1 Histeridae: Paromalus, Margarinotus

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

1 Histeridae: Paromalus, Margarinotus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Na początek dwa rodzaje Histeridae, rodziny, której larwy chyba mało kto kojarzy, chociaż łatwo je znaleźć.

Obydwa polskie gatunki rodzaju Paromalus są pospolite, więc również ich larwy trafiają się dość często, w tych samych środowiskach, co imagines, czyli pod korą, przeważnie w żerowiskach korników. Larwy bardzo charakterystyczne, aczkolwiek można je pomylić ze stadiami przedimaginalnymi kusaków. Są bardzo żarłoczne i atakują wszystko, co się nie odgryza, ale same są często pożerane przez większe larwy i imagines podkorowych Xantholinini i innych drapieżców. Często można je napotkać w większych grupach. Poczwarki również charakterystyczne, łatwo je rozpoznać, choć trudniej znaleźć. Larwa na zdjęciu znaleziona została pod korą ściętego świerka; poczwarka pod korą martwej, ale stojącej sosny.

Druga larwa to rodzaj Margarinotus, a więc inne środowisko życia, ciało większe, choć ogólny, histeridowy kształt łatwy do rozpoznania. Znaleziona w kompoście, w którym były imagines wyłącznie rodzaju Atholus - trzeba bardzo uważać, żeby błędnie nie zidentyfikować larw wyłącznie na podstawie współwystępowania z postaciami dorosłymi, co czasem zdarza się w całkiem niezłej literaturze.
Załączniki
Histeridae_Margarinotus.jpg
Histeridae_Margarinotus.jpg (122.94 KiB) Przejrzano 1885 razy
Histeridae_Paromalus parallelepipedus.jpg
Histeridae_Paromalus parallelepipedus.jpg (132.03 KiB) Przejrzano 1899 razy
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Larwy rodzaju Paromalus faktycznie widywałem, choć do tej pory nie zdawałem sobie sprawy że to gniliki. No teraz już wiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”