Biogrupy drzew jako przykład głębszej struktury Wszechświata

beskidzianin
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Biogrupy drzew jako przykład głębszej struktury Wszechświata

Post autor: beskidzianin »

Czy na przykład biogrupy drzew są cieniem głębszej struktury Wszechświata :?:

Po przeczytaniu poniższych książek dających wielu przyjemnych i emocjonujących doznań, zadałem sobie to powyższe pytanie.

Poniższe cytaty z książki:
Heller M. 2004. Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata. Prószyński i S-ka.
Niestety już niedostępna w sprzedaży.

„Satelita COBE stwierdził równomierność temperatury mikrofalowego promieniowania tła z dokładnością 1:0000, ale poniżej tego poziomu wykrył małe fluktuacje temperatury. To znaczy, że temperatura promieniowania tła w dwu różnych punktach nieba nie rożni się o więcej niż 1/10000 w skali bezwzględnej. Wykrycie tak małych fluktuacji temperatury było ogromnym sukcesem satelity COBE, a równocześnie bardzo wymownym potwierdzeniem modelu standardowego. Według tego modelu galaktyki ich gromady powstały z małych zaburzeń gęstości skądinąd równomiernie rozłożonej materii w Młodym Wszechświecie. Gdyby rozkład materii był idealnie gładki, bez jakichkolwiek zagęszczeń, świat pozostałby idealnie gładki do dziś, nie istniałyby w nim gromady galaktyk, galaktyki, a co za tym idzie, gwiazdy, planety i... my. Jak wiemy, fluktuacje temperatury promieniowania tła świadczą o istnieniu niejednorodności w pierwotnym rozkładzie materii”.
„Probabilistyczny charakter mechaniki kwantowej jest cieniem własności reżimu nieprzemiennego [warto zwrócić uwagę, że zwykły cień jest także rzutem, jaki tworzą promienie świetlne]. Żyjemy w świecie cieni”.

Poniższe cytaty z książki:
Coyne G. V., Omizzolo, A. 2003. Podróż przez Wszechświat. Kraków, WAM.

„Interesujące, że większość gwiazd rodzi się gromadnie. Pojedynczy, ogromny obłok gazu i pyłu rozrywa się na kawałki, a jego fragmenty o różnej masie kurczą się, aby utworzyć gwiazdy różniące się się jasnością i temperaturą. Bardziej masywne gwiazdy formują się szybciej niż gwiazdy o mniejszej masie, tak więc narodziny gwiazdy są znacznie krótsze od jej życia. Na przykład, Słońce zostało uformowane w czasie równym pięciu setnym jego całego życia bądź też, inaczej mówiąc, pięciokrotnie szybciej w porównaniu z człowiekiem. Tak więc, możemy mówić o rodzinach gwiazd, podobnie jak mówimy o gromadce dzieci tych samych rodziców”.
„Gromada gwiazd, powstałych z tego samego obłoku molekularnego, tworzy rodzinę gwiazd. Są powiązane ze sobą siłą grawitacji wokół wspólnego środka masy”.
W refleksji nad analogią między gromadą gwiazd, a ludzką rodziną autorzy zwracają uwagę na elementy struktury Wszechświata, którego nazywają „rodziną”, a które powtarzają się na różnych poziomach: planety, gwiazdy, galaktyki, itp. Stwierdzają, że podobna struktura ukryta jest w fizycznym, organicznym i biotycznym Wszechświecie.
Pytają ponadto, czy wynika z tego, że mamy do czynienia ze „społecznym” charakterem Wszechświata: „rodziny” galaktyk, gwiazd, planet, narodów, społeczeństw? Czy istnieją dowody wspólnych powiązań między tymi „rodzinami”? „Wiemy już, że pierwiastki chemiczne, najliczniej występujące na naszym ciele, pochodzą od trzech generacji gwiazd, a niektóre rzadziej występujące mogą wymagać syntezy jądrowej w milionach odległych galaktyk. Gdy jako naukowcy nadal chodzimy po omacku, aby zrozumieć ten widoczny „społeczny” charakter Wszechświata, jesteśmy przekonani, że żaden element we Wszechświecie, nas samych nie wyłączając, nie może być ostatecznie poznany bez powiązania z całością”.



Inne książki, które polecam:

Coyne G. V., Heller M. 2007. Pojmowalny Wszechświat. Prószyński i S-ka.
Heller M. 2006. Filozofia i wszechświat. Wybór pism. Kraków, Universitas.
Heller M. 2007. Filozofia przyrody. Zarys historyczny. Kraków, Znak.
Heller M. 2008. Ostateczne wyjaśnienia wszechświata. Kraków, Universitas.
Heller M. 2008. Kosmologia Lemaitre`a. WUW.
Heller M. 2008. Podglądanie Wszechświata. Kraków, Znak.
Heller M. 2008. Podróże z filozofią w tle. Kraków, Znak.
Heller M. 2009. Filozofia nauki. Wprowadzenie. Kraków, Petrus.
Heller M. 2009. Jak być uczonym. Kraków, Znak.
Księdzu Michałowi Hellerowi współpracownicy i uczniowie. 2006. Wyzwania racjonalności. Praca zbiorowa. Kraków, WAM – Ośrodek badań interdyscyplinarnych.

Polecam także wizualizację piękna i tajemnicy ogarniającego nas Wszechświata przy muzyce - Jean-Michel Jarre;
http://www.youtube.com/watch?v=KOex8Xpq ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ek5u5jl7 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=h1vXTzgK ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=TrjBaO3P ... re=related

I na koniec poniższe cytaty wzięte z książek:
Heller M. 2007. Filozofia przyrody. Zarys historyczny. Kraków, Znak.
Heller M. 2009. Filozofia nauki. Wprowadzenie. Kraków, Petrus.

„Sama nauka nie jest filozofią, ale z pewnością prowadzi do filozoficznych pytań” jak stwierdza ks. prof. Michał Heller i sądzi, że najważniejszym pytaniem filozofii przyrody, które stanie się bardziej palące niż obecnie po znalezieniu teorii unifikującej całą fizykę jest pytanie, „dlaczego struktury matematyczne tak skutecznie modelują fizyczną rzeczywistość?”
„I wreszcie najbardziej metafizyczne pytanie – pytanie o istnienie. Jeżeli nawet będziemy dysponować matematyczną strukturą, w której będą zawarte odpowiedzi na wszystkie interesujące pytania fizyczne, to i tak nie będzie wiadomo, w jaki sposób układy równań otrzymały „zapłon istnienia””.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Bardzo interesujące, ale... chyba nie tu chciałeś to umieścić (pomyliłeś forum :wink:) :smile:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Łeb mnie rozbolał.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Temat jest faktycznie bardziej z dziedziny astrofizyki niż entomologii. W prywatnej korespondencji autor postu potwierdził, że wszystkie posty podpisane nickiem beskidzianin są jego autorstwa. Ma po prostu rozległe zainteresowania.
Zablokowany

Wróć do „*** HYDEPARK ***”