Odonteus armiger

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Odonteus armiger

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
udało mi się w tym roku złapać kilkanaście sztuk do pułapek Barbera żuka Odonteus armiger. Złapały się zarówno samce, jak i samice. Odłowione zostały na Podlasiu w okresie od czerwca do lipca.
Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ciekawe :shock:
W jednej lokalizacji, w wielu?
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Chrząszcze były łapane przynajmniej w 5 miejscach w dwóch kompleksach leśnych oddzielonych od siebie polem uprawnym o szerokości 500 metrów.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Czyli w jedny miejscu :wink:
A w barberach coś było, czy suche?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

:shock: :shock: pewnie w barberach cos bylo
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Oczywiście, że oprócz żuków odławiały się i inne owady, głównie Carabidae, Staphylinidae, Geotrupes.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, bardziej mnie interesowało czy w barberach był glikol, czy jakaś przynęta. Jak tłumaczysz obecność tego gatunku w barberach?
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Do pułapek wlewany był glikol. Materiał wybierany był raz na 1,5 miesiąca. Trudno mi wyjaśnić, gdyż w pułapkach, których był odnajdywany Odonteus armiger, w niektórych znajdowałem myszy a w innych nie. Może w pobliżu były grzyby na których rozwija się ten gatunek.
Pozdrawiam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Z martwymi myszami to bym łączył Silphidae, Jacek słusznie pyta o substancje wabiącą bo az dziw bierze że do barberówek w którym pływają trupy myszy i biegacze wpada sobie O.armiger, chyba że zapach glikolu w połączeniu z zapachem rozkładu gryzoni przypomina woń grzybów...
Dziwi mnie to ponieważ w miejscu gdzie udało mi się odłowić O.armiger na światło na Roztoczu wkopuję barberówki od przynajmniej 5 lat z glikolem i bez i przez ten czas może wkopałem i skontrolowałem z 300 -400 pułapek i pomimo że wpadały różne zwierzęta to O.armiger nigdy....ale to biologia a w biologii 2x 2 nigdy nie równa się 4
pozdr
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tego typu pułapki stosowałem bardzo rzadko. Może nie rozważałem tego zbyt dokładnie, ale sądziłem, że są dwie możliwości. Albo wpadają w nie owady, które intensywnie przeczesują powierzchnie, albo coś je wabi do pułapki. Nie bardzo wierzę w to, że Odonteusy maszerują przeczesując teren, ani w to, że było ich tak duże zagęszczenie, że nawet krótki "spacer" mógł powodować tyle przypadków złapania w pułapkę. Jeżeli natomiast były wabione do pułapek, to też wygląda, że musiało być spore zagęszczenie, bo przypadki łapania w barberówki tego gatunku są chyba bardzo rzadkie?
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Materiał z barberówek wybierałem 15 lipca. Jeszcze nie sprawdziłem całego materiału, ale już znalazłem 13 sztuk z przeważającą liczbą samic. Więc nie jest to przypadek. Jeszcze mam materiał, który wybrałem w zeszłym tygodniu. Może i tutaj będą jakieś sztuki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Przypadki z dużym zagęszczeniem O. armiger się zdarzają w tym kraju. Świadkiem takiego licznego pojawu był Boguś Sępioł który jednego wieczoru obserwował 32 osoniki O. armiger!!
Obserwacja ta została opublikowana w Kulonie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

To był przypadek łapania latających okazów przed wieczorem na stosunkowo małej łące!
Tu chodzi o przypadek łapania okazów na kilku powierzchniach, można by więc podejrzewać, że w tym terenie jest liczny.
Oczywiście pozostaje ta możliwość, że wabiła je zawartość pułapek, które zastosowano w miejscu i czasie występowania sporej populacji Odonteusa.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Jak prawi Jacek jedyne co mogło je zwabić to zawartość pułapek.
Przepraszam, że zapytam, czy aby w 100% to O.armiger?
Przepraszam, ale to jedyne co mi się nasuwa po tych deliberacjach odnośnie barberówek i O.armiger
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Za parę dni umieszczę zdjęcia parki, to wszystko się wyjaśni
Grzegorz
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Grześku bez urazy, ja wiem że ciężko go pomylić ale........
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Parę osób już oglądało tego żuka, wiec mam pewność, ale człowiek jest istotą której czasem zdarzają się wpadki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
zgodnie z obietnicą prezentuje parkę Odonteus armiger.
Pozdrawiam
Grzegorz
Załączniki
Odonteus armiger - samiec
Odonteus armiger - samiec
Odonteus_samiec2.jpg (149.17 KiB) Przejrzano 4996 razy
Odonteus armiger - samica
Odonteus armiger - samica
Odonteus_samica2.jpg (150.4 KiB) Przejrzano 4995 razy
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Wojciech Kubiak »

to na 100% armiger
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Zaiste on ci to.
Co mnie w jeszcze większe zdumienie wpędziło w związku z tymi barberówkami, ale nie podejrzewam żeby tropizm do glikolu był elementem składowym behawioru armigera.
Zapewne to przypadek, a w danej okolicy musi być bardzo częsty. Adam Byk z SGGW chyba łapał takie informacje do większego opracowania gatunku, może dać mu znać?? Jeśli już o tym nie wie. Współpracuje z nim Mateusz Dworakowski. Zresztą i Mateusz i Adam bywają na tym forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”