Cordulia aenea?

Ważki
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Cordulia aenea?

Post autor: Kola »

dzisiaj u mnie nad stawkiem masowo przeobrazaly sie takie wazki. niestety przyjechalam za pozno, dopiero kolo 10.30, i wszystkie juz siedzialy obok wylinek, glownie na okolicznych krzewach i betonowych slupkach ogrodzenia. dopiero po poludniu spotkala mnie niespodzianka, i znalazlam jedna, uczepiona na jakims nedznym badylku, ledwo pare cm nad lustrem wody. w miare jak wazka wychodzila, wylinka trzymala sie coraz slabiej... w dodatku powiewal solidny wiatr, i chwile pozniej doslownie w ostatniej chwili zdazylam uratowac wazke przed wpadnieciem do wody. odlozylam ja ostroznie na drewniany pniak tuz obok, zeby spokojnie doszla do siebie. niestety jak 15 min pozniej wrocilam do niej, to juz jej nie bylo, ani w tym miejscu ani w okolicy. i nie wiem co sie z nia stalo :(

(przy okazji - ja jestem komputerowa blondynka ;) i nie wiem co jest grane: wstawilam w tym poscie zdjecia identycznie jak na innym forum, wpisujac [img]adres%20obrazka[/img], i nie wiem czemu ich nie widac... na tym innym forum w ten sam sposob wstawiane zdjecia sa elegancko widoczne. ktos mi powie co zrobilam zle, albo dlaczego tutaj to nie dziala?)

edit:
poprawione:
Załączniki
IMG_1585a.JPG
IMG_1585a.JPG (137.51 KiB) Przejrzano 1720 razy
IMG_1568a.JPG
IMG_1568a.JPG (102.73 KiB) Przejrzano 1719 razy
IMG_1549a.JPG
IMG_1549a.JPG (107.18 KiB) Przejrzano 1721 razy
IMG_1542a.JPG
IMG_1542a.JPG (105.87 KiB) Przejrzano 1717 razy
IMG_1493a.JPG
IMG_1493a.JPG (112.4 KiB) Przejrzano 1734 razy
IMG_1488a.JPG
IMG_1488a.JPG (106.68 KiB) Przejrzano 1719 razy
IMG_1477a.JPG
IMG_1477a.JPG (140.6 KiB) Przejrzano 1723 razy
IMG_1454a.JPG
IMG_1454a.JPG (92.62 KiB) Przejrzano 1723 razy
IMG_1443a.JPG
IMG_1443a.JPG (130.42 KiB) Przejrzano 1724 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:57 przez Kola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16322
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Cordulia aenea?

Post autor: Aneta »

Kola pisze:wstawilam w tym poscie zdjecia identycznie jak na innym forum, wpisujac Obrazek, i nie wiem czemu ich nie widac... na tym innym forum w ten sam sposob wstawiane zdjecia sa elegancko widoczne. ktos mi powie co zrobilam zle, albo dlaczego tutaj to nie dziala?)
Bo tu widać tylko zdjęcia wysyłane na serwer forum - musisz dodać je jako załączniki (max. 152 KB).
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Kola »

pfff... to troche slabo, ze trzeba na serwer - nie dosc ze masakrycznie skompresowane, to jeszcze recznie dodawac po jednej. eh :/

no ale nic, poprawilam :) dzieki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

O tej porze roku to może być tylko Cordulia. Dopiero w 2 dekadzie maja, w niektórych miejscach, może wystartować metallica. Napisz coś więcej o tym zbiorniku, bo wydaje mi się mocno antropogeniczny. Wiosna niby normalna, super upałów nie ma tylko pogoda dość stabilna, a wylotu tak wczesnego jeszcze nie rejestrowałem (najwcześniej to chyba 28-ego).
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Kola »

zbiornik, to jest niewielki staw na terenie ogrodkow dzialkowych pod Kaliszem. istnieje tam odkad pamietam ;) w tym roku zarzad dzialek zrobil z niego masakre - zima powycinali praktycznie wszystkie krzewy i drzewa (najwieksze mialy lekko liczac 80-90cm srednicy) oraz ze dwa tygodnie temu wysypali brzegi jakims bialym czyms, trawy czesciowo wypalili. 'zielonki' praktycznie wszystkie zdechly, trzciny dopiero co niemrawo probuja zaczac rosnac, i to tylko gdzieniegdzie. co roku byla inwazja zab, a teraz pojedyncze egzemplarze, jakies takie ospale. w ogole sie balam ze wazek w tym roku nie bedzie, ze wszystko wytruli :evil: plakac sie chce i zgrzytac zębodołami, a prezesowi dzialkowemu najchetniej bym łajnobombe podrzucila :evil: wzglednie specjanie dobrana mieszanke merkaptanów :evil:

dorzucam dwie dokumentalne foty, robione mniej wiecej z tego samego miejsca - staw w pelni rozkwitu w sierpniu ub roku, oraz zdjecie dzisiejsze.
Załączniki
2010.04.25.JPG
2010.04.25.JPG (146 KiB) Przejrzano 1722 razy
2009.08.25.JPG
2009.08.25.JPG (145.03 KiB) Przejrzano 1720 razy
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

3 i 5 zdjęcie ewidentnie mówi, że to Cordulia aenea
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

No faktycznie, ostro pojechali. Radykalne zmiany są zawsze trudno akceptowalne. Ja bym jednak nie rozpaczał i już od tego roku przyłożyłbym się do obserwacji. Przypadkiem masz możliwość zrobienia ciekawych badań nawet publikacyjnych. Wiesz co było wcześniej, możesz obserwować zmiany, a te w przypadku ważek, raczej będą na lepsze. Tyle słońca to ten staw nie pamiętał, można się spodziewać obecności gatunków pionierskich jak L. depressa, a może i I. pumilio sie pojawi, jakieś ciekawe Sympetrum itp. itd. Nawet jeśli nie w tym roku to w przyszłym na pewno. Jak znam takie Instytucje jak Zarządy P.O.D. to następny taki zryw będzie za 20 lat :)
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Kola »

no wlasnie z tym co bylo wczesniej, to wiem tak mniej wiecej od polowy sierpnia tylko :/ bo wazki "odkrylam" dopiero w sierpniu ub roku, wczesniej nie interesowalam sobie nimi kompletnie. i mialam nadzieje ze w tym roku nadrobie, dowiem sie co tam wystepuje normalnie na wiosne, a tu rewolucja...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”