"Straszne robaki"-Kalwaria Pacławska 18-20.06.2009

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

"Straszne robaki"-Kalwaria Pacławska 18-20.06.2009

Post autor: Rafał Celadyn »

Kilka fotek "strasznych robali" :wink: i nie tylko, które mieliśmy okazję obserwować w Kalwarii Pacławskiej ,poczas Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej PTE,przy okazji udało się znalężć około 20 gat.kózek(głównie dzięki wojtasowi :wink: ),jeśli ktoś ma jakieś fotki to proszę doklejać , miłego oglądania ,można popisywać się znajomościa nazw przedstawionych gatunków :cool: :lol: .Pozdrowki Rafał.
------------------------------
Aha ,takie pytanko ,po co wynurtowi te włoski na żuwaczkach :?:
Załączniki
11.jpg
11.jpg (130.77 KiB) Przejrzano 4946 razy
10.jpg
10.jpg (144.5 KiB) Przejrzano 4940 razy
9.jpg
9.jpg (123.28 KiB) Przejrzano 4945 razy
8.jpg
8.jpg (117.92 KiB) Przejrzano 4944 razy
7.jpg
7.jpg (129.56 KiB) Przejrzano 4943 razy
6.jpg
6.jpg (113.09 KiB) Przejrzano 4940 razy
5.jpg
5.jpg (105.15 KiB) Przejrzano 4941 razy
4.jpg
4.jpg (98.32 KiB) Przejrzano 4946 razy
3.jpg
3.jpg (136.03 KiB) Przejrzano 4942 razy
2.jpg
2.jpg (131.93 KiB) Przejrzano 4947 razy
1.jpg
1.jpg (118.52 KiB) Przejrzano 4956 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

10.jpg
Carabus auronitens Fabricius, 1792
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

11.jpg - Phytoecia cylindrica
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

5,6,7 - Sinodendron cylindricum
11 - Phytoecia cylindrica
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

1-4. Wynurt (Ceruchus chrysomelinus)

Ciekawy zielony odcień, wszystkie z ktorymi miałem styczność były brązowe.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Krzysztof S. pisze:wszystkie z ktorymi miałem styczność były brązowe
Ten też :wink: ,ale jest bardzo połyskliwy ,a ten zielony odcień, to odbicia buków i jodeł
w środku lasu :grin: .Pozdrowki Rafał.
Jacek Kurzawa pisze:11.jpg - Phytoecia cylindrica
Trzy egzemplarze, po długich poszukiwaniach -na jerzmiance.
8,9-Odonteus armiger (Scopoli, 1772) :wink:
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Ciekawym gatunkiem o którym nikt z przedmówców nie wspomniał jest Odonteus armiger (fot. 8. i 9.). Myślę, że znam jedego kolegę, ktory byłby zainteresowany tymi danymi, bo kończy lub skończył nawet artykuł na jego temat.
Dużo okazów miałeś okazję ich obserwować??
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Ja obserwowałem jednego ,ale słyszałem że dobrze leciały do samołówek ,niestety nic pewnego na ten temat nie mogę powiedzieć,okaz ze zdjęcia przyleciał do ekranu 18.06.2009 Kalwaria Pacławska UTM jeszcze nie sprawdzałem ,ale to akurat chyba nie jest problemem :smile: .Pozdrowki Rafał.
A tak na marginesie, odnośnie tego gatunku, to wczoraj widziałem w zbiorze kolegi 5 exx
z Trzebini CA 95 ,łowione na UV niestety daty mogę spisać ,przy następnej wizycie + foty okazów do weryfikacji...
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Zgadza się Rafale, że ten gatunek leci do światła. A foty warto zrobić tych 5ex i sprawadzić, bo "nóż-widelec" pomyliliście z Bolbelasmus unicronis, gdzie byłaby to niemała rewelacja.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Radek P. pisze:pomyliliście z Bolbelasmus unicronis, gdzie byłaby to niemała rewelacja.
Eeee Radku w duchy wierzysz\???? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Radek P. pisze: A foty warto zrobić tych 5ex i sprawadzić
Sprawa wygląda w ten sposób ,że kolega ma duży zbiór motyli i łowione przy okazji owady z różnych rodzin.Niestety jest już starszy i ma poważne problemy ze wzrokiem ,co przyczyniło sie do tego, że od kilku lat nie powiększa zbiorów.Wszystko to wymaga inwentaryzacji i weryfikacji,ale ktoś musiałby miec czas aby to zrobić...Jest tam kilka gablot chrząszczy ,ważki(niewiele),chruściki ,prostoskrzydłe,pluskwiaki etc.Część jest oznaczona(motyle(macro) w 95 %dobrze,Marek Hołowiński przeglądał :wink: ),ale jeśli chodzi o mikro praktycznie nie ruszone,to samo tyczy sie chrząszczy.Przy oznaczaniu korzystał najczęściej z różnego typu przewodników(wiadomo że dostęp do literatury w tym czasie był ograniczony),wszystkie okazy mają dokładne etykiety,a zbiór prowadzony był bardzo rzetelnie.Tyle,ja w miarę możliwości przy odwiedzinach staram się zerknąć od czasu do czasu co w gablotach "piszczy"...Fotki zrobię w weekend,pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Przemek Zięba pisze:quote]Eeee Radku w duchy wierzysz\???? :mrgreen:
nie wiem czy wiesz, ale jest znany okaz z tamtych okolic, no może bardziej na północ... czsami warto się zainteresować takimi doniesieniami, bo znane są przypadki nowego niegdyś dla Polski opisanego przez prof. Gutowskiego - R. gracilipes. To również był przypadek.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Radek P. pisze: nie wiem czy wiesz, ale jest znany okaz z tamtych okolic, no może bardziej na północ...
Mówisz o Bolbelasmusie z Gór Pieprzowych?? To kawał drogi na północ. Ponoć ktoś złapał, ponoć. Powinna to byc sensacja a w zasadzie cisza.....Ponoć ktoś ma okaz. Niektórzy wiedza ale powiedzieć nie chcą. Od roku 9mniej więcej o tej samej porze) pojawia się informacja o tym Bolbelasmusie. Jak o potworze z Loch Ness..taki dyżurny temat na kiepską pogodę :mrgreen:
Jak niewierny Tomasz - jak zobaczę to uwierzę. Przynajmniej szorta w WE.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tutaj trochę pisze skąd był wykazywany :wink: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=180&je=pl
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Tak Rafale ale od ćwierci wieku nikt go nie widział więc pewnie i jest tylko gdzie???
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Przemku spokojnie, znam te osoby co go widziały, ale publicznie nie będę tego pisał. Jak chcesz to na priv.
Pozdrawiam, rp
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Przemek Zięba pisze:Tak Rafale ale od ćwierci wieku nikt go nie widział więc pewnie i jest tylko gdzie???
Ćwierć wieku... Euriomatus mariae opisany z Polski i potem przez 150 lat nikt go nie widział :!: i dopiero jeden okaz odłowiony przez Pawła Stachowiaka w Białowieży potwierdził jego dalsze występowanie w Polsce...
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Jurek Szypuła pisze:Euriomatus mariae

JAk to wygląda nie mogę znaleźć tego w necie?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Bo chodzi zapewne o Euryommatus mariae.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Aneta pisze:Bo chodzi zapewne o Euryommatus mariae.

:oops: :oops: :oops:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: "Straszne robaki"-Kalwaria Pacławska 18-20.06.

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rafał Celadyn pisze: Aha ,takie pytanko ,po co wynurtowi te włoski na żuwaczkach :?:
Dyskusja zeszla na tematy mistyczne ;-) i nikt sie nie pokusil o odpowiedz na to pytanie, wiec moze dla odmiany pare slow o tym.

Imagines Lucanidae zywia sie sokami wyciekajacymi ze zranionych drzew i w zwiazku z tym maja dosc ciekawe adaptacje morfologiczne. Trzeba sobie uswiadomic, ze chodzi o pokarm w postaci czesto cienkiego filmu na powierzchni kory, ktory trzeba jakos zassac. Aparatem ssacym jest gardziel, ale najpierw trzeba jakos ten sok dostarczyc do otworu gebowego. Przystosowania do pobierania pokarmu tego typu u chrzaszczy o pierwotnie gryzacym aparacie gebowym poszly wiec w kierunku wykorzystania zjawiska wloskowatosci i w zwiazku z tym albo rozne czesci pyska pokryte sa gestymi wloskami (jak u jelonkow) albo znajduja sie na nich bardzo drobne perforacje (larwy Rhysodinae, larwy Sepedophilus itp.). Ciecz zostaje zaciagnieta w przestrzenie pomiedzy wloskami lub w otwory, dokladnie tak samo, jak w kapilary; te struktury prowadza pokarm do otworu gebowego, gdzie mechanizm miesniowy gardzieli bedzie mogl zassac plyn do srodka.

Pawel
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Pawle :smile: za rzucenie światła na temat , błądzącemu w ciemności :wink: ,pozdrowki Rafał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”