Prasocuris phellandri

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Prasocuris phellandri

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Czy Prasocuris phellandri, to jakiś nadzwyczaj ciekawy gatunek, czy tylko tak mało o nim w internecie? Trochę poczytałem na obcojęzycznych stronach i tak się zastanawiam, dlaczego tak mało ich łapali i dlaczego tak dawno. Czy może tak popularny jak stonka i nie warto o nim pisać? ;)
Cyknąłem mu fotkę pod koniec czerwca i teraz się dopiero zastanawiam nad nim, bo mam trochę więcej czasu. Foto, kliknij - http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=527&ktore=2169
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Są stwierdzenie z lat 90-tych. Ona występuje na podmokłych terenach głównie, a wiadomo że mniej chrząszczy się łapie w takich siedliskach bo trzeba miec gumowce, lubic się potaplac itd. Zauważyłem w galerii Gonioctena decemnotata. Była oznaczana z kluczem? Bo dla mnie to równie dobrze może byc G. viminalis.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Oczywiście chętnie się zaopiekuję okazem :wink:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Chętnie bym oddał, ale ten okaz był fotografowany 2007-05-26 (opis pod zdjęciem). Nie mam go już od roku. Jak spotkam, to zatrzymam. W tym roku już też cykałem.
A propos oznaczania kluczem, to nie. Nie mam klucza do stonek a tak wogóle, to rzadko znich korzystam (z tych kluczy). Jakoś mnie to nie wciąga. Kluczem sie posługiwałem przy Protaetiach, Geotrupesach i innych Scarabeidae, bo nie są zbyt obszerne. Myślę, że do kluczy to mam jeszcze za małą wiedzę.
Prasocuris phellandri, co prawda był na roślince wodnej, przybrzeżnej (tej samej co Lixusy iridis i paraplecticus) i żarł ją jak kombajn, ale spokojnie stojąc na brzegu ją penetrowałem.
Największym utrudnieniem dla mnie, nad wodą i w podmokłym lesie, są komary krwiopijcy.
Przez nich to, mam tylko 50% moich zbiorów fotek, bo nie dam się zjeść.
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witam ,w sobotę znalazłem 2 ex. w okolicach Lublińca.Reflektuje ktoś?
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Przedstawiam zdjęcie Prasocuris phellandri,preparowałem go w sobotę.
Chrząszcze w tym roku obserwowałem na stawach o okolicach Lublińca żerujące w szyjach korzeniowych żabieńców.Pozdrawiam Łukasz
Załączniki
zdjęcie.jpg
zdjęcie.jpg (44.24 KiB) Przejrzano 1411 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Kolega wstydzi się swojego nazwiska? To chyba drugi post gdzie etykiety są zamazane. To takie wbrew obecnie panującemu trendowi :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”