3 Drilidae: Drilus

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

3 Drilidae: Drilus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W Europie Środkowej występują tylko dwa gatunki tej rodziny, obydwa w rodzaju Drilus, w Polsce tylko jeden. Larwy nie są łatwe do znalezienia, można je trafić przypadkiem, kiedy wyłażą szukać zdobyczy, albo można je pozyskać zbierając większą liczbę muszli ślimaków na terenach, gdzie poławiano imagines. Łatwo zresztą pomylić larwę Drilus z Dermestidae, dopiero dokładne obejrzenie pozwala zauważyć charakterystyczne wyrostki na końcu odwłoka i ostre, sierpowate żuwaczki, za pomocą których te piękne stworzenia masakrują ślimaki.

Zarówno w FHL jak i w kluczu Burakowskiego podane są cechy pozwalające rozróżnić larwy D. concolor i D. flavescens (u nas występuje tylko ten pierwszy). Mam larwy zarówno z Polski, jak i z Niemiec, gdzie powinien być D. flavescens, i nie widzę możliwości jednoznacznego ich zidentyfikowania na podstawie wspomnianych kluczy. Ze względu na środowisko (las bukowy) lub lokalizację (Wielkopolska) uważam obydwie pokazane poniżej larwy za D. concolor (jedna starsza, druga młodsza), ale układ kolców na urogomphi mógłby wskazywać, że ta młodsza, niemiecka, może należeć do D. flavescens. Jednak ten gatunek występuje na otwartych kserotermach, a nie w górskich buczynach. Larwa pokazana w trakcie atakowania ślimaka pochodzi z Promna pod Poznaniem. Obydwa egzemplarze to stadium aktywne; po osiągnięciu określonej wielkości larwa linieje i przekształca się w wyglądającą zupełnie inaczej, jasno zesklerotyzowaną formę zimującą wewnątrz muszli ostatniej swojej ofiary.
Załączniki
Drilus a2.jpg
Drilus a2.jpg (135.97 KiB) Przejrzano 3975 razy
Drilus a3.jpg
Drilus a3.jpg (132.91 KiB) Przejrzano 3972 razy
Drilus a1.jpg
Drilus a1.jpg (132.97 KiB) Przejrzano 3972 razy
Drilidae_Drilus concolor mlody.jpg
Drilidae_Drilus concolor mlody.jpg (133.43 KiB) Przejrzano 3982 razy
Drilidae_Drilus concolor starszy.jpg
Drilidae_Drilus concolor starszy.jpg (132.94 KiB) Przejrzano 3981 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Fajnie Paweł, że wróciłeś i jak zwykle z ciekawymi tematami :)

Nie mam tego gatunku w kolekcji, ale wiem gdzie był łapany, więc trzeba nazbierać ślimamów! Jakieś rady, co do terminów? Latem czy jesienią? Las, pobrzeże, czy może zakrzaczenia na kserotermach? Bo piszesz, że związany z lasami bukowymi.
A Omalisus fontisbellaquaei znajdowałeś też larwy? Jakieś doświadczenia? Środowisko, czas zebrania?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kalisiak pisze:
Nie mam tego gatunku w kolekcji, ale wiem gdzie był łapany, więc trzeba nazbierać ślimamów! Jakieś rady, co do terminów? Latem czy jesienią? Las, pobrzeże, czy może zakrzaczenia na kserotermach?
Wyrosniete larwy D. concolor wlasnie teraz wylaza na chodniki w miastach; z wysokosci glowy wygladaja i zachowuja sie podobnie do larw Dermestes laniarius. Teren musi byc nagrzany, ale z zadrzewieniami, najlepiej jakies gliniaste czy piaszczyste skarpy w obrebie luznych zadrzewien typu parkowego. Imagines lapie regularnie w Poznaniu na Cytadeli, wiec typowy park, ale z bardzo roznorodnymi biotopami (na malym terenie wszystko od kseroterm do zacienionych, gestych i wilgotnych zarosli). Na wiosne w slimakach siedza larwy aktywne, na jesieni ostatnie, zimujace stadium; spojrz do Burakowskiego po detale.
A Omalisus fontisbellaquaei znajdowałeś też larwy? Jakieś doświadczenia? Środowisko, czas zebrania?
Niestety, tylko samce, za to omalze masowo w podgorskich buczynach i lasach mieszanych, zawsze na roslinnosci (zwykle niskiej) wzdluz lesnych traktow. Nawet intensywne przesiewanie w tych okolicach nic nie dalo, larwy i samice nieuchwytne.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No, ale Poznań to nie Łódź :)

Za to Omalisus fontisbellaquaei łapałem również na zakrzaczonych kserotermach i skrajach lasów przy kserotermach. Ale żeby masowo? Może właśnie we wnętrzu lasu.
Najbliższy znany mi teren współ występowania obu gatunków to okolice Przedborza.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Drilus nigdzie nie jest pospolity, przeważnie trafiają się pojedyncze sztuki na zielsku.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

I wyjaśniłeś jedną z zagadek która nie dawała mi spokoju :grin:
Spotkałem jakieś 2 tygodnie temu właśnie takie larwy podczas porządkowania ogródka. Wyglądały mi początkowo na Dermestidae, ale te spore „wyrostki” na końcowych segmentach mocno nie pasowały do znanych mi larw skórników. Zabrałem 2 sztuki do hodowli – niestety zwiały...
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

właśnie w internecie ukazało się zdjęcie kopulującej pary D. flavescens!!!!

http://www.koleopterologie.de/gallery/ stąd Neude Fotos i gatunek (na razie nie można zlinkować ze zdjęcia)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 17:14 przez mwkozlowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

:shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

aha, link www.koleopterologie.de/gallery/ prowadzi do strony tytułowej, a ten drilus jest w dzisiaj dodanych "Neue Fotos"

z tych zdjęć wychodzi że samica może być dłuższa od samca 4-5 razy!!!

jak to jest w wypadku D. cocolor?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Moje gały to wynik obejrzenia zdjecia! Niesamowite :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”