Poczwarka, czyżby Nymphalis antiopa ?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Hubczat
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 17:33
Lokalizacja: Polska

Poczwarka, czyżby Nymphalis antiopa ?

Post autor: Hubczat »

Witam.
Proszę o identyfikację tej poczwarki. Długość 3 centymetry, masywna.
Coś z rusałkowatych ? Stawiam na żałobnika, ale nie mam pewności.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam
Załączniki
poczwarka.jpg
poczwarka.jpg (122.37 KiB) Przejrzano 1068 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Napisz coś o środowisku, na jakiej roślinie ją znalazłeś itp. i dlaczego "stawiasz" na N. antiopa.
Hubczat
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 17:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Hubczat »

Porównywałem ze zdjęciami poczwarki Rusałki żałobnik z www.lepidoptera.eu.
Łąka rajgrasowa, lub bliska takiej : Dzwonek rozpierzchły, Kozibród łąkowy, Złocień właściwy, Rajgras wyniosły, Goździk kropkowany i wiele innych Poczwarka, przyczepiona do łodygi Złocienia właściwego (Jastrun właściwy, pot. margerytka)
Co do motyli, to liczne rusałki, czerwończyki, karłątki, przeplatki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Hubczat pisze:Porównywałem ze zdjęciami poczwarki Rusałki żałobnik z www.lepidoptera.eu.
Łąka rajgrasowa, lub bliska takiej : Dzwonek rozpierzchły, Kozibród łąkowy, Złocień właściwy, Rajgras wyniosły, Goździk kropkowany i wiele innych Poczwarka, przyczepiona do łodygi Złocienia właściwego (Jastrun właściwy, pot. margerytka)
Co do motyli, to liczne rusałki, czerwończyki, karłątki, przeplatki.
W takim razie to raczej na pewno nie N. antiopa.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Ja sądząc po habitusie poczwarki stawiałbym jednak na N. antiopa Gąsienica mogłą skąś przywędrować, spaść z gałęzi itp. Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tomasz Świderski pisze:Ja sądząc po habitusie poczwarki stawiałbym jednak na N. antiopa Gąsienica mogłą skąś przywędrować, spaść z gałęzi itp. Pozdrawiam :mrgreen:
Jeśli łąka - to raczej nie. Idąc tokiem rozumowania kolegi - bez urazy - można ten gatunek spotkać nawet w borze sosnowym. W zasadzie wszyscy tu zgadujemy oceniając dostępne informacje z mniejszą lub większą dozą prawdopodobieństwa. W Skierniewicach N. antiopa widuję w centrum miasta, w ostatnich latach jego częstość spotykania wyraźnie wzrosła co cieszy bo to przecież piękny motyl :)
Nasze dywagacje może rozwiązać hodowla tej poczwarki - jeśli oczywiście została ona zabrana do hodowli.
Hubczat
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 17:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Hubczat »

Tak tak została zabrana, zobaczymy, co z niej wyjdzie. :]
senior
Posty: 24
Rejestracja: czwartek, 8 listopada 2007, 15:56

Post autor: senior »

W 99% stawiam że to antiopa.Co roku hoduję tą rusałkę i poczwarki tak wyglądają.Zastanawia mnie tylko termin.Trochę za wcześnie.Czy w pobliżu łąki rośnie iwa
lub brzoza?Ja znajdowałem poczwarki np.na sitowiu.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

czyli to łąka świeża ( na torfowisku niskim być mozę w dolinie jakiejś rzeki - tarasu nad zalewowego )ze skrajem lasu, ja myslę, zę to jednak n antiopa ta poczwarka. Jej środowiska to nie tylko bory z brzegiem porośniętej brzozy jako zabezpieczenie ppoż., n antiopa lubi i wierzbę i topole czy nawet olchę etc... stawiam, że żerowała na liściach jakiegoś drzewa z wymienionych a przepoczawrczyła się nieco niżej na pierwszej losowej roślinie z sąsiadującej łąki (moze tego liścia jeszce z gąsienicą stracił jakiś ptak, lub liść obłamał się i upadł na łąkę a gąsienica skorzystała z pierwszej lepszej łodygi napotkanej rośliny na łące by tam mogła sie przepoczwarczyć).

Wygląd tej poczwarki to na 100% to n. antiopa, pokolenie imagines w wyniku kwietniowych rójek samca i samicy pojawia sie w lipcu, wieć teraz jest dopiera poczwarka - moim zdaniem to nie za wcześnie, jest ok na pojawy poczwarek, niektóre imagines n. antiopa spotykałem nawet na początku lipca (tzw pokolenie tegoroczne).

dodam, zę w różnych miejscach kraju na takich torfowiskach niskich bardzo często widywałem dorosłe osobniki żałobnika, więc one muszą być lokalne.

Pomimając, że rzeczywiscie środowiska n antiopa to szcególnie bory sosnowe, lasy liściaste, mieszane, ale też parki miejscie, cmentarzyska etc...
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Urazy nie ma :wink: tym niemniej nie zgodzę się z tym, że tok rozumowania jest niezasadny gasienica posiada zdolnośc wędrówek i często przed przepoczwarzeniem takie wędrówki podejmuje.
Swego czasu w Sopocie widziałem tego motyla świeżo po wylęgu z poczwarki w centrum miasta, gdzie teoretycznie też nie powinien występować, a jednak tam był. Poczwarka wg. mnie to N. antiopa i tyle, o ile jest zdrowa motyl powinien z niej wyjść w najblizszym czasie.
Hubczat
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 17:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Hubczat »

Na Łące jest i wierzba iwa i brzoza. Łąka zarastająca, jest głóg, sosna, co powoduję, że to dobre miejsce dla różnych motyli.

Dziękuję za identyfikację, dam znać jak motyl wyjdzie i jaki wyjdzie :)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Hubczat i co z tą poczwarką?
Wylęgł się n. antiopa?

co ciekawe ja będąc na kielecczyźnie 3 lipca znalazłem gąsienicę, po kliku dniach się przepoczwarczyła. 5 lipca była już poczwarką taka jak z Twojego zdjęcia.
Hubczat
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 17:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Hubczat »

Niestety nie, zamiast motyla "wyszedł" z poczwarki jakiś grzebaczowaty :(
Musiałem przynieść poczwarkę z łąki z larwą w środku
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Grzebacz jest mało prawdopodobny, raczej jakiś gąsienicznik ;)
stefan
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 20 września 2009, 16:01
Lokalizacja: niemcy

Post autor: stefan »

Grzegorz Banasiak, Grzegorz Banasiak,
witam Panie Grzegorzu mam poczwarke i nie mam pojecia z jakiego jest gatunku i co z niej sie wykluje zyje u mnie w ziemi trzymam ja w słoiku ona sobie tam chodzi jest dziwna czy mogl bym Panu wyslac zdjecie i zobaczyl by ja Pan ?
Łukasz Musiałek
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 21:45
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Łukasz Musiałek »

trzymam ja w słoiku ona sobie tam chodzi jest dziwna
:shock:
A może to jeszcze gąsienica?
Może wkleisz zdj na forum to się przekonamy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”