Chlorophorus varius

lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Chlorophorus varius

Post autor: lotr »

Witam kózkarzy, ja z pytaniem ;) - czy znacie może jakieś pozycje (opracowania, artykuły, doniesienia), gdzie znajdę informacje o stanowiskach Ch. varius na terenie kraju?

(jeśli ktoś dysponuje w wersji pdf czymś takim - GUTOWSKI J.M., 1995. Kózkowate (Coleoptera, Cerambycidae) wschodniej części Polski. Prace IBL, 811: 3 - 189 i mógłby udostępnić... ;))
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

24.VI.2007 POLONIA Łuków ad. Siedlce
Chlorophorus varius
osobiście łapałem
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Chodzi raczej o doniesienia pisane, które mógłbym wykorzystać do opisania nowego, stwierdzonego stanowiska ;).
CARABUS12 - publikowałeś to? :)
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Może się czepiam lotrze, ale czy nie lepiej i wygodniej byłoby podczepić twego posta tu:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=4000
Byłoby wszystko w jednym temacie :wink:
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Rozważałem to, ale stwierdziłem, że lepiej będzie wrzucić posta do subforum kózkarzy ;)
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Post autor: Szczepan Ziarko »

Zabierasz sie do tego lotrze jakby chodziło o Tragosomę depsarium. Tymczasem to gatunek taki sobie. Rozważ więc, czy nie byłoby korzystniej gdybyś zebrał te niepublikowane dane zusammen do kupy. Chętnie podam Ci kilka nowych stanowisk.
Szczepan
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Rozważ więc, czy nie byłoby korzystniej gdybyś zebrał te niepublikowane dane zusammen do kup
Byłoby, ale musiałbym zebrać dane od kilku osób ;) A nie wiem, czy ktoś zgodzi się je udostępnić i na jakich zasadach. Jeśli byliby jacyś chętni, to jak najbardziej ;) Z tym, że raczej nie pisałbym do czasopism PTEnt (bo nie należę, a płacenie średnio mi się uśmiecha, podobnie jak czekanie kilka m-cy na publikację), a do innego czasopisma (zaproponowanego przez opiekuna pracy mgr), gdzie podobno chętnie przyjmują prace faunistyczne (za 1 pkt jeśli ktoś zbiera ;)).
Tak więc Szczepanie, jeśli chcesz mogę coś napisać w oparciu także i o Twoje dane (zasady ustalić możemy mailowo - lotr@tlen.pl), a jeśli ktoś jeszcze ma nowe stanowiska i chciałby się podłączyć - zapraszam (im nas więcej, tym lepiej).

W dalszym ciągu aktualne pytanie o literaturę (mogą być też zbiorcze opracowania kózek, poszukam czy jest tam to, co mnie interesuje ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pytales o literature, o dane. Podpowiem tak:
W KFP (Katalog....) masz zebrane dane do 1990 r. Zobacz teraz roznice z mapka:
http://www.owady.net/exempl.php?id=183

Jesli cos doszlo po KFP to zostalo to wklepane do Bazy na podstawie literatury pozniejszej, i masz ja tutaj:
https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/cerliter.php

I tu kilka slow: literatura jest wypisana wlasnie do pomocy w takich sytaucjach. Jesli dopatrzycie sie brakow w spisie mozecie sami uzupelnic wpisujac ta pozycje i dodajac ja do bazy. Wejdzie natychmiast. To jest wlasnie po to by sobie pomagac.
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Czas powrócić do tematu...
Otóż zebrałem dane od kilku osób (którym dziękuję). W poszukiwanich literatury udało mi się dotrzeć do publikacji prof. Gutowskiego z 1995 r. nt. kózek wschodniej Polski.
Autor, w owej publikacji, podaje występowanie Ch. varius z krain zoogeograficznych Polski (jednak bez precyzowania UTM). Okazuje się, że wszystkie zebrane przeze mnie stanowiska (z lokalizacją UTM) leżą w obrębie wymienionych przez Gutowskiego krain.
Powtarzanie już raz podanych danych nie jest chyba zbytnio celowe. Ch. varius aż na tyle rzadki nie jest, aby miało to większy sens, prawda? ;)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Zbierz niepublikowane dane dotyczące wszystkich gatunków z rodzaju Chlorophorus występujących w Polsce...praca będzie miala sens :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie ulega wątpliwości, że mamy bardzo mało danych faunistycznych, szczególnie właśnie bieżących. Znalezienie sposobu na ich opublikowanie bywa trudne, ale nawet o gatunkach uchodzących za powszechne w Polsce trudno czasami coś konkretniejszego powiedzieć, opierając się na wiarygodnych, a więc opublikowanych danych.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Milosz, jesli moge ci cos doradzic - typowym sposobem na publikowanie takich danych jest dodanie ich do stanowisk z krain, z ktorych taki gatunek jeszcze podawany nie byl. Czyli albo czekasz az ci sie cos jeszcze uzbiera, albo wspolpracujesz z ludzmi, ktorzy takie lepsze dane maja. A nie watpie, ze wsrod naszych forumowych kozkarzy takie osoby sa. Kozkarze to tacy dziwni ludzie, ktorzy duzo wiedza, a z bardzo malymi wyjatkami prawie nic nie publikuja i pewnie musisz po prostu napisac konkretny tekst i zwrocic sie do jednej-dwoch osob, ktore moga miec inne dane, zeby dopisali swoje stanowiska, nazwiska i adresy do takiej pracy. Musisz tez miec na uwadze, ze jesli puscisz to do WE, to najpewniej pojdzie do recenzji do kogos, dla kogo ten gatunek bedzie pospoliciuchem (moze wlasnie do Gutowskiego albo Daniela Kubisza) i trzeba to w taki sposob napisac, zeby tego typu ludzi przekonac, ze to jest ciekawe. Stad tak jak ci radzi Marek, lepsza moze byc wieksza pracka obejmujaca caly rodzaj.

Pawel
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Jacek Kalisiak pisze:Znalezienie sposobu na ich opublikowanie bywa trudne
No tu jakoś bym sobie poradził ;)
Pawel Jaloszynski pisze:sposobem na publikowanie takich danych jest dodanie ich do stanowisk z krain, z ktorych taki gatunek jeszcze podawany nie byl
Prof. Gutowski podał już Ch. varius z krain: Pojezierze Mazurskie, Niz. Mazowiecka, Podlasie, P. Białowieska, Wyż. Lubelska, Beskid Wsch., Pieniny. Na terenie kilku z nich położone są zebrane przeze mnie stanowiska .
W pracy znajdują się też dane dla pozostałych przedstawicieli rodzaju (Ch. figuratus - 3 krainy, Ch. gracilipes - 1 kraina, Ch. herbstii - 11 krain, Ch. sartor - 3 krainy)
Pawel Jaloszynski pisze:Kozkarze to tacy dziwni ludzie, ktorzy duzo wiedza, a z bardzo malymi wyjatkami prawie nic nie publikuja i pewnie musisz po prostu napisac konkretny tekst i zwrocic sie do jednej-dwoch osob, ktore moga miec inne dane, zeby dopisali swoje stanowiska, nazwiska i adresy do takiej pracy.
To prawda ;) Na sam "apel" o Ch. varius odpowiedziało kilka osób (chociażby Szczepan Ziarko). Ja jednak kózkami się nie zajmuję i nie dysponuję zbyt dużym zasobem danych, więc trudno mi napisać samemu konkretny tekst.
Marek Miłkowski pisze:Zbierz niepublikowane dane dotyczące wszystkich gatunków z rodzaju Chlorophorus występujących w Polsce...praca będzie miala sens
Taka praca oczywiście byłaby sensowna. Jak jednak wspomniałem, nie zajmuję się kózkami i nie wiem, czy wypada mi brać się za pisanie takiego podsumowania, dysponując własnymi, pojedynczymi danymi ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”