Parecznik?? Czy groźny??

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
dondiego7
Posty: 31
Rejestracja: środa, 18 listopada 2009, 14:30
Lokalizacja: Gdańsk

Parecznik?? Czy groźny??

Post autor: dondiego7 »

Pojawił się w domu wyszedł spod lodówki groźny jest to zwierz :) ?? Pozdrawiam :)
Załączniki
IMG_3727.JPG
IMG_3727.JPG (139.28 KiB) Przejrzano 2816 razy
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

Tak, to parecznik a dokładnie coś z rodziny Lithobius, nieszkodliwy dla człowieka. :wink:

P.s.
Osobiście hoduję tropikalne skolopendry, między innymi Ethmostigmus trigonopodus, a te to potrafią zostawić bolesne pamiątki :grin: :grin: , Polskimi wijami nie ma co się przejmować.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 grudnia 2009, 19:34 przez Michał Brzeski, łącznie zmieniany 3 razy.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Michał Brzeski pisze: Osobiście hoduję tropikalne skolopendry, między innymi Ethmostigmus trigonopodus ,a te to potrafią zostawić bolesne pamiątki :grin: :grin: , Polskimi wijami niema co się przejmować.
A ja hoduję (napisz sto razy "hodować, hodować, hodować"...) marsjańskie gigawije i uważam, że ziemskimi nie ma się co przejmować. A tak na poważnie to taki Lithobius potrafi bardzo boleśnie ugryźć, chociaż nie zawsze wzięty w rękę znajdzie miejsce, które zdoła przedziurawić.

Paweł
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

Nie wiem skąd taki atak na mnie, nie chodziło tu o chwalenie się tym co mam, zaznaczyłem, że miałem do czynienia z niebezpiecznym gatunkiem. W moim P.S chodziło jedynie o zestawienie tropikalnej skolopendry(silnie jadowitej) z polskim Lithobiusem. Pytanie w temacie brzmi "Parecznik?? Czy groźny??", a nie czy ugryzie!!!?. Ugryźć owszem może, ale czy trafisz z tego powodu do szpitala, czy stracisz czucie w palcach na parę godzin?...NIE. Stąd odpowiadam, że przy zdroworozsądkowych kryteriach Lithobius nie jest groźny. :wink:

Edit:
Przepraszam, już poprawiłem błędy.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 18 grudnia 2009, 21:22 przez Michał Brzeski, łącznie zmieniany 7 razy.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Człowieku, napisz to jeszcze raz, ale po polsku...

Paweł
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

Przepraszam, mój ostatni post faktycznie był niezrozumiały, poprawiłem błędy. Zmierzam do tego tylko, że Lithobius nie jest groźny dla człowieka z zdroworozsądkowego punktu widzenia!

Pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Michał, ja wiem, o co ci chodzi. Tylko spójrz na cały ten dział i te stada spanikowanych ludzi, czasem całkiem dorosłych facetów, którzy tutaj traktują każdego gryzka omalże jak tyranozaura, czekającego tylko, żeby ich zeżreć razem z kopytami. Dlatego lakoniczna informacja "nieszkodliwy dla człowieka" akurat przy zwierzu, który potrafi boleśnie użreć, nie wydaje mi się szczególnie trafiona.

Paweł
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

popieram Pawła...
;)

przy okazji.. przydałby sie nam wyodrębniony fragment albumu - owady spotykane w domu .. bo jak sie zacznie wysyp gryzkow, albo wpadające do domu przez okna Tenebrio molitor ;) to ilość nowych tematów, zastrasza!
Ostatnio zmieniony piątek, 18 grudnia 2009, 20:55 przez krzem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Michał Brzeski pisze:Przepraszam , już poprawiłem błędy.
To sprawdź jeszcze raz swoje posty i popraw błędy, które przeoczyłeś :wink:
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

W gruncie rzeczy zgadamy się, trzeba uświadamiać ludzi :wink: Dla mnie osobiście jednak słowo "groźny" w kontekście tego gat. wija wydaje się mimo wszystko trochę na wyrost. Rozumiem jednocześnie, że można mieć inne zdanie na ten temat, inaczej definiowac groźny gatunek. :wink:

To tyle ode mnie :wink:
M. Stachowiak pisze:To sprawdź jeszcze raz swoje posty i popraw błędy, które przeoczyłeś
:mrgreen: ...ciężkie jest życie dysortografika :lol: :lol: ...już sprawdzam.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 18 grudnia 2009, 21:37 przez Michał Brzeski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dondiego7
Posty: 31
Rejestracja: środa, 18 listopada 2009, 14:30
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: dondiego7 »

Dzięki za informacje. Parecznika już nie ma aczkolwiek zastanawiam sie czy miał kolegów. Czy one potrafią się siedlić w domach czy raczej pojedynczo odwiedzają domostwa? Pozdrawiam :)
Dzięki Paweł Nawet bym nie wpadł że potrafi ugryźć boleśnie a to Ci parecznik.
Mam nadzieję że już takiego nie znajdę ;).
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Michał Brzeski pisze::mrgreen: ...ciężkie jest życie dysortografika :lol: :lol: ...już sprawdzam.
To żadna wymówka :wink:
Wisnia4don
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 31 sierpnia 2007, 10:04
Lokalizacja: BDG

Post autor: Wisnia4don »

A ja napiszę po nazwie polskiej wg. mnie wij drewniak :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwietnia 2010, 23:54 przez Wisnia4don, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”