Jak odróznić Leperisinus fraxini od Leperisinus orni ?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Jak odróznić Leperisinus fraxini od Leperisinus orni ?

Post autor: Damian Bruder »

Jak odróżnić te dwa gatunki jesionowców po ich żerowiskach. Prosze o cechy charakterystyczne. Mam oba żerowiska na rysowane w książce S. Kapuścińskiego " Ćwiczenia z entomologii leśnej ", ale potrzebuje jeszcze innych zdjęć żerowisk, głównie Jesionowca rdzawego ( L. orni ).
Prosze o pomoc...

żer Jesionowca pstrego ( Leperisinus fraxini ) :

http://insektenfotos.de/Leperisinus%20f ... he_002.jpg
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam!
Schnaider w "Atlas uszkodzeń drzew i krzewów powodowanych przez owady i pajęczaki" podaje, że chodniki larwalne L. fraxini nie stykają sie brzegami, a u L. orni - stykają się. Ale pojawia się pytanie - czy L. orni jest dobrym gatunkiem? W swoim opisie Fuchs, wyróżniając nowy gatunek, powoływał się m.in. na różnice między żerowiskami. Porównywałem kopulatory obydwu gatunków jesionowców zebranych i oznaczonych jeszcze przez prof. M. Nunberga i nie zauważyłem różnic. Część systematyków ma takie same wątpliwości, a inni twierdzą, że jest to dobry gatunek. Zdjęcia żerowisk (niestety czarno-białe) są w tym atlasie.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

T. Mokrzycki pisze:Schnaider w "Atlas uszkodzeń drzew i krzewów powodowanych przez owady i pajęczaki"
W technikum uczyliśmy się z niego, bo trzeba było zaliczyć rozpoznawanie żerowisk. To tak na marginesie.
T. Mokrzycki pisze:podaje, że chodniki larwalne L. fraxini nie stykają sie brzegami, a u L. orni - stykają się.
Właśnie przeglądałem zeszyt z ochrony lasu z trzeciej klasy techjnikum leśnego i taką informacje również wyczytałem :smile:
T. Mokrzycki pisze:Ale pojawia się pytanie - czy L. orni jest dobrym gatunkiem? W swoim opisie Fuchs, wyróżniając nowy gatunek, powoływał się m.in. na różnice między żerowiskami. Porównywałem kopulatory obydwu gatunków jesionowców zebranych i oznaczonych jeszcze przez prof. M. Nunberga i nie zauważyłem różnic. Część systematyków ma takie same wątpliwości, a inni twierdzą, że jest to dobry gatunek.
Pewnie dlatego w internecie nie widze typowych żerowisk L. orni , oraz informacji o jego żerowisku.
Dziwie się, że są to dwa gatunki, bo jeśli kopulatory są identyczne to z jakiej racij dwa gatunki ? A czy jest dopuszczalne wyszczególnienie gatunku z powodu małej róznicy w żerowaniu ?.Za mało mam jeszcze wiedzy, żeby więcej debatować na ten ciekawy temat - a szkoda :wink: Zauważyłem w "Ćwiczeniach z Entomologii Leśnej" , że imago różni się kolcami na pokrywach; w ich dolnym prawym rogu, oraz rozmieszczeniem wzorków na pokrywach.
pozdrawiam i dziękuje za cenne informacje :smile:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej!
Pamiętam, że nasz nauczyciel ochrony lasu w technikum (współautor podręcznika do ochrony lasu) sam miał kłopoty z rozróżnianiem tych gatunków. Natomiast wzorki na pokrywach są bardzo zmienne i z pewnością nie jest to cecha taksonomiczna (jeżeli przyjmiemy, że mamy dwa gatunki :mrgreen: ).
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

T. Mokrzycki pisze:(jeżeli przyjmiemy, że mamy dwa gatunki ).
O właśnie :!: :grin:

Także, może z czasem ktoś na coś wpadnie odnośnie tych- tego gatunku :wink:

pozdrowienia:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”