Głupich nie sieją...

Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Głupich nie sieją...

Post autor: Witek Płachta »

Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

chrabąszcz C. auratus to ci dopiero :evil: , to nic, że chroniony :evil: :evil:
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

jednak jest jeszcze kilku debili na tym świecie :sad:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nasuwa mi się kilka refleksji.
Twórca tego "arcydzieła" zapewne nie miał pojęcia, że ten "chrabąszcz" jest gatunkiem chronionym, bo gdyby miał, toby nie ryzykował.
Ponieważ jednak nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami, naraża siebie, pośrednika handlującego takimi wisiorkami, a także potencjalnego nabywcę.
Efekt: chybiona w zamyśle ochrona gatunkowa. Cóż z tego, że na liście gatunków chronionych jest ponad 100 gat. owadów, skoro 99,999% społeczeństwa nie umie ich rozpoznać. W praktyce więc te listy chronionych owadów mają sens jedynie dla doświadczonych entomologów, i jedynie przed nimi się te owady chroni. Przeciętny "Kowalski" nie ma pojęcia, jakie owady są w Polsce pod ochroną. I widać to na każdym kroku.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Ciekawe też, czy chrząszcza zalano "na żywca". Skorpiony podobnież tak zalewają. Nieco do przykre.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Patrząc na poświąteczne statystyki odnoszące się do zatrzymanych pijanych kierowców, o których na okrągło się bębni i na wszelkie sposoby próbuje uświadomić konsekwencje prawne i moralne takiego postępowania, i widząc jakie to odnosi skutki (prawie żadne :evil: ), możemy sobie tylko pomarzyć że trafimy do narodu z apelem by zaprzestali rozdeptywania na swej drodze wszelkiego "robactwa" gdyż mogą zabić gatunek chroniony. Cała nadzieja w edukacji tych co to dopiero świat przyrody zaczynają poznawać. Tyle że tu pojawia się kolejny problem kto ma to robić? Bo przecież nie ci noszący takie breloczki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Ale to nawet nie chodzi o owady, których jak już Antoni wspomniał, ludzie nie rozróżniają. Wystarczy pochodzić wiosną po drogach niedaleko zbiorników wodnych. Miliony żab giną, rozjeżdżane często też naumyślnie (w myśl zasady - ciekawe ile tym razem uda mi się rozjechać). A ciekawe ile z tych osób wie że wszystkie gatunki płazów są pod ochroną i zabijanie teoretycznie powinno pociągać za sobą konsekwencje prawne... ale nikt tego nie egzekwuje to czemu ludzie mieliby przestrzegać takie puste zasady...
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Nie sposob wiedziec co jest chronione a co nie.
Zwlaszcza wsrod zwierzat drobnych, niepozornych, podobnych do siebie.

Sama ochrona gatunkowa jest chybiona w stosunku do takich zwierzat.
Nalezaloby raczej chronic siedliska.

Debil, glupi? Bo nie zdaje sobie sprawy? Moze gdyby wiedzial to by tak nie zrobil. Zastanowil bym sie bardziej zanim bym ferowal wyrok.

Patrzac na to forum widzie wiele osob, dla ktorych digitalizacja zatrzymala sie w latach 90.
Czy ich brak wiedzy to debilizm? Nie, poprostu nie wiedza, gdyby im ktos powiedzial co i jak to z pewnoscia zmienili by przyzwyczajenia.

Taka dystorsja z mojej strony.
(bardzo prawdopodobne, ze w wypadku osoby produkujacej takie ozdoby, liczy sie chec zysku, efektownosc owada, i tyle)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp.

Post autor: CARABUS12 »

bartek.g pisze: Taka dystorsja z mojej strony.
(bardzo prawdopodobne, ze w wypadku osoby produkujacej takie ozdoby, liczy sie chec zysku, efektownosc owada, i tyle)
A ja myślę, że osoby produkujące takie rzeczy powinny się zapoznać, które owady są chronione a które nie. W końcu to ich produkt zawiera żywy organizm w tym wypadku jest to owad (C. auratus). Nie wiem kto werfikuje taką produkcję ( z owadami ) ????? :evil:
Chrabąszcz w Kamieniu tylko szczegol to nie kamien tylko zywica.
Pzdr.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Swoją drogą, gdyby ktoś znalazł obecnie bursztyn takiej wielkości z tak dobrze zachowanym owadem.... ;)
bartek.g

Post autor: bartek.g »

btw. ma otwor po szpilce? Czy sie myle :D
(no i z jakiego kraju jest to wyrob)
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

bartek.g pisze:Debil, glupi? Bo nie zdaje sobie sprawy? Moze gdyby wiedzial to by tak nie zrobil. Zastanowil bym sie bardziej zanim bym ferowal wyrok.
Ja bym głupoty niewiedzą nie usprawiedliwiał.
Kobieta która handlowała psim smalcem też tłumaczyła się iż nie wiedziała że tak nie wolno. I chociaż robiąc to dla zysku pewnie doskonale wiedziała co robi to jej klientów o nadmiar mądrości bym nie podejrzewał nawet jeżeli robili to w niewiedzy.
Ja już nie mówię o nazwaniu biegacza chrabąszczem bo nie wszyscy takową wiedzę są w stanie posiąść, nie mówiąc o poznaniu wszystkich gatunków chronionych, jednak człowiek dorosły, z pewnym bagażem życiowych doświadczeń, powinien przez analogię w nowych dla siebie sytuacjach umieć rozróżnić co jest dobre a co nie. Jeżeli np. mimo tego nie potrafi zająć jakiegoś stanowiska to powinien sobie odpuścić. Tak też staram się edukować ludzi z mojego otoczenia. Jeżeli nie są w stanie poznać wszystkich gatunków chronionych (sam ich nie znam) to niech w spokoju dadzą odejść napotkanemu na swej drodze zwierzęciu. Tępieniem szkodników niech się zajmą fachowcy, leśnicy, sadownicy, rolnicy.
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Post autor: G.Antoni »

Wiem że to już stary temat ale musiałem to napisać :evil:
http://www.allegro.pl/item763048612_gab ... szcze.html
Od razu wiadomo że ten ktoś nie ma papierkow bo jaki entomolog z licencją tak preparuje.
KlaudiuszK
Posty: 208
Rejestracja: środa, 3 czerwca 2009, 22:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: KlaudiuszK »

no i poza tym ja tam tez ameryki nie widze, a ludzie daja 32 zl ... heh
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Post autor: G.Antoni »

Co Ty tak z tą Ameryką? Nie widzisz że jest tam pełno chronionych a przecież ta cała dyskusja dotyczyła tylko jednego ( chyba że gość robił to masowo).
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 października 2009, 19:35 przez G.Antoni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nie o to chodziło. Nie do końca zrozumiałeś ;) W aukcji nr 1 z biegacza zrobiono breloczek. Tutaj PRZYNAJMNIEJ chrząszcze są spreparowane "jak trzeba".
Oczywiście pochwalamy Twoją postawę ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Post autor: G.Antoni »

Niby tak :roll: ,ale na allegro nie siedzą sami zbieracze owadów więc ta gablota mogła trafić do człowieka który chciał se ja powiesić na ścianie w ramach ozdoby a nie celach naukowych :wink:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 października 2009, 20:35 przez G.Antoni, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No i zapewne trafi. Nie mamy na to wpływu. Tak też jestem przeciwnikiem sprzedawania motyli "w ramkach".
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Cena jak i ortografia godna uwagi, co do gramatyki i składni się nie wypowiem. :razz:
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Wiecie może się skuszę nie codziennie można złapać chrzaszcz-a :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”