Feromony a przezierniki

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Feromony a przezierniki

Post autor: Tawulec »

Sezon na przezierniki powoli chyli się ku końcowi. Chciałbym przedstawić efekty połowów na feromony z tego roku. Na początku zestawię feromony dla każdego gatunku, które najlepiej spisywały się w terenie. Nie chcę powtarzać listy z Wageningen, dlatego dodaję swoje nietypowe obserwacje.
--------
Synanthedon myopaeformis- reaguje równie dobrze na feromon MYO, jak i na feromon CULICI. Sporą ilość samców przywabiłem zarówno w godzinach południowych (11-13), jak i w godzinach popołudniowych (15-17). Warto zauważyć, że przeziernik ten lata od pierwszych dni czerwca do końca lipca. (w tym roku Wrocław-Ołtaszyn, 17VI09, Wrocław-Ołtaszyn, 21VII09)
--------
Synanthedon culiciformis- reaguje przede wszystkim na feromon CULICI, ale zareagował również na feromon MYO. Lata w godzinach popołudniowych (15-17). Odławiany w pierwszych 2 dekadach maja (Tomisław-1V09 do Tomisław-20V09)
--------
Pennisetia hylaeiformis- reaguje na wiele feromonów. Przylatywał zarówno do TAB, FORMICAE, CULICI, VESPI, HYLAEI, jak i API. Najlepsze efekty daje mieszanka HYLAEI z CULICI, a także sam feromon VESPI. W miejscach występowania przylatuje kilkadziesiąt osobników dziennie (Tomisław, 11VIII08- ponad 20 osobników, Wrocław-Ołtaszyn 29VII09- 38szt.). Lata praktycznie cały dzień, szczyt lotu przypada na przedział 15:00-17:00. Lata od III dekady lipca do III dekady sierpnia.
--------
Tyle, jeśli chodzi o obserwacje przezierników przy "nie swoich feromonach". W tym roku udało się złapać znaczne ilości P.triannuliforme (API, 16:00-17:00, Tomisław), S.vespiformis (VES, popołudnie, Tomisław, Wrocław-Ołtaszyn), S.tipuliformis (TIP, 17:00, Wrocław-Ołtaszyn), S.spheciformis (TIP, 10:00-12:00, Tomisław). Nieco mniej było S.scoliaeformis (SCOLIAE, 11:00-13:00, Tomisław, Grodziec Śl.), B.ichneumoniformis (API, 11:00-14:00, Bielany Wrocławskie, Grodziec Śl, Wrocław-Biskupin [leg.A.Malkiewicz]) i Ch.empiformis (API, 12:00-17:00, Wroclaw-Wojnów, Siechnice). Bardzo pojedynczy w tym roku P.tabaiformis (TAB, późne popołudnie, Tomisław, Siechnice) i S.formicaeformis (FORMICAE, 15-17, Wrocław-Biskupin, Tomisław). Na pniach osik znalazłem kilka okazów S.apiformis (Grodziec Śl, 4VII09, wraz z Ł.Skoczylasem, Tomisław 13VII09, wraz z Ł.Skoczylasem i A.Hyjkiem).
--
Postaram się wstawić zdjęcia tegorocznych przezierników.
Jako ciekawostkę podam, że wczoraj złapałem 4 świeże B.ichneumoniformis (Bielany Wroc.). Podane daty dotyczą głównie Dolnego, ale i Górnego Śląska. W innych częściach kraju przezierniki mogą pojawiać się w innym czasie- jeśli tak, proszę o podanie swoich danych :)
Pozdrawiam i zachęcam do wpisywania swoich obserwacji dotyczących feromonów.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tawulec pisze:Synanthedon myopaeformis- reaguje równie dobrze na feromon MYO, jak i na feromon CULICI
-U mnie oprócz w/w dobrze leciały do flavi/inso,w przeciwieństwie ,do gatunków dla których ten feromon był dedykowany...ale tak to już jest z przeziernikami :wink:
Natomiast S.spheciformis łowiłem , po raz pierwszy na fer.scoli(chociaż przylot słabiutki) i standardowo tip.
Tawulec pisze:Na pniach osik znalazłem kilka okazów S.apiformis
W tym roku ich nie wabiłem ,ale gdy rozwiesi się fer.api.między 9-11 h ,to w dobrym miejscu leci do ponad 20 osobników,przypomina to trochę nalot szerszeni i robi niemałe wrażenie na postronnych osobach ,które w tym momencie znajdują się w pobliżu stanowiska :cool:
Tawulec pisze:Pennisetia hylaeiformis- reaguje na wiele feromonów
To się zgadza ,u mnie obok S.andrenaeformis,to również dominant zarówno jeśli chodzi o liczbę okazów,jak i miejsc(praktycznie wszędzie, gdzie rozwiesi się feromony-w odpowiednim terminie :wink: )
Pozdrowki, Rafał.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Mnie na api nie przyleciał żaden osowiec. I na API i na API-B. Nic. Może jeśli skrzyżuje się feromon API z INSOL, to będą lepsze efekty?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 października 2009, 20:45 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tawulec pisze:Mi na api nie przyleciał żaden osowiec
Zauważyłem ,że gdy w naturze pojawiają się samice ,to faktycznie można sobie rozwieszać api a,b i.... :wink: .Trzeba się "zasadzić" już w połowie czerwca zanim wyjdą samiczki i możesz mi wierzyć, że przyfruną całym batalionem :wink: ...
Załączniki
S.apiformis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.22 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 15:55 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

O proszę- to ciekawa obserwacja. Dzięki! Na pewno skorzystam w przyszłym roku :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

W tamtym roku Z M.B. pojechaliśmy na to miejsce z feromonami i samicą, którą udało mi się wyhodować,rozwiesiliśmy feromony i "ksieżniczkę" w klatce :wink: ,na początku kilka okazów podleciało do feromonów, a potem w kręgu zainteresowania była już tylko samiczka...
Załączniki
S.apiformis 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.79 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

To i ja dorzucę swoje trzy grosze...
Większość moich obserwacji dotyczy feromonów wyłożonych w samołówkach własnej roboty. Generalnie wykładane były po dwa feromony do jednej samołówki. Sporadycznie odławiałem siatką, pilnując feromonu, niemniej jednak, kilka gatunków chciałem osobiście przypilnować :mrgreen:

Pennisetia hylaeiformis – reaguje na kilka feromonów, najlepsze efekty są po godzinie 15, nawet do zachodu słońca. Od 15 lipca, jeszcze lata i jest praktycznie wszędzie.
Paranthrene tabaniformis – do Tab po godzinie 15, od połowy maja, do końca czerwca (w 2008 jeszcze 28 lipca). W tym roku pojedyńczy.
Paranthrene insolita – połowa czerwca. Jedna sztuka ok. godz.14 do Tip/Culi ? P. Niepołomicka. Poza tym obserwowany (prawdopodobnie insolita) jako „niedolot” do Flavi pomiędzy 10-20 czerwca ok. godz.13 w Krakowie. Nie dały się złapać :oops:
Synanthedon spheciformis – od 20 maja, godz.14-18, jako „niedolot” obserwowany przy culi/formi
Synanthedon stomoxiformis - tylko do myop od 20 maja godz.12-17
Synanthedon mesiaeformis – początek czerwca do flavi. Przypuszczam, że może być w wielu miejscach, tyle że zdejmowałem samołówki ok.godz.17 dopóki się przypadkiem nie zorientowałem że skubaniec lata po godz.18 do zachodu słońca. Przed potężną burzą, bez słońca koniec czerwca ok.godz.13 3 szt do scoli/culi
Synanthedon formicaeformis – od połowy maja po godz.14, jedna szt do api/culi?
Synanthedon flaviventris – po 15 lipca, okgodz.17 do soff. Co ciekawe na tych samych stanowiskach nie reagował na flavi?
Synanthedon andrenaeformis – od końca maja po godz.15 tylko vespi i andrenae. Poza „mocną” Dulową Rafała, także Kraków
Synanthedon soffneri – do samołówek z soff, które trochę sobie powisiały, 1szt. 20-22maja (to stanowisko na razie nie jawne) i 1 szt 5-15 czerwca Kojszówka
Synanthedon vespiformis od początku czerwca, po godz.14, tylko do vespi i andrenae
Synanthedon myopaeformis – także do hyl/culi 1 szt

Nie mogę „namierzyć” Synanthedon tipuliformis, ale i na niego przyjdzie czas.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Witas pisze:Nie mogę „namierzyć” Synanthedon tipuliformis, ale i na niego przyjdzie czas
U siebie też łowię go w jednym miejscu ,a wieszałem pułapkę na co najmniej 5 stanowiskach ,gdzie porzeczki rosną masowo(min.na plantacji,terenie ogródków działkowych ,etc),leci tylko na stanowisku odłowu S.apiformis...w pobliżu parę ogródków,poza tym teren ruderalny (18-20 h)...pozdrowki Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Piszecie o słabszych efektach lotu do feromonów S tipuliformis. Plantacje porzeczek nie są naturalnym biotopem tego gatunku. I owszem zasiedla porzeczki, ale czy w zadbanej plantacji ma szanse przeżyć cały cykl rozwojowy?. Plantacje zapuszczone, jak najbardziej tak, ale jest to gatunek leśny, związany z żyznymi lasami gdzie w runie rośnie porzeczka.
Witas

Post autor: Witas »

Marek Hołowiński pisze:Plantacje zapuszczone, jak najbardziej tak, ale jest to gatunek leśny, związany z żyznymi lasami gdzie w runie rośnie porzeczka.
Marku, nie to żebym się czepiał, ale... W Kojszówce mam porzeczki nie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym, 30m dalej w lesie też są dziko rosnące i nic. Zbytnio się tym nie przejmuję, bo i tak go w końcu namierzę. W P.Niepołomickiej też go nie mogę znaleźć.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Witas pisze:
Marek Hołowiński pisze:Plantacje zapuszczone, jak najbardziej tak, ale jest to gatunek leśny, związany z żyznymi lasami gdzie w runie rośnie porzeczka.
Marku, nie to żebym się czepiał, ale... W Kojszówce mam porzeczki nie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym, 30m dalej w lesie też są dziko rosnące i nic. Zbytnio się tym nie przejmuję, bo i tak go w końcu namierzę. W P.Niepołomickiej też go nie mogę znaleźć.
Widocznie nie ma go tam za wiele. Trzeba szukać w kolejnych miejscach.
U siebie również mam olszyny i lasy łęgowe z dziką porzeczką, ale nie wszędzie znajdowałem żerowiska.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Co do Synanthedon tipuliformis. Do feromonów zaczął podchodzić dopiero około 17, pomimo teoretycznego szczytu lotu przypadającego na godziny 14-18. Być może zbyt wcześnie zdjęliście feromony?
Pozdrawiam
ps. reaguje na TIPULI, jeden podelciał do MYO, ale to mógł być zwyczajny przypadek.
Łowiłem go w ogródkach działkowych, przy zaniedbanych, starych porzeczkach (tak, moich... :mrgreen: )
Marek Bąkowski
Posty: 29
Rejestracja: środa, 18 czerwca 2008, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Zakup feromonów

Post autor: Marek Bąkowski »

Witam,
Powoli zbliża się kolejny sezon i wypada się do niego przygotować wcześniej. Niebawem będę zamawiał feromony na Sesiidae w Wageningen. W zeszłym roku koszt całkowity 1 feromonu (z listy dostępnych) - około 4 Euro. Zamówienia są realizowane od 130 Euro+ 15 Euro koszt wysyłki. Dlatego przy zamówieniu zbiorowym od kilku osób zawsze łatwiej i troche taniej. Osoby zainteresowane prosze o kontakt mailowy.
Pozdrawiam
Witas

Post autor: Witas »

Też mam zamiar zamawiać feromony. Jednak potrzebnych jest do tego przynajmniej 4-5 osób, ze względu na minimalną kwotę zamówienia. Mam na razie 2 osoby. Chętnych proszę o kontakt. Nie zarabiam na feromonach. Osoby, które już to ze mną robiły mogą to potwierdzić
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

A co z tymi co są w entomonie - nazwy są odmienne więc trudno mi się połapać. Pomijając cenę (22zł) czy są godne uwagi ?

Chodzi mi o to czy tak jak np. na feromon TIPULI oprócz gatunku S.tipuliformis reaguje szereg innych gatunków to czy na "S.tipuliformis" z entomonu również tak będzie ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Kamil Mazur pisze:Chodzi mi o to czy tak jak np. na feromon TIPULI oprócz gatunku S.tipuliformis reaguje szereg innych gatunków to czy na "S.tipuliformis" z entomonu również tak będzie ?
Też tak będzie ,bo to również feromony z Weningen,resztę napiszę na pw .Cierpliwości!!! :wink:
Nie zarabiam na feromonach. Osoby, które już to ze mną robiły mogą to potwierdzić
Potwierdzam :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Nie zarabiam na feromonach. Osoby, które już to ze mną robiły mogą to potwierdzić
Potwierdzam :wink:
Pozdrawiam Rafał.
tysz potwierdzam :mrgreen: :lol: :razz:
pzdr - rr
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 marca 2010, 16:05 przez Robert Rosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Wszyscy potwierdzają... ;) Ja też :mrgreen:
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Łukasz »

Odgrzebuję stary ale wartościowy temat bo mnie interesuje pewna kwestia. Ogólnie rzecz biorąc, przezierniki najchętniej latają w pełnym słońcu. A czy próbowaliście łowić je na feromony przy całkowicie zachmurzonym niebie? Przez najbliższy tydzień u mnie taka właśnie ma być pogoda, a chciałbym za przeziernikami pochodzić. Mam małe doświadczenie, a do tego ograniczoną ilość czasu stąd zamiast spędzać jałowe popołudnie przy feromonie wolę zapytać o opinię.
I jeszcze o S. conopiformis - czy ten późnopopołudniowy motyl też wymaga słońca czy jest mu to obojętne z racji pory dnia?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

...generalnie wpływ ma temperatura,słońce może zwiększyć aktywność przy poszukiwaniu pokarmu ,ale w przypadku feromonów nie ma to wiekszego znaczenia ,ważny jest czas, miejsce i szczęście żeby to wszystko połączyć w całość... :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Paweł Czudec »

Witam,
jeśli ktoś planuje zakup feromonów w tym roku to chętnie się przyłączę do listy osób zamawiających.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Edwin Buga »

Też chętnie się dołącze do zakupu. Pozdrawiam Edwin.
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Ja również byłbym zainteresowany.
pozdrawiam Seba
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: MarcinW »

Ja również byłbym zainteresowany.Marcin
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Łukasz Solecki »

A skoro juz sie oglaszacie, to i mnie wezcie pod uwage :)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Marek Hołowiński »

Widzę duże zainteresowanie stosowaniem feromonów do odłowu samców przezierników. OK. Może ktoś prowadzi jakieś badania..., ale jeśli to ma być materiał dokumentacyjny do jakiejkolwiek pracy faunistycznej, warto by mieć dane o biotopach, roślinach żywicielskich, bionomii, okazy obu płci itp. Ktoś powie że potrzebuje tylko do zbioru. W tym przypadku na pewno ładniejsze będą okazy z hodowli.
Do feromonów przylatują samce z bardzo odległych miejsc i na takich obserwacjach trudno opierać lokalizację ich biotopów. Oczywiście, mając wiedzę biotop możemy wytypować i tu wabić, ale przy stosowaniu zestawu feromonów przylatują i inne gatunki nie koniecznie z tego miejsca. Takie informacje później mogą być mylące.
Zachęcam wszystkich interesujących się przeziernikami do szukania w terenie zasiedlonych roślin. Trochę informacji jest tu:
viewforum.php?f=76
Zawsze służę pomocą. Wystarczy wysłać pw. z tego forum
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Edwin Buga »

Jak widzę na forum nikt kto już łowił przezierniki na feromony nie jest zainteresowany kupnem bo ma ich tyle że nie wie co z nimi zrobić :laugh: :laugh: :laugh:
Ale ja (stary)i może inni młodzi entomolodzy chcemy chociaż o kilka gatunków powiększyć swoje zbiory. Jak dotąd przez trzy lata nie złowiłem jeszcze ani jednej sztuki przeziernika - chociaż teoretycznie wiem gdzie ich szukać.
Dlatego prosimy o podanie GDZIE lub U KOGO ? można zamówić feromony. Z poważaniem Edwin. :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

Na stronce, z której dawniej się zamawiało-brak...Zapytam Marka Bąkowskiego ,jak będę coś wiedział dam znać,chyba że osobiście zechce to uczynić :wink:
:hi:
Rafał
Gucio_55
Posty: 903
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2009, 11:18
Lokalizacja: Wieś
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Gucio_55 »

Jeżeli można - również byłbym zainteresowany...
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Jarosław Wenta »

Też byłbym wdzięczny za informację.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

Wszyscy zainteresowani będą mieli feromony :wink: .Marek da znać ,w momencie składania zamówienia.
"izi " :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Robert Rosa »

Chętnie do listy się dopiszę :D
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Tawulec »

Moje też już przeterminowane... ;-)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Marek Hołowiński »

Tawulec pisze:Moje też już przeterminowane... ;-)
mam feromony na P insolita od 1998 roku. W 2011 roku wabiłem do nich motyle (ins 1, ins 2):
viewtopic.php?f=76&t=9581
W ubiegłym sezonie nawet nie wyjmowałem z lodówki, a tego roku nadal mam zamiar je używać.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Tawulec »

No, czyli zeszłoroczną biedę przeziernikową muszę tłumaczyć niesprzyjającym sezonem :mrgreen: Dzięki Marku za informację. Moje mają 5 lat, trzymane były w zamrażarce... Zatem poczekam jeszcze z wymianą - może w 2013 coś się odbije, jeśli chodzi o Sesiidae.
Marek Bąkowski
Posty: 29
Rejestracja: środa, 18 czerwca 2008, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Marek Bąkowski »

Witam, osoby zainteresowane zakupem feromonów na Sesiidae proszę o kontakt. Pozdrawiam
Marek Bąkowski
Posty: 29
Rejestracja: środa, 18 czerwca 2008, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Marek Bąkowski »

Poniewaz juz sa pierwsze pytania dlatego podaje link gdzie mozna sie zorientowac co do oferty.
http://www.pherobank.com/Documents/Pher ... 202011.pdf
Koszt mam nadzieje, ze tak jak ostatnio okolo 4 euro za feromon + koszty operacji i wysylki. Zamowienie laczne dopiero powyzej 135 euro, dlatego organizujemy zbiorowe zamowienie. Oczywiscie nie biore zadnej prowizji wiec nie chcialbym robic zbyt duzego zamowienia.
Najbardziej polecam feromony tab, myop, vespi, tip, hyl, api. Proponuje tez poczytac na ten temat powyzej. Niedlugo ukaze sie monografia w ktorej zostaly podane rowniez optymalne atraktanty i zakres aktywnosci dziennej dla kazdego gatunku.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

...a to warto sobie wydrukować :arrow: http://www.sesiidae.net/pheromon.htm , http://www.sesiidae.net/pheranfl.htm
+ poczytać forum :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Marek Bąkowski
Posty: 29
Rejestracja: środa, 18 czerwca 2008, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Marek Bąkowski »

Witam, informuje ze nie przyjmuje juz zamowien na feromony. Z osobami ktore wczesniej pisaly w tej sprawie skontaktuje sie niebawem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wydawało mi się, że gdzieś na forum widziałem listę gatunków przezierników z terminami optymalnych połowów (daty!) feromonowych. Może mi się przewidziało. W każdym razie miło by było coś takiego zobaczyć, gdyby ktoś dysponował bardzo proszę o udostępnienie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

Witas kiedyś zrobił takie zestawienie...mam to gdzieś na kompie ,albo którymś "pendraku ",na tą chwilę nie do znalezienia :wink: .Wysyłałem to chyba kiedyś Kamilowi...może on pomoże.
:hi:
Rafał
...sporo danych fenologicznych jest w publikacjach...
Gucio_55
Posty: 903
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2009, 11:18
Lokalizacja: Wieś
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Gucio_55 »

Również byłbym zobowiązany...

Pierwszy post w tym temacie wiele mówi, można posiłkować się lepidoptera.eu, ale...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

...tutaj macie aktywność dobową (copyright by Witas ;)) :arrow:
:hi:
Załączniki
przezierniki.doc
(74.5 KiB) Pobrany 45 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:...tutaj macie aktywność dobową (copyright by Witas ;))  :arrow:
:hi:
No to jeszcze okresy pojawu i będzie git :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Feromony a przezierniki

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze:No to jeszcze okresy pojawu i będzie git
chyba jednak coś takiego nie powstało,a przynajmniej ja nie mogę znaleźć...ściągnijcie sobie Przezierniki Małopolski, tam jest dużo danych fenologicznych -chyba 25(?) gatunków,na początek wystarczy :wink:
:hi:
:arrow: http://www.degruyter.com/view/j/pjen.20 ... 0028-x.xml
:wink:
...jadę w teren nie mam czasu! :no: :mrgreen:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”