?

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
mcz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 12:26
Lokalizacja: Kraków

?

Post autor: mcz »

Czy to moze szarańcza pustynna. Owad był dość duży, zdjęcie zrobiłem w lutym w Maroku. Oglądałem na necie fotki szarańczy pustynnej i na nich szarańcze te miały dłuższe skrzydła w porównaniu do owada którego sfotografowałem.
Załączniki
P2200172.JPG
P2200172.JPG (103.12 KiB) Przejrzano 3066 razy
P2200171.JPG
P2200171.JPG (118.58 KiB) Przejrzano 3077 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Nie jest to Schistocerca gregaria, acz okaz należy do Acrididae - na moje oko to może być Heteracris sp.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

to zdecydowanie Heteracris annulosa Walker 1870 (podobny do niego to: Heteracris littoralis (Rambur 1838))


tu znalazłem jeszcze jego zdjęcie

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Marcinie, a skąd pewność co do gatunku, masz klucze do afrykańskich szarańczaków? Bo na podstawie zdjęć to równie dobrze pasuje np. H. littoralis.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

nie mam ale kolorystycznie pasuje:

w przypadku Heteracris littoralis barwy przedplecza płatu górnego przedłużają się na skrzydła

w przypadku H. annulosa barwy przedplecza płatu górnego nie są takie same jak na skrzydłach

tak jak w przypadku tego kolegi
Fotografie znalazłem na profesjonalnej stronie rzędu Othoptera dot. Wysp Kanaryjskich jak pamiętam.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Aneto
spójrz na zdjęcie Heteracris littoralis
http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1

i na zdjęcie Heteracris annulosa

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... G%26um%3D1

ja widzę te różnice
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Cóż, nie wiem jaka jest zmienność kolorystyczna w przypadku tego rodzaju, ale ogólnie u Acrididae jest ona spora, zatem ja osobiście byłabym ostrożna z oznaczaniem do gatunku mając do dyspozycji tylko fotografie.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Aneto.
Lepiej już się oznaczyć nie da, gdyż to tylko zdjęcie. Nie widać na nim odnóży, stóp etc...
na pewno było by łatwiej z kluczem do prostoskrzydłych północnej Afryki.
Wg mnie to poprostu Heteracris annulosa

(zaczałem przeglądać wszystkie rodzaje po kolei, po czym po ok. 25 minutach dopiero natrafiłem na ten rodzaj: Heteracris. Przyglądając sie uważnie gatunkom uznałem, że cechy idealnie pasuja do Heteracris annulosa. Co ciekawe jak wszedłem na forum Ty już podałaś rodzaj, a to tylko potwierdziło moje oznaczenie).
Było cieżko :razz:
mcz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 12:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mcz »

czyli nie jest to szarańcza pustynna, aczkolwiek owad ten należy do szarańcowatych. Dziekuje za pomoc. Chciałbym jeszcze zapytać przy okazji czy dużo gatunków szarańcowatych występuje w Polsce?
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

mówisz o szarańczowatych jako nadrodzinie Acridoidea? 34 gatunki

Co do samej szarańczy to stwierdzono w Polsce jeden gatunek z rodzaju szarańcza tj. sz. wędrowna Locusta migratoria (z tego osobniki należały do pogatunków: Locusta migratoria migratoria i Locusta migratoria rossica)
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 października 2009, 16:56 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Marcin Kutera pisze:Co do samej szarańczy to stwierdzono w Polsce jeden gatunek z rodzaju szarańcza tj. sz. wędrowna Locusta migratoria (z tego sobniki należały do pogatunków: Locusta migratoria migratoria i Locusta migratoria rossica)
Mcz pisał o szarańczy pustynnej, czyli innym rodzaju - Schistocerca (i to kolejny argument za łaciną; polskie nazwy przez swój brak precyzji potrafią mylić).
mcz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 12:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mcz »

Przyznam, że nie orientuję się za bardzo w systematyce owadów, ale chodziło mi właśnie o ilość gatunków tej jak to określił Marcin Kutera- nadrodziny Acridoidea. Teraz już wiem, że jest ich aż 34.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Acridoidea to nadrodzina, czyli grupa rodzin o bliskim pokrewieństwie; w Europie są to Acrididae, Pamphagidae oraz Pyrgomorphidae, z czego w Polsce występują tylko przedstawiciele Acrididae.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Aneta z kolei ma rację, że najlepiej używać nazw łacińskich, bo w Polsce używa się nazw szarańcza, szarańczaki, szarańczakowate i nie wiadomo czy konkretnie chodzi o nadrodzinę, rodzinę czy ilość samych gatunków z rodzaju szarańcza Locusta.

Łacińskie nazwy natomiast nie wzbudzają wątpliwości

Rząd ordo: Orthoptera
Podrząd Subordo: Caelifera
Nadrodzina Superfamilia: Acridoidea
Rodzina Familia: Acrididae
Podrodzina Subfamilia: Oedipodinae
Rodzaj Genus: Locusta
Gatunek: Locusta migratoria
Godgatunek Locusta migratoria rossica
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Natomiast faktycznie jest gatunek szarańczy pustynnej Schistocerca paranensis, przy czym to nie jest nasz krajowy gatunek (szarańcza to tylko polska nazwa dla rodzaju Locusta).

Pozowlę sobie umieścić go odpowiednio w systematyce:
Rząd ordo: Orthoptera
Podrząd Subordo: Caelifera
Nadrodzina Superfamilia: Acridoidea
Rodzina Familia: Acrididae
Rodzaj Genus: Schistocerca
Gatunek: Schistocerca paranensis
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Gatunek: Schistocerca paranensis
Bałagan z tymi szarańczami... Jakim cudem pojawił się akurat gatunek występujący w Ameryce Południowej, Środkowej i na południu Ameryki Północnej?

Pytanie było o "szarańczę pustynną", ale że pytał kompletny laik, to należało prosto i po ludzku wytłumaczyć, że w Polsce pod nieprecyzyjnym terminem "szarańcza" rozumie się w rzeczywistości różne rodzaje szarańczaków, a mianowicie Locusta i Schistocerca. Locusta migratoria zwana jest u nas szarańczą wędrowną, a Schistocerca gregaria (a nie żadna S. paranensis, skąd to wyskoczyło..?) to szarańcza pustynna.

Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Pawel Jaloszynski pisze:Locusta migratoria zwana jest u nas szarańczą wędrowną, a Schistocerca gregaria (a nie żadna S. paranensis, skąd to wyskoczyło..?) to szarańcza pustynna.
No to właśnie napisałam w pierwszym poście, że na zdjęciu nie ma S. gregaria (nie dodałam faktycznie polskiej nazwy, ale uznałam - może na wyrost - że to zbędne), natomiast też nie rozumiem, po co Marcin kombinuje i z Locusta, i teraz z S. paranensis.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

ja się pomyliłem zamiast napisać Schistocerca gregaria napisałem Schistocerca paranensis. Najmocniej przepraszam :oops:
Natomiast nazwę szarańcza starałem się wyjasnić koledze pisząc:
"szarańcza to tylko polska nazwa dla rodzaju Locusta"

"Co do samej szarańczy to stwierdzono w Polsce jeden gatunek z rodzaju szarańcza tj. sz. wędrowna Locusta migratoria (z tego osobniki należały do pogatunków: Locusta migratoria migratoria i Locusta migratoria rossica)"

Można było koledze Mcz zadać więcej pytań otwartych - by od razu odpisać konkretnie na jego zadane pytania. Kolega najwidoczniej nazwę "szarańcza" pojmuje jako wszyskie szare skakające koniki, które niekiedy wyrządzały szkody.

Tak nie jest: rodzaj Locusta to polska nazwa szarańcza, a kto nazwał po polsku rodzaj Schistocerca szarańcza przy okazji Schistocerca gregaria jako szarańcza pustynna tego nie wiem. Zresztą nazwy w systematyce ewoluowały i ewoluują. Polski odpowiednik nazwy Schistocerca gregaria szarańcza pustynna jest kiepski i do tego wprowadza w błąd.

W sumie to dobrze, że Aneto i Ty Pawle włączyliście się do dyskusji.
mcz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 12:26
Lokalizacja: Kraków

:)

Post autor: mcz »

Faktycznie jestem laikiem jeśli chodzi o owady i przyznam, że musiałem kilka razy przeczytać Wasze komentarze żeby to wszystko ogarnąć i zrozumieć. Reasumując- zrozumiałem, że polskie nazwy gatunkowe tych owadów nie są zbyt zgodne z systematyką owadów. Szarańcza pustynna i szarańcza wędrowna nie są blisko z sobą spokrewnione (nie należą do tego samego rodzaju) i szarańcza pustynna nie jest tak naprawdę szarańczą... tylko ktoś temu owadowi dał taką nazwę w Polsce. Czyli prawdziwa szarańcza ma nazwę rodzajową Locusta.
mcz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 12:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mcz »

Jeszcze tylko zapytam z ciekawości- czyli tą złą sławą szarańczy-szkodnika upraw ma gatunek Locusta migratoria? Czy jeszcze jakieś inne gatunki zachowują się podobnie i potrafią łączyć się w wielkie latające i żarłoczne stada?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: :)

Post autor: Aneta »

mcz pisze:szarańcza pustynna nie jest tak naprawdę szarańczą...
To zależy jak zdefiniujemy szarańczę ;) Jeśli jako owada z rzędu prostoskrzydłych formującego wielkie stada i dokonującego w tej formie spustoszeń w roślinności, to S. gregaria zdecydowanie załapuje się na bycie szarańczą :cool: (i to jest część odpowiedzi na pytanie z Twojego ostatniego postu - część, bo z tych nalatujących gatunków można jeszcze wymienić np. Anacridium aegyptium czy też Dociostaurus maroccanus). Dlatego zresztą ma drugi człon polskiej nazwy - szarańcza pustynna (natomiast L. migratoria została sz. wędrowną). Tak to już jest z brakiem precyzji w polskim nazewnictwie - podobna sytuacja jest i z innymi gatunkami owadów, np. rusałkami: mamy rusałkę pawika (rodzaj Inachis), rusałkę pokrzywnika (Aglais), rusałkę osetnika (Vanessa) i jeszcze trzy inne rodzaje - wszystkie są rusałkami, jak można się domyślić ;) Z racji tego najlepiej polegać na łacinie (bo nie wyobrażam sobie raczej wymyślania polskiej nazwy dla każdego rodzaju, nawet tylko w entomologii - nie raz tu już mieliśmy radochę z takiego nieskrępowanego słowotwórstwa, były nawet całę wątki na ten temat :grin: ).

A wracając jeszcze do obu szarańczy - tak, nie są to zbyt blisko spokrewnione gatunki, należą nawet do dwóch różnych podrodzin w obrębie Acrididae: S. gregaria do Cyrtacanthacridinae, Locusta migratoria do Oedipodinae.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 października 2009, 17:06 przez Aneta, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”