Kotlina Kłodzka

Ważki
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Kotlina Kłodzka

Post autor: Kola »

na poczatku maja bede w Kotlinie Klodzkiej, konkretnie w Bystrzycy Klodzkiej. i w zwiazku z tym, jako poczatkujaca "ważkolubka" mam prosbe: czy ktos moglby mi podpowiedziec, czy mam szanse na jakies ciekawe obserwacje/zdjecia? oraz w miare mozliwosci polecic jakies sprawdzone miejsca (strumienie, stawy, jeziorka etc) nad ktore moglabym sie udac? w gre wchodzi praktycznie cala Kotlina, bo bede wlasnym samochodem :)
niestety "dla siebie" bede miala tylko jeden dzien, wiec tym bardziej nie chcialabym tracic czasu bez sensu...
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Tomasz Żuk »

Polecam Torfowisko pod Zieleńcem. (Rezerwat)
Poczekaj jednak z decyzją, może 'miejscowi' forumowicze - entomolodzy coś Tobie doradzą.
Swoją drogą 1 dzień to stanowczo za mało.

Powodzenia i pogody.
Tomek
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Początek maja może być jeszcze wcześnie. Na mój rozum jest tak. Kotlina Kłodzka = góry = strumienie górskie = cordulegaster bidentata - szklarnik górski i cordulegaster boltonii - szklarnik leśny.
Zrób im dobre zdjęcia, a wszyscy będą ci zazdrościć :razz:
A jak znajdziesz jakieś stanowiska tych gatunków, których nie ma w "atlasie występowania ważek w Polsce" to wszyscy się ucieszą.
Tomasz poleca jeszcze torfowisko i to doskonały pomysł, bo na torfowiskach latają bardzo fotogeniczne ważki :mrgreen:
Tylko ten początek maja...
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Kola »

dziekuje za podpowiedz :)

wiem ze jeden dzien to za malo, ale jade w odwiedziny do kompletnie "nieważkowej" kolezanki, i nie moge jej tak po prostu olac ;) zabrac ze soba tez nie, bo pewnie nie bedzie chciala... a jednego dnia ona musi byc w pracy, wiec ja moge sie urwac ;) no i niestety ten poczatek maja, czyli przedluzony dlugi weekend majowy... ale moze juz cos bedzie latalo :)

a co do tego Torfowiska, na terenie rezerwatu chyba nie mozna sobie chodzic gdzie sie chce, tylko po wytyczonych sciezkach, prawda? a tam tylko niewielka czesc nie jest objeta rezerwatem...
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ewa Miłaczewska »

eutanatos pisze:Początek maja może być jeszcze wcześnie. Na mój rozum jest tak. Kotlina Kłodzka = góry = strumienie górskie = cordulegaster bidentata - szklarnik górski i cordulegaster boltonii - szklarnik leśny.
Zrób im dobre zdjęcia, a wszyscy będą ci zazdrościć :razz:

Tylko ten początek maja...
W początku maja Cordulegastrów oczekiwać nie należy. Próżny trud.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: Brachytron »

Kola pisze:czy mam szanse na jakies ciekawe obserwacje/zdjecia?
Moim zdaniem nie. Chodzenie na ważki w górach ma sens od czerwca, chyba że łowisz larwy. Jeśli chcesz znaleźć cokolwiek to jak najniżej (w sensie poziomu morza) i będą to pospoliciuchy aspektu wiosennego.
Kola
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 20:58
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Kola »

no coz :) to pochodze sobie po gorach jak normalny czlowiek ;)

dzieki za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”