Skoczogonek

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Skoczogonek

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Coś dla Jurka Radwańskiego ;-)
Walcząc z fotografowaniem cholernych włosków u larw wybieram sobie czasem na obiekt rozmaitych eksperymentów z oświetleniem inne, równie wymagające preparaty. Zdjęcie prezentowane poniżej to właśnie taki odprysk niekończącej się nauki pokonywania problemów w tego typu dokumentacyjnej fotografii. Silnie skompresowane, więc nie należy go powiększać w nieskończoność.

Paweł
Załączniki
Collembola.jpg
Collembola.jpg (146.37 KiB) Przejrzano 4268 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Piękne zdjęcie. Jestem na prawdę pod wrażeniem. Jest to Orchesella, ale jeśli chodzi o kolory to wygląda jakby długo leżała w barberówce (albo w eterówce bo ta też daje lekko czerwone zabarwienie). Jeśli chodzi o gatunek to stawiam na O. flavescens f. lateralis Dobrze jakby się jeszcze Michał na ten temat wypowiedział. Co dwa głosy to nie jeden. Zdjęcie od góry też rozwiązało by sprawę.

Pozdrawiam

Juerk
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Innego zdjęcia nie mam, nie chodziło mi o identyfikację, tylko o ciekawy obiekt do eksperymentów fotograficznych. Zwierzę zostało złapane na południu Niemiec, przyniesione na żywca do domu, zatrute octanem etylu i natychmiast po śmierci sfotografowane. Niewykluczone, że będę się jeszcze bawił podobnymi stworami, bo kombinacje z oświetleniem dla wydobycia tych wspaniałych włosów dają możliwość szlifowania warsztatu.

Paweł
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Czy te kolory pomarańczowe i czerwone to są natruralne? Czy też taki efekt oświetlenia. Proszę o jak najwięcej takich zdjęć :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jurek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Kolory są takie, jakie miał martwy okaz, na tyle oczywiście, na ile potrafię sfotografować i obrobić zdjęcie używając moich oczu i mojego monitora (kalibrowanego na oko). Na żywo nie oglądałem go pod powiększeniem.

Paweł
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

No tak, ja zwykle oglądam pod powiększeniem już martwe okazy w etanolu, a żywe bez binokularu to są tak małe, że kolory trudno dojrzeć. Muszę kiedyś się żywej z bliska przyjrzeć:)
Ostatnio zmieniony środa, 21 października 2009, 15:27 przez Dominika+Jurek Radwańscy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

Piękny okaz, piękne kolory. Szkoda, że draństwo jest tak maleńkie.
Jakoś nigdy nie byłem przekonany do skoczogonków, jednak kiedy udało mi się skompletować sprzęt do większych powiększeń, okazało się, że wyglądają równie niesamowicie jak klasyczne owady. Ciekawy mają zwłaszcza sposób pobierania pokarmu.

Tu zdjęcia jednej sztuki, złapanej przyżyciowo.
album_page.php?pic_id=2449
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 października 2009, 07:56 przez Dark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Znowu piękne zdjęcie. Bardzo wyraźnie widać cewkę brzuszną (te dwa białe narządy za pyszczkiem na zdjęciu), która u Symphypleona jest wyjątkowa długa. Jest to ciekawy narząd, który służy do wyrównywania ciśnienia osmotycznego oraz przytwierdzania zwierza do podłoża. Umiejscowiony jest na pierwszym sternicie abdomenu i nie ma odpowiednika w żadnej innej grupie zwierząt.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

podobna do orchestelli Entomobrya (jednak nieco większa) na murze budynku, faktycznie skoczogonki - "małe ale wiariaty" odsyłam do mojej książki "Owady Polski" gdzie piszę o moich przygodach z rzeczonymi
Załączniki
sko.jpg
sko.jpg (61.4 KiB) Przejrzano 4205 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

To jednak Orchesella ale nie podejmuję się oznaczyć jaka. Z boku ciężko. Podrodzina Orchesellinae różni się od Entomobryinae tym, że czułek ma 6 segmentów (widać zwykle 5), Ento. - 4, Druga cecha to u Orche. długość a nigdy nie jest pnad dwa razy większa od b; u Ento. praktycznie zawsze. Orchesella (dorosła) ma wielkość ciała przeważnie ok 4 mm (od 2,5 do nawet 6mm) Entomobrya ok. 2mm do 3mm niektóre datunki.

Pozdrawiam
Jurek
Załączniki
sko.jpg
sko.jpg (75.06 KiB) Przejrzano 4196 razy
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Bardzo wyraźnie widać cewkę brzuszną (te dwa białe narządy za pyszczkiem na zdjęciu), która u Symphypleona jest wyjątkowa długa. Jest to ciekawy narząd, który służy do wyrównywania ciśnienia osmotycznego oraz przytwierdzania zwierza do podłoża. Umiejscowiony jest na pierwszym sternicie abdomenu i nie ma odpowiednika w żadnej innej grupie zwierząt.
Więc to jest cewka brzuszna w akcji :) 99% skoczogonków jakie oglądałem niestety nie miały jej tak widocznej (zapewne nie wynicowana). W teorii człowiek wie, że coś takiego istnieje, w praktyce... jak widać :mrgreen:

Jeszcze jedno ujęcie tego osobnika:
http://img34.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img34/4776/dsc3569.jpg
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Jednak Orchestella, na nic klucze i obrazki, trzeba "fachurki!!! dzięki Duo Radwańscy

Darku, na Twoim zdjęciu (tym pierwszym) skoczogonek "pije"; wtedy wyciąga widłowato w dół dwie rury. W bardzo malowsniczy sposób używa też ich do pielędnacji ciała. Wtedy spluwa na łapkę, kładzie bodaj ślinę na ciele i rozsmarowuje ją cewkami zachowującymi się jak glisty pełzające po głowie, tułowiu a nawet odwłoku, ale zwykle pojedynczo, raz lewa, raz prawa, mam to sfilmowane na kilka sposobów, kiedyś wsadzę do internetu
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

To jeszcze je pozwolę sobie dorzucić fotki zrobione w warunkach naturalnych. Nie są super, ale jak na deszczowy dzień, bez statywu to i tak nieźle.
Może da się oznaczyć, choć trochę...
Załączniki
p1560511.jpg
p1560511.jpg (113.81 KiB) Przejrzano 4202 razy
p1560315.jpg
p1560315.jpg (71.19 KiB) Przejrzano 4205 razy
p1560311.jpg
p1560311.jpg (65.38 KiB) Przejrzano 4200 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Pierwsze dwa zdjęcia to Entomobrya najprawdopodobniej dorsalis. Wolałbym mieć jednak okaz w łapie. gdyż jest to forma bardzo ciemna, a takie występują u wielu gatunków. Jest ona naprawdę duża jak na ten rodzaj, gdyż osiąga czasami nawet 4mm. Drugi to Orchesella flavescens prawdopodobnie var. triangulimaculata.

Pozdrawiam

Jurek
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Pierwsze dwa zdjęcia to Entomobrya najprawdopodobniej dorsalis. Wolałbym mieć jednak okaz w łapie. gdyż jest to forma bardzo ciemna, a takie występują u wielu gatunków. Jest ona naprawdę duża jak na ten rodzaj, gdyż osiąga czasami nawet 4mm. Drugi to Orchesella flavescens prawdopodobnie var. triangulimaculata.

Pozdrawiam

Jurek
Dziękuję za oznaczenie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dark »

mwkozlowski pisze:Darku, na Twoim zdjęciu (tym pierwszym) skoczogonek "pije"; wtedy wyciąga widłowato w dół dwie rury. W bardzo malowsniczy sposób używa też ich do pielędnacji ciała. Wtedy spluwa na łapkę, kładzie bodaj ślinę na ciele i rozsmarowuje ją cewkami zachowującymi się jak glisty pełzające po głowie, tułowiu a nawet odwłoku, ale zwykle pojedynczo, raz lewa, raz prawa, mam to sfilmowane na kilka sposobów, kiedyś wsadzę do internetu
Hmmm... kolejny powód aby pomyśleć o dorwaniu aparatu z możliwością filmowania :)
Dziękuję za informację :)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Post autor: palipa »

z tego co pamiętam używanie przez skoczogonka cewki brzusznej jest pokazane bodajże w I części Life In The Undergrowth

Paweł
Ostatnio zmieniony piątek, 23 października 2009, 11:02 przez palipa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

palipa pisze:z tego co pamiętam używanie przez skoczogonka cewki brzusznej jest pokazane bodajże w I części Life In The Undergrowth
część sekwencji "skoczogonkowych" do tego filmu robiłem u siebie na biurku
Awatar użytkownika
Michał Furgoł
Posty: 31
Rejestracja: piątek, 7 października 2005, 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post autor: Michał Furgoł »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:To jednak Orchesella ale nie podejmuję się oznaczyć jaka.
Ja się podejmę, to jest Orchesella villosa.

Pozdrawiam,

Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”