6 Silphidae: Ablattaria

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

6 Silphidae: Ablattaria

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Silphidae to jedna z moich ulubionych rodzin, więc w miarę możliwości będę się starał prezentować larwy odrobinę obszerniej niż w innych grupach chrząszczy. Na początek bardzo ciekawy gatunek, którego rozwój miałem możliwość obserwować korzystając z okazji przebywania na południu Niemiec, gdzie ta omarlica jest dość pospolita w odpowiednich biotopach.

Ablattaria laevigata to gatunek lubujący się w wygrzanych, otwartych terenach o piaszczystej, gliniastej lub lessowej glebie, i w takich środowiskach można też znaleźć jego larwy polujące na ślimaki. Preferują zdobycz już martwą, zabitą przez suszę i słońce, penetrują duże obszary przez cały dzień w poszukiwaniu posiłku. Larwa jest bardzo żarłoczna, po znalezieniu odpowiedniego ślimaka włazi na muszlę i tak długo balansuje ciałem, aż obróci konserwę otworem do ziemi. Wtedy może się dobrać do ślimaka od spodu i całkowicie schować pod muszlą, gdzie spędzi czasem kilka dni, zanim całkowicie wyje zawartość. Stąd trudno odnaleźć pożywiające się larwy, trzeba odwracać każdą muszlę leżącą na ziemi. W porównaniu z larwami innych rodzajów Silphinae, Ablattaria ma dużo bardziej wydłużoną głowę, co pozwala jej wsunąć paszczę do muszli małych ślimaków. Bardzo podobna pod względem biologii i morfologii jest larwa Phosphuga.

Warto też zwrócić uwagę na jaja Silphidae (pokazane na zdjęciu są dość reprezentatywne dla całej rodziny) - są one stosunkowo duże, niemal kuliste, z gładkim i niezmiernie delikatnym chorionem, byle dotknięcie je niszczy. Dość zaskakujący fakt wobec wypalonego na żużel środowiska, w którym Ablattaria musi je składać. Jaja u wielu kusaków, też dość duże w stosunku do ciała samicy, mają często gruby i ciekawie rzeźbiony chorion, a i kształty są zwykle bardziej owalne niż kuliste.
Załączniki
Silphidae_Ablattaria laevigata pupa.jpg
Silphidae_Ablattaria laevigata pupa.jpg (104.41 KiB) Przejrzano 2561 razy
Silphidae_Ablattaria laevigata larva glowa.jpg
Silphidae_Ablattaria laevigata larva glowa.jpg (125.25 KiB) Przejrzano 2559 razy
Silphidae_Ablattaria laevigata larva.jpg
Silphidae_Ablattaria laevigata larva.jpg (119.57 KiB) Przejrzano 2560 razy
Silphidae_Ablattaria laevigata obiad.jpg
Silphidae_Ablattaria laevigata obiad.jpg (123.91 KiB) Przejrzano 2555 razy
Silphidae_Ablattaria laevigata jaja.jpg
Silphidae_Ablattaria laevigata jaja.jpg (137.72 KiB) Przejrzano 2556 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Nie wiem skąd Kolega Paweł ma tak wielką wiedzę o owadach ale widać - i każdy z Was musi to przyznać - że to prawdziwy znawca, a nie tylko pasjonat. Dziękuję za doskonałą lekturę o larwach chrząszczy :)

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ja sobie myślę, że pasjonat i znawca.
Wątki Pawła, to świetny przykład ile rzeczy można jeszcze zrobić w owadach (również w chrząszczach !) w Polsce, nawet przy bardzo ograniczonych środkach i z daleka od ośrodków akademickich.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

fajne!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”