Prośba do użytkowników tego forum!

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
hołek
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Lokalizacja: fsw/zg
Kontakt:

Prośba do użytkowników tego forum!

Post autor: hołek »

Witam serdecznie!!

Mam do Was, drodzy użytkownicy małą prośbę. Otóż chodzi mi o zdjęcia paru owadów, które widziałem na forum.
Pisze mały art na temat tzw. "planktonu łąkowego", czyli o owadach Polskiej fauny, którymi mozna karmić ptaszniki oraz skorpiony. Aby był on w pełni wartościowy potrzebuję paru zdjęć, o które chcę Was poprosić. Miałem pisać pojedynczo do ludzi, których foty by mnie interesowały, ale byłoby tego trochę dużo, więc stwierdziłem, że poproszę ogół użytkowników, a kto byłby chętny do współpracy po prostu 'podaruje' mi swoją fotkę. Zależy mi na Waszym bezpośrednim pozwoleniu, ale oczywiście każde zdjęcie, które wykorzystam, będzie podpisane nazwiskiem, pseudonimem, czy jak tam sobie autor będzie życzył.
Chcę zaznaczyć, że ten art nie będzie miał formy zarobkowej, jest pisany z czystej pasji i dla własnej satysfakcji.

tutaj podaję gatunki, których zdjęcia by mnie satysfakcjonowały:
1 Złotook drapieżny (Chrysoperla carnea)



5 Dżdżownica (Lumbricus) *

7 Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa Linnaeus)
8 Pasikonik śpiewający (Tettigonia cantans)
9 Podłatczyn Roesela (Metrioptera roeselii)
10 Podkrzewin szary (Pholidoptera griseoaptera)

12 Bezskrzydlak pieszy (Podisima pedestris)
13 Dołczan wysmukły (Stenobothrus lineatus)
14 Skoczek zielony (Omocestus viridulus)
15 Tetrix subulata

*NIE-owad, którego fotką także nie pogardzę :)

ZA WSZELKĄ POMOC SERDECZNIE DZIĘKUJĘ :)

Ps. mam nadzieję, że to dobry dział na taki temat.

pozdrawiam Tomasz hołek Hołownia
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 lutego 2010, 15:39 przez hołek, łącznie zmieniany 5 razy.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

hołek pisze:5 Dżdżownica (Lumbricus)
to też owad?
hołek
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Lokalizacja: fsw/zg
Kontakt:

Post autor: hołek »

Marek Hołowiński pisze:hołek napisał/a:
5 Dżdżownica (Lumbricus)

to też owad?
no nie, ale fotka by mi się też przydała :P
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Post autor: Jakub Liberski † »

Chcę zaznaczyć, że ten art nie będzie maił formy zarobkowej, jest pisany z czystej pasji i dla własnej satysfakcji.
I chwała Ci za to ;-) Ale widzę duże błędy w zestawie gatunków - jeśli mają to być zwierzęta karmowe - nie wnikam, że turkucia trudno zaliczyć do "planktonu łąkowego" :mrgreen: Stonka ziemniaczana raczej nie będzie dobrym pokarmem. Jeśli chcesz widzieć dlaczego polecam Ci cykl artykułów Pawła Jałoszyńskiego o Systemach obrony chemicznej chrząszczy - jest tu, na entomo.pl. Również zestaw gatunków prostoskrzydłych (i to nie tylko ze względu na wielkość) nie jest zbyt szczęśliwie dobrany.
hołek
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Lokalizacja: fsw/zg
Kontakt:

Post autor: hołek »

heh no z tym planktonem to jest tak, że to jest hasło umowne, chodzi w nim ogólnie o owady (i dżdżownicę ;] ) które można spotkać wokół nas, które można i warto podawać zwierzętom terrariowym, których nie, które stanowią wręcz zagrożenie (jak np. biedronkowate) itp.
także wymieniam w nim i te które możemy skarmić i te których nie powinniśmy, dlatego przydałyby mi się foty i tych i tych.
a jeśli chodzi o prostoskrzydłe... no cóż - nie był to dla mnie łatwy temat, wydaje mi się, że na poziomie hodowcy ptaszorów jest zrobiony ok. Nie wiem dlaczego nie jest "zbyt szczęśliwie dobrany", ale chętnie skorzystam z porad ;]
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 lutego 2010, 13:57 przez hołek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Post autor: Jakub Liberski † »

Niektóre z prostoskrzydłych, które wymieniłeś mogą zrobić krzywdę ptasznikowi (szczególnie te większe, mające silne żuwaczki). Z prostoskrzydłymi pozyskanymi z natury mogą się dostać do hodowli jakieś pasożyty. Ja jednak w takim wypadku proponowałbym wypróbowany już w hodowlach sposób - czyli południowe gatunki świerszczy pochodzące z hodowli. Dżdżownice - jako glebojady, też mogą być wektorami jakiś nicieni. Pamiętaj też o tym, że nie tylko chodzi o to, by dany pokarm nie zaszkodził hodowanym pupilom - bo na forach tematycznych, spotkałem się z takimi "wynalazkami", że podawano ptasznikom krajowe żabki, czy jaszczurki - które są chronione.
hołek
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Lokalizacja: fsw/zg
Kontakt:

Post autor: hołek »

o tym wszystkim co mi tu nadmieniłeś, napisałem w swoim arcie. O pasożytach, grzybach, itp. napisałem. o "wynalazkach" także, więc nic się nie martw!! jak bedę miał go na ukończeniu to mogę wrzucić go tu na forum, co by specjaliści się wypowiedzieli :)
póki co zależy mi tylko na fotkach, a za te które już dostałem serdecznie dziękuję :)
hołek
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Lokalizacja: fsw/zg
Kontakt:

Post autor: hołek »

1 Złotook drapieżny
7 Turkuć podjadek
9 Podłatczyn Roesela
nieaktualne.
reszta dalej mnie interesuje!
pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”