinny, bowiem czekałem aż przestaną padać wiosenne śniegi, na które nie raz żaliłem się na forum. Imago w okolicach znaleziska jeszcze ani razu nie obserwowałem, więc tu też nie potrafię niczego konstruktywnego dodać.

Znajomy fotografował żeglarka w Niedzicy w okolicy zapory 26 maja 2006. Generalnie wiem, że jego pojaw w tej okolicy mniej więcej zbiega się z kwitnieniem tarniny.

Na marginesie: dobrze jest powiadamiać lokalnych zarządców o takich znaleziskach. W miejscu, gdzie zadomowiły się pazie był planowany skład drewna. Obecnie owe krzaczki tarniny wraz z otoczeniem są pod specjalną opieką leśniczego, który bardzo się ucieszył, że ma u siebie żeglarki. Z Aglia tau też się ucieszył ;-)
Załączniki
Z tej gąsieniczki wyhodowałem poczwarkę nr 2
Z tej gąsieniczki wyhodowałem poczwarkę nr 2
P1590158.JPG (85.71 KiB) Przejrzano 5104 razy
Poczwarka nr 2 wyhodowana z żółtej gąsieniczki
Poczwarka nr 2 wyhodowana z żółtej gąsieniczki
P1020246.JPG (122.75 KiB) Przejrzano 5104 razy
Poczwarka nr 1, znaleziona jako poczwarka. Imago parę postów wyżej.
Poczwarka nr 1, znaleziona jako poczwarka. Imago parę postów wyżej.
PP1030150.JPG (102.87 KiB) Przejrzano 5104 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Papilionidae”