Reichenbachia xanthoptera? [Rybaxis sp.]

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Reichenbachia xanthoptera? [Rybaxis sp.]

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Czy to może Reichenbachia? A może jeszcze Reichenbachia xanthoptera? Ma ok. 2 mm, nad stawem, na roślinach nadwodnych w Napoleonowie k/Kamieńska.
Załączniki
1
1
100_0090b1.jpg (60.93 KiB) Przejrzano 2253 razy
Ostatnio zmieniony środa, 16 września 2009, 14:48 przez Andrzej Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

myślę, że to Rybaxis longicornis (Leach, 1817), ale niech to ktoś jeszcze potwierdzi.
pozdr
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Tak, tak

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Zgadzałoby się, po porównaniu wychodzi mi, że to jednak Rybaxis. Dzięki.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Tak, tak

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rybaxis sie zgadza. Gdyby nie kosmiczna synonimizacja R. laminata z R. longicornis dokonana przez Claude'a Besuchet, to ze zdjecia nie daloby sie oznaczyc gatunku. Ja ciagle nie wierze w tozsamosc tych dwoch taksonow, wiec dla mnie to jest Rybaxis sp.

Pawel
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Dzięki

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzieki. Może się uda jeszcze trafić jakiś okaz, to będzie można rozpracowywać.
Rozumiem, że można ten gatunek zostawiać? Pytam, bo nie zajmuję się zbieraniem, tylko fotografią i jeszcze nie orientuję się które gatunki mogą się przydać i je zostawić, a które wypuszczać po sesji zdjęciowej. Generalnie wszystkie wypuszczam, bo miałbym już tego suszu pełne wiaderko sporej objętości.
Jednakże, proszę o wiadomość, gdyby coś było warte zostawienia, często trzymam je w pojemniku przez 1 do 2 dni na wszelki wypadek.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Dzięki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rybaxis i tak ci padnie po paru godzinach w pustym pojemniku. Zwierzak jest pospolity, generalnie malo ciekawy. Problem z oznaczeniem kreci sie wokol tej synonimizacji, o ktorej wspomnialem. Teraz to jest R. longicornis i generalnie w tym miejscu mozna dyskusje zakonczyc. Ale kiedys to byly dwa dobre gatunki, rozniace sie od siebie bardzo mocno cechami dymorfizmu samcow. Roznice te sa tak wielkie, ze nawet biorac pod uwage identycznosc kopulatorow, zsynonimizowanie R. laminata z R. longicornis bylo dla mnie duzym zaskoczeniem. Fiuty tak czy inaczej w Brachyglutini sa malo zroznicowane. Wczesniej zreszta Besuchet w kluczach potrafil rozrozniac samice tych dwoch gatunkow (co moim zdaniem bylo troche naciagane), a tu ni z tego ni z owego je synonimizuje. Nie podoba mi sie to, bo status tych taksonow wydaje mi sie ciagle niejasny, a przez synonimizacje nowe dane faunistyczne beda sie pojawiac pod haslem "R. longicornis". Zupelnie nie bedzie wiadomo do czego one tak naprawde sie odnosza, jesli kiedys trzeba bedzie wrocic do poprzedniego podzialu.
Pawel
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Ok, dzięki, rozumiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”