Symbiotesy

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Symbiotesy

Post autor: Tomek Klejdysz »

Spotkało mnie ostatnio szczęście - znalazłem całe stadko S. gibberosus. W sumie zebrałem 12 okazów (a było więcej...), nie do końca wiedząc na co trafiłem (myślałem, że to chrząszczyki z rodziny Scirtidae - bez powiększenia nie było szans określić nawet rodziny). Dopiero pod binokularem się wyjaśniło. Załączam kilka zdjątek

Mam jeden okaz z zupełnie innej części kraju (zdjęcie "Symbiotes5"), może to S. latus? Bo przedplecze jakby szersze no i rzędy punktów na pokrywach...?
Załączniki
symbiotes1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.86 KiB)
symbiotes2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.26 KiB)
symbiotes3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (21.37 KiB)
symbiotes4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (20.42 KiB)
symbiotes5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (15.36 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Symbiotesy

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tak po tych zdjeciach to trudno, ale te dwa gatunki z klucza oznacza sie dobrze dopiero wtedy, kiedy ma sie je obydwa. Wtedy bardzo dobrze widac roznice w podanych cechach, a majac nawet serie, ale tylko jednego z nich, mozna miec watpliwosci. Wiec jesli patrzysz na swoje okazy i widzisz te kluczowe roznice, to masz obydwa, a jesli masz watpliwosci, to masz jednego ;-) Tak czy inaczej dobra zdobycz.

Pawel
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Aż trudno pomyśleć co człowiek za foty pokazywał... W ramach poprawienia się załączam fotkę kolejnego okazu, tym razem z Puszczy Niepołomickiej.
Załączniki
S.gibberosus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.73 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”