Apamea syriaca

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Apamea syriaca

Post autor: Marek Hołowiński »

Zamieszczam poniżej kilka fotek pokazujących cechy pozwalające odróżnić Apamea syriaca od Apamea monoglypha
Załączniki
9 okazów u góry to A monoglypha, poniżej 9 okazów A syriaca. Widać że A syriaca są nieco mniejsze
9 okazów u góry to A monoglypha, poniżej 9 okazów A syriaca. Widać że A syriaca są nieco mniejsze
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.96 KiB)
Apamea lithoxylaea, na przednich skrzydłach pod plamkami widoczna smuga od góry ciemniej obrzeżona  biegnąca od przepaski zewnętrznej
Apamea lithoxylaea, na przednich skrzydłach pod plamkami widoczna smuga od góry ciemniej obrzeżona biegnąca od przepaski zewnętrznej
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.5 KiB)
Apamea sublustris, tu kształt tej linii jest bardziej widoczny. Przepaska zewnętrzna jakby schodzi do środka skrzydła
Apamea sublustris, tu kształt tej linii jest bardziej widoczny. Przepaska zewnętrzna jakby schodzi do środka skrzydła
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.16 KiB)
Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.
Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.75 KiB)
Apamea monoglypha, w miejscu gdzie u w/w gatunków znajduje się łukowata smuga, tu jest czarna prosta krecha.
Apamea monoglypha, w miejscu gdzie u w/w gatunków znajduje się łukowata smuga, tu jest czarna prosta krecha.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.75 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Marek Hołowiński pisze:Apamea syriaca, przebieg tej przepaski jest podobny jak u A sublustris i A lithoxylaea, z tym że jest ona wyraźnie jaśniejsza od tła skrzydła, a od góry pole ja wypełniające ciemniejsze od tła skrzydła.
Już na pierwszy rzut oka kształt tego pola u A. syriaca (u A. sicula także) i dwóch wymienionych gatunków jest bardzo zbliżony. U A. monoglypha to wypełnienie jest inne, po pierwsze rozjaśnione w części środkowej, no i ta ciemna kreska od spodu, jakby gubi jego kontur. U przedstawionego A. syriaca białą kreskę widać bardzo ładnie, choć w necie widziałem okazy z ledwo widoczną, w postaci płytkiego klina odchodzącego od przepaski zewnętrznej, ku nasadzie skrzydła. Wygląda na to, że w terenie musimy zachować czujność i zwracać szczególną uwagę na małe "monoglyphy". Dzięki za podjęcie tematu.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Miło mi poinformować szanowne grono entomologiczne, że mamy nowy gatunek sówki dla Śląska! :grin:

Dzisiaj rano pracując w Muzeum Górnośląskim przy komasacji zbioru motyli, wyjąłem z długiej serii Apamea monoglypha dwa okazy, których fotografie wysłałem Markowi Hołowińskiemu do oznaczenia. Marek z dużą pewnością oznaczył oba motyle jako Apamea syriaca :wink: - za co mu w tym miejscu chciałem serdecznie podziękować.

Pierwszy okaz, który od razu mi podpadł, został złowiony przez Zdzisława Stuglika w Kosztowach (dziś dzielnica Mysłowic) 4 VII 1930 roku!

Drugi, również złowiony przez Stuglika, ale w innym miejscu - mianowicie w Beskidzie Śląskim na szczycie góry Koziniec 776 mnpm (dziś Kozińce, jako dzielnica Wisły), 11 VII 1936 r.
Załączniki
apamea_komasacja2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.99 KiB)
Gablota, z której wyjąłem okazy (komasował to przed laty M. Bielewicz)
Gablota, z której wyjąłem okazy (komasował to przed laty M. Bielewicz)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.14 KiB)
Apamea syriaca, Koziniec szczyt 11 VII 1936, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
Apamea syriaca, Koziniec szczyt 11 VII 1936, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.82 KiB)
Apamea syriaca, Kosztowy 4 VII 1930, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
Apamea syriaca, Kosztowy 4 VII 1930, leg. Z. Stuglik, det. M. Hołowiński
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.51 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To cieszy :) Jest zatem pewna niewielka szansa, że i w naszych okolicach zawita...
Pozdrawiam i gratuluję czujności
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Xawery, zwróć uwagę, że motyle były łowione w latach 30 - tych, czyli raczej odpada teoria o obecnej ekspansji tego gatunku - i, jak już pisałem to kiedyś w którymś poście - przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Trudno twierdzić, ale być może ekspansje miały charakter okresowy (lata 30 XX wieku, początek XXI wieku?) Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Marek Hołowiński pisze:Aż wierzyć się nie chce aby nikomu w okresie 70 lat nie udało się złowić "małej monoglyphy". Chyba że jeszcze zaczną się znajdować w zbiorach kolejne okazy.
I na to liczę - jeszcze sporo zostało do skomasowania :wink:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W sumie to nawet nie liczę na ekspansję, ale na to, że właśnie nie została dotychczas zauważona. ;)
Stefan Kozieł
Posty: 63
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 21:32
Lokalizacja: Strzyżowice

Post autor: Stefan Kozieł »

Adam Larysz pisze:- przypuszczalnie motyl ten występuje u nas od dawna, ale ze względu na duże podobieństwo do A. monoglypha był nieodróżnialny dotychczas przez nikogo.
Adamie! W poście viewtopic.php?t=10022&highlight=apamea+syriaca, zamieściłem fotkę motyla którego Aneta, Marek i Tomek oznaczyli jako Apamea syriaca a to by potwierdzało Twoją opinię, że motyl ten występuje w woj. śląskim tylko jego obecność jest rzadko stwierdzana. Żałuję, że nie złowiłem okazu bo przekazał bym go do oznaczenie profesjonaliście i wtedy mielibyśmy 100% pewności że to on.
Mimo, że nie kolekcjonuję motyli będę miał na co polować w przyszłym roku - może się jeszcze pojawi i uda mi się złowić okaz :wink: .
Pozdrawiam serdecznie, Stefan.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Stefan, ja o tym twoim poście nie zapomniałem :wink:
Szkoda, że jest tylko fotka, bez okazu...
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Apamea syriaca

Post autor: Marek Hołowiński »

Kolejne dwa okazy Apamea syriaca. Tym razem złowione w okolicach Serniaw FB68, 10 VI 2013 roku.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.76 KiB)
Łukasz Dawidowicz
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 21:16
UTM: FB17
Lokalizacja: Lublin

Re: Apamea syriaca

Post autor: Łukasz Dawidowicz »

Siadając dziś do zaległego materiału okazało się, że tego samego dnia (10.06.2013) też miałem ten gatunek (det. M. Hołowiński). Złapany w okolicach Kazimierza Dolnego.
Załączniki
syriaca.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.77 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Apamea syriaca

Post autor: Marek Hołowiński »

W tym sezonie udało mi się złowić kilka motyli i utworzyć serię okazów w zbiorze. Na załączonej fotce widać że jest to gatunek dość zmienny w ubarwieniu.
Załączniki
1aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.09 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”