41 Endomychidae: Endomychus, Mycetina, Lycoperdina

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

41 Endomychidae: Endomychus, Mycetina, Lycoperdina

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Piątą dziesiątkę rozpoczyna piękna i kolorowa rodzina Endomychidae, a że dawno nie było poczwarek, więc tym razem pełen komplet. Tym bardziej, że tutaj zarówno larwy, jak i poczwarki są bardzo efektowne.

Gatunki pokazywane poniżej są grzybożerne, przy czym larwy Endomychus i Mycetina żerują na powierzchni grzybni, natomiast Lycoperdina wewnątrz purchawek (na pierwszy rzut oka można tę ostatnią larwę wziąć za Pocadius, tym bardziej, że czasami trafiają się w jednym grzybie). Wszystkie okazy były fotografowane jako preparaty etanolowe, stąd dwa pierwsze wyglądają nieco inaczej niż za życia, kiedy barwy są dużo bardziej kontrastowe.

Larwy Endomychus coccineus są łatwe do znalezienia wczesną wiosną (często już w marcu), kiedy gromadnie wychodzą na ścięte pnie drzew wygrzewać się w słońcu. W takiej też sytuacji odłowiłem okazy pokazane na zdjęciu, a poczwarka pochodzi od larw trzymanych w terrarium.

Z kolei larwy Mycetina cruciata łapałem na jesieni (te ze zdjęcia dokładnie w październiku, dziewięć lat temu), w wilgotnej buczynie. Również ten gatunek żeruje gromadnie i w miejscach występowania imagines nie ma problemu ze znalezieniem larw. Poczwarka też z hodowli.

Larwa i poczwarka Lycoperdina succincta pochodzą ze zbiorów Szymona Konwerskiego; można ten gatunek łatwo znaleźć w purchawkach rosnących na łąkach, szczególnie na piaszczystym podłożu. Jak już wspomniałem, trzeba jednak uważać z identyfikacją; w tym roku poławiałem te piękne chrząszcze w purchawkach, w których żerowały larwy Nitidulidae z rodzaju Pocadius (te ostatnie zostaną pokazane w którymś z dalszych odcinków).
Załączniki
Od lewej: Endomychus coccineus, Mycetina cruciata, Lycoperdina succincta
Od lewej: Endomychus coccineus, Mycetina cruciata, Lycoperdina succincta
Endomychidae pupae.jpg (136.81 KiB) Przejrzano 1691 razy
Endomychidae_Lycoperdina succincta.jpg
Endomychidae_Lycoperdina succincta.jpg (141.16 KiB) Przejrzano 1685 razy
Endomychidae_Mycetina cruciata.jpg
Endomychidae_Mycetina cruciata.jpg (144.06 KiB) Przejrzano 1686 razy
Endomychidae_Endomychus coccineus.jpg
Endomychidae_Endomychus coccineus.jpg (146.31 KiB) Przejrzano 1686 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”