Mieszek

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mieszek

Post autor: Jacek Kurzawa »

A czy mieszek nie jest alternatywą dla pierścieni pośrednich? Generalnie chodzi przecież o odsunięcie obiektywu względem matrycy...

Kilka dni temu zakupiłem mieszek, rownież bez przenoszenia automatyki, w końcu przy makro to i tak nie będzie potrzebne. Mieszka jeszcze nie mam, ale jego cena jest atrakcyjna - 170 zl!
http://www.allegro.pl/item568591744_mie ... d_20d.html
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Delog »

A czy mieszek nie jest alternatywą dla pierścieni pośrednich? Generalnie chodzi przecież o odsunięcie obiektywu względem matrycy...

Kilka dni temu zakupiłem mieszek, rownież bez przenoszenia automatyki, w końcu przy makro to i tak nie będzie potrzebne. Mieszka jeszcze nie mam, ale jego cena jest atrakcyjna - 170 zl!
Cześć Jacek
jasne, że mieszek jest alternatywą, jednak dla terenowca może być uciążliwy w użyciu (nie znam jego wagi, ale mocowanie na statywie musi chyba utrudniać pracę w chaszczach).
Ja osobiście makrofotografuję tylko z ręki, do tego potrzebny jest lekki zestaw. Wydłużenie rury mieszkiem dodatkowo implikuje potrzebę wydłużenia czasów naświetlania, ograniczając użycie tego zestawu tylko na statywie.

Jeśli chodzi zaś o przeniesienie automatyki (nie mylcie tego z przeniesieniem autofokusa), jest ona bardzo przydatna w makrofotografii, tak jak i w innych dziedzinach fotografii. Bez przeniesienia pomiaru światła trzeba "macać" warunki ekspozycji, na co w większości wypadków nie ma czasu, chyba, że się chce fotografować trupki w gablotce, lub "mrożonki".

Inną jeszcze alternatywą są pierścienie bez przeniesienia automatyki, cena około 80 zł.
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

W moim przypadku, gdy chcę tylko ograniczyc się do fotografowania obiektów preparowanych, takie rozwiązanie zupełnie wystarczy. Chciałem się jednak upewnić w moim wyborze. Dziekuję za odpowiedź.

Tak więc za całkiem rozsądne pieniądze niemal skompletowałem zestaw makro a'la Arek Stopa (Canon30D + Canon 100mm macro USM + mieszek). W zestawie wężyk, statyw no i bedę kompletowal oświetlenie. Wkrótce pojawi się więcej fotek na entomo.pl :smile:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Delog »

Życzę owocnego pstrykania Jacku i wytrwałości :wink:
Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Chiński mieszek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już przyszla paczka. Mieszek już przeszedł pierwsze kilkunastominutowe testy i wrażenie jest takie - tylko mieszek, żadne pierścienie czy Raynoxy. Już nawet zwykły kitowy obiektyw na mieszku wprawił mnie w lekkie osłupienie.

Brak przeniesienia automatyki w chińskim mieszku za 170 zł nie jest problemem. Czas i ostrość ustawimy ręcznie. Najgorzej wydawałoby się jest z przysłoną, gdyż jest ona w położeniu domyślnym czyli otwarta, co skutkuje, jak pewnie wszyscy wiedzą, najniższą głębią ostrości. Ale na to jest sposób - ustawić na przyslonę wysoką np 16, nacisnąć guziczek poglądu ostrości z przysloną (jest taki "tajny" guziczek w body aparatu) po czym... wykręcić obiektyw! Przyslona zostaje na swoim położeniu.

Wkrótce pokażę próbki zdjęć, tymczasem poniżej fotka zestawu.
Załączniki
canon30d-mieszek-100macro.jpg
canon30d-mieszek-100macro.jpg (63.16 KiB) Przejrzano 3190 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chiński mieszek

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kurzawa pisze: Wkrótce pokażę próbki zdjęć, tymczasem poniżej fotka zestawu.
i jak Jacku brak czasu ????
Pzdr.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dokladnie tak - brak czasu. Chociaż testy juz mam za sobą i kilka udanych fotek też.
Przyznam, że więcej trzeba robic glową niż sprzętem, a lustrzanka podniosła mi poziom trudności. Okazało się np, ze lepiej używać mniejszej głębi celem zyskania na szybkiej migawce - przy wolnych czasach drżenie aparatu powoduje, że jest nieostre zdjęcie. Jest jednak funkcja wyłączenia lustra w Canonie 30D. Po jego wyłączeniu i ustawieniu szybkich czasów zdjęcia wychodziły już całkiem dobre.

Załączam fotki z porównaniem czasów i przysłon - przy dużej" przysłonie i zbyt wolnym czasie zdjęcie było nieostre (z prawej)).

Druga fotka przedstawia Chlorophorus dinae złożonego programem Helicon Focus.

PS. Fotki powyzej są bardzo ładne :-)
Załączniki
chlorophorus_800_end.jpg
chlorophorus_800_end.jpg (64.74 KiB) Przejrzano 3168 razy
porownanie-czas.jpg
porownanie-czas.jpg (110.37 KiB) Przejrzano 3183 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

Jacek Kurzawa pisze:Druga fotka przedstawia Chlorophorus dinae złożonego programem Helicon Focus.
Jacku bardzo mnie zainteresował ten program stąd pytanie jaka jest jego cena i gdzie go można nabyć w sposób legalny
Pzdr.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na Forum bylo o tym programie już kilka razy:
https://entomo.pl/helicon_focus.php

Galeria prof.Borowca
ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - Chrząszcze Polski
robiona jest również z wykorzystaniem tego programu:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/Wstep.htm

SpecFoto (Borys Wasiluk) - dystrybucja programu na Polskę:
http://spec-foto.pl/index.php?id=h00
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

cena trochę zabija :sad:
ale tak to ok
Pzdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”