Bogatki Chalcophora sp.

Buprestidae
brakkonta

Bogatki Chalcophora sp.

Post autor: brakkonta »

Czy Ktoś może mi pomóc i podać kluczowe różnice pomiędzy bogatkami - Miedziakami: Chalcophora intermedia i mariana.
Proszę o pomoc
Mazep
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Poproszę o to samo :grin: a nawet dołożę: wytarte z plam na pokrywach Buprestis novemmaculata i różnice z Buprestis dalmatica
brakkonta

Post autor: brakkonta »

ptica pisze:a nawet dołożę: wytarte z plam na pokrywach Buprestis novemmaculata i różnice z Buprestis dalmatica
nooo, i ja się też do tejże prośby dołączę !!! :mrgreen:
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Lekarzu sam się lecz, entomologu sam sobie oznaczaj :mrgreen:
Zacznę od pytania drugiego, które sam wszcząłem, a Jacek podtrzymał.
Najpierw sprostuję: Nie B. dalmatica, a Buprestis dalmatina Mannerheim, 1837
( zasugerowałem sie niektórymi stronami w necie, gdzie błędnie użyto niewłasciwie pisanej końcówki nazwy gatunkowej ).
Dziekuję Romkowi Królikowi za zweryfikowanie moich oznaczeń B.dalmatina.
Jak sie okazuje niektóre osobniki B. dalmatina nie mają wcale żółtego kreskowania na pokrywach . Mam kilka takich osobników- choć jak się dowiedziałem zdarza sie to rzadko.
Dalmatina posiada również plamkowanie na sternitach , najczęściej koloru bladomiedziowego ( tak mają osobniki, które złapałem). Plamkowanie takie siega często na następny sternit. Ogólnie są większe i ciemniejsze od innych bogatków z rodzaju Buprestis.Poniżej wstawiam link do strony z B. dalmatina, a także fotę dla porównania typowych B. novemmaculata i B. dalmatina http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... 56.jpg.jpg
Załączniki
Osobniki typowe. Jak pisałem wcześniej widywałem chrząszcze z wytartymi  plamkami pokryw
Osobniki typowe. Jak pisałem wcześniej widywałem chrząszcze z wytartymi plamkami pokryw
B. novemmaculata i dalmatina.JPG (97.25 KiB) Przejrzano 1756 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”