Callophrys rubi (Zieleńczyk ostrężynowiec)

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Callophrys rubi (Zieleńczyk ostrężynowiec)

Post autor: Jarosław Wenta »

No i wiosna znienacka zawitała do Zakopanego pomimo wszędzie leżącego śniegu i faktu, że jeszcze we wtorek u podnóża Tatr poruszałem się na śladówkach. W mieszkaniu, na parapecie okiennym, pośród naczyń, w których latem hodowałem różne okazy pojawił się nieco smętny i osowiały Callophrys rubi (Zieleńczyk ostrężynowiec). Szok niesamowity - nie hodowałem jego gąsienicy ani nie przywlokłem jego poczwarki. Natomiast od połowy czerwca do końca lipca miałem w wazonie krzaczek borówki bagiennej. To by tłumaczyło ewentualną obecność gąsienicy zieleńczyka, zaś mój lipcowy wyjazd mógłby tłumaczyć fakt, że jej nie zauważyłem (choć nie było mnie raptem 10 dni). Przed wyjazdem (24 czerwca) fotografowałem na tym krzaczku gąsienicę, której po powrocie już nie było. Fotkę załączam do postu. Bardziej mi przypomina jakąś zwójkę, ale może młode gąsieniczki Callophrys rubi tak właśnie wyglądają???

Co Wy na to?

Pozdrawiam prawie wiosennie...
Załączniki
P1000015.JPG
P1000015.JPG (104.46 KiB) Przejrzano 1372 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To jednak jakaś zwójka.
C.rubi: http://www.lepidoptera.eu/minipic.php?ID=4962&scale=1
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Tawulec pisze:To jednak jakaś zwójka.
C.rubi: http://www.lepidoptera.eu/minipic.php?ID=4962&scale=1
Pozdrawiam
Dzięki za potwierdzenie. Nie rozumiem, jak mogłem nie wykryć obecności drugiej gąsienicy. Krzaczek stał w wazonie, wodę mu zmieniałem, listki dość uważnie przeglądałem w nadziei znalezienia czegoś jeszcze. Na parapecie stał tylko kaktusik w doniczce, który zresztą bezlitośnie wyjąłem szukając bez skutku egzuwium.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Gąsienice modraszków rewelacyjnie się kamuflują. Ich znalezienie często graniczy z cudem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”