7 Carabidae: Cicindela

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

7 Carabidae: Cicindela

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Larwy trzyszczy pokazywał już kiedyś Darek, więc przedstawiam tylko jedną fotografię, żeby można było zapoznać się z pokrojem ciała tego potwora z kosmosu.

Larwy siedzą w norkach, eksponując na zewnątrz tylko silnie zesklerotyzowaną tarczę głowy i przedplecza, i masakrują wszystko, co ma nieszczęście wpaść na taką maszynę do pożerania. Reszta ciała jest delikatna, na odwłoku można zobaczyć charakterystyczną parę haków, pomagających w zakotwiczeniu larwy w jamce.

Znaleźć norki larw trzyszczy jest dość łatwo, wystarczy trochę popełzać na kolanach na terenach, gdzie jest dużo imagines. Inna sprawa to samo łapanie larw, które czując drgania gruntu chowają się głęboko do dziury. Przy odrobinie szczęścia daje się taką larwę wykopać, chociaż norki potrafią być zaskakująco głębokie i częściej zostaje się z samym piachem na saperce. Można też złowić larwę, wsuwając do jej jamki cienką słomkę. Czasami larwa chwyci koniec słomki żuwaczkami i da się ją wyciągnąć. Tak czy inaczej, warto poobserwować te stworzenia, są naprawdę niesamowite. Jeśli ktoś ma ochotę pohodować takie monstrum, to nie jest to trudne, tylko trzeba pamiętać, że larwy i imagines trzyszczy wbrew pozorom potrzebują wysoką wilgotność i szybko padają w zbyt suchych terrariach.
Załączniki
Carabidae_Cicindela campestris.jpg
Carabidae_Cicindela campestris.jpg (127.26 KiB) Przejrzano 5531 razy
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Jak zwykle ciekawy tekst i świetne zdjęcia :) Temat interesujący nawet dla osoby, zajmującej się chrząszczami jedynie "przy okazji" ;) Czekamy na więęęęcej :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Paweł, czy wiadomo z jakiego narządu wyewoluowały te haki piątego segmentu?
zmienione szczecinki?

[zdjęcie piękne!]
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pojecia nie mam, nie znam larw w innych rodzajach trzyszczy, a troche ich na swiecie jest, moze sa tez jakies prymitywne formy, na podstawie ktorych latwiej wnioskowac o homologiach. Radek Jaskula moze moglby cos na ten temat napisac, ale od dawna nie bylo go na forum.
Pawel
Grabo
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 11:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grabo »

Zagadnienia dotyczace ewolucji larw sa ultra ciekawe. Jakis czas temu dorwalem artykul o preferencjach pokarmowych kilku rodzajów z rodziny Carabidae. Autorem byl jakis rosjaninem, ale teraz nie wiem gdzie go mam.
Przy okazji mam jedna małą ksiazeczke autorstwa Pana Pawła Jałoszyńskiego o preparowaniu owadów, stara, ale jara rzecz.
Serdecznie Marcin
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Grabo pisze:Przy okazji mam jedna małą ksiazeczke autorstwa Pana Pawła Jałoszyńskiego o preparowaniu owadów
:mrgreen: jak to przypadki chodzą po ludziach!
ksiązki można pisać na ten temat, a i tak nie zostanie on wyczerpany!
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Grabo pisze: Przy okazji mam jedna małą ksiazeczke autorstwa Pana Pawła Jałoszyńskiego o preparowaniu owadów, stara, ale jara rzecz.
Ze co..?

Larwami Carabidae w szeroko pojetej Rosji zajmowalo sie paru niezlych specjalistow, z Makarovem na czele.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Grabo pisze:Zagadnienia dotyczace ewolucji larw sa ultra ciekawe

Grabo, a to czytałeś?
http://www.ewolucja.org/d3/d310-4.pdf

z serwisu
http://www.ewolucja.org/
Grabo
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 11:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grabo »

tak, czytalem jakis czas temu.
Rosjanie sa bardzo dokladni jako entomolodzy.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Grabo pisze:Rosjanie sa bardzo dokladni jako entomolodzy.
A to niespodzianka :shock:!!! Ja ne znal, chto P. Jaloshynski eto russkij celovek... :roll: Privet, drug! :wink: :twisted: :lol:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

dzisiaj złapałem larwę w środowisku C. hybrida, niewielką... Kiedy położyłem ją na szalce, zwinęła się w obwarzanek i skoczyła na dobre kilka centymetrów do góry (z gładkiej powierzchni!)...warto też zauważyć niezbyt dobrze widoczne na zdjęciu oczy skierowane w górę i do tyły. Są to chyba najbardziej unerwione przez komórki światłoczułe oczy (oczka) larw w ogóle, to tego patrzące w górę i do tyłu...
Załączniki
Pict.jpg
Pict.jpg (41.44 KiB) Przejrzano 5434 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 września 2009, 12:38 przez mwkozlowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

mwkozlowski pisze:Są to chyba najbardziej unerwione przez komórki światłoczułe oczy (oczka) larw w ogóle, to tego patrzące w górę i do tyłu...
Masz tendencję do formułowania ekstremalnych wniosków (podobnie było z tematyką fiutów u ociernic). Nie wystarczy napisać "chyba", bo w ten sposób można powiedzieć absolutnie wszystko i na każdy temat. Warto czasem podać jakieś konkretne dane, liczby, publikacje, które by poparły stawianą tezę. Sam jestem ciekaw, z jakich źródeł wziąłeś powyższą informację, chętnie bym zapoznał się z jakimiś porównaniami.

Paweł
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

oczy (stemmata) u larwy trzyszcza to jeden z ciekawszych elementów jego kuriozalnej budowy i dobrze by było żeby były widoczne na Twoim zdjęciu, niestety są czarne i wtapiają się w tło. O oczach tych larw pisał Wigglesworth w "The life o insects" i są studia anatomiczne na C.chinensis, a kurcze na forum czyli wolnej wymiany myśli (choćby entomologiznych) nie trzeba zawsze nurkować w najgłębszą literaturę żeby podprzeć każdy wyraz.... tymniemniej one są na prawdę kuriozalne, te największe mają regularną siatkówkę z ok. 5000 komórkami recetorowymi i trudno znaleźć larwę holometabola z bardziej wyszukanym narządem optycznym....
chyba więc .....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Grabo pisze:Zagadnienia dotyczace ewolucji larw sa ultra ciekawe. Jakis czas temu dorwalem artykul o preferencjach pokarmowych kilku rodzajów z rodziny Carabidae. Autorem byl jakis rosjaninem, ale teraz nie wiem gdzie go mam.
Przy okazji mam jedna małą ksiazeczke autorstwa Pana Pawła Jałoszyńskiego o preparowaniu owadów, stara, ale jara rzecz.
Serdecznie Marcin
Skanuj i [linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione] w "Download", napisz tylko do Pawła z prośbą o zgodę, bo za pokazanie byle jakich map na forum jakieś pokręcone towarzystwo żąda krwi Jacka ;)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ja ci wierzę, po prostu pytam o źródła, na podstawie których sformułowałeś swoją hipotezę. Chodzi mi tylko o to czy jest to twoja spekulacja, wyniki twoich badań czy też wnioski wyciągnięte na podstawie porównania danych literaturowych dotyczących oczu u różnych larw.

Bardzo trudno jest powiedzieć, co jest bardziej czy mniej wyrafinowane lub wyszukane w różnych rozwiązaniach strukturalnych i funkcjonalnych spotykanych w stemmata larw. Chodzi o to, że te narządy mają dość zróżnicowaną budowę, dostosowaną czasem do wąskiej funkcji i o ile funkcję tę spełniają, to trudno coś tu porównywać. Czy skrzydło bociana jest bardziej czy mniej wyszukane niż skrzydło wróbla?

Można więc zastanawiać się nad stopniem komplikacji strukturalnej, ale to jest śliski temat, bo te same funkcje w prostszych konstrukcjach bywają rozwiązane po prostu inaczej, a czasem kto wie czy nie lepiej pod względem ekonomii. Przy dużej liczbie komórek w rabdomerach postuluje się występowanie efektów podobnych jak na matrycach fotograficznych, czyli im więcej fotoelementów na jednostkę powierzchni tym większe szumy wynikające z wpływu sygnału odbieranego przez komórkę na sąsiadujące elementy (czyli sprzęganie). Na dodatek w tego typu konstrukcjach dochodzi do nakładania się pól optycznych, a temu zjawisku w znanej mi literaturze przypisuje się negatywny wpływ na rozdzielczość obrazu. Dlatego trzeba być ostrożnym przed jakimś wartościowaniem rozwiązań w tej dziedzinie, różna architektura oka po prostu działa trochę inaczej, a mamy raczej mętne pojęcie o tym, jak naprawdę widzi taka czy inna larwa.


Grzegorz Banasiak pisze: Skanuj i [linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione] w "Download", napisz tylko do Pawła z prośbą o zgodę, bo za pokazanie byle jakich map na forum jakieś pokręcone towarzystwo żąda krwi Jacka ;)
Grzegorzu, moje zdziwienie wynikało z faktu przypisywania mi autorstwa czegoś, czego nigdy nie napisałem.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”