Crypturgus subcribrosus

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Crypturgus subcribrosus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pytanie do kornikologow (czyli w praktyce do Tomka M. ;-) - Jordal i Knizek wlasnie wykazali, ze Crypturgus subcribrosus nie powinien byc synonimem C. cinereus (Zootaxa, 2007, 1606: 41-50). Jak wyglada szansa znalezienia tego gatunku wsrod polskich okazow podawanych dotychczas jako C. cinereus?

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Nie jestem, co prawda kornikologiem taksonomem, ale uważam, że gatunek ten na bank jest w kraju. Występuje w całej Szwecji w ogóle w Skandynawii i w krajach Bałtyckich. Szwedzi zawsze uważali go za odrębny gatunek. Jakbyco to mam okazy porównawcze.

Jacek
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Jestem :wink:
Uważam, że Crypturgus subcribrosus jest dobrym gatunkiem. Czy wystepuje w Polsce? Prawdopodobnie tak. Został w 1933 roku opisany przez Eggersa. Niestety, większość gatunków opisanych przez Eggersa została później zsynonimizowana (np. przez Schedla), niektóre chyba siłą rozpędu. A swoją drogą muszę przejżeć moje zbiory :mrgreen: .Wracając do rozmieszczenia Scolytinae w Polsce udało mi się przewidzieć występowanie innego gatunku - Pityophthorus carniolicus. Z danych o rozmieszczeniu w Europie wynikało, że powinien być w Polsce. I znalazł się w arboretum SGGW w Rogowie :wink: , później w Puszczy Kampinoskiej i w okolicach Pinczowa.
pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

T. Mokrzycki pisze: Został w 1933 roku opisany przez Eggersa.
Wlasnie we wspomnianej pracy jest komentarz, ze w kolekcji Eggersa sa zle pooznaczane okazy tych dwoch gatunkow ;-)

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

T. Mokrzycki pisze: I znalazł się w arboretum SGGW w Rogowie :wink: , później w Puszczy Kampinoskiej i w okolicach Pinczowa.
pozdrawiam
Pityophthorus carniolicus jest też w Sękocinie i to dosyć częsty.
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

To jak z tym Crypturgus subcribrosus wreszcie jest? Występuje on w naszym pięknym kraju?
Może ktoś ma udostępnić tą publikację: Jordal, B.H., M. Knizek. Resurrection of Crypturgus subcribrosus Eggers 1933 stat. n., and its close phylogenetic relationship to Nearctic Crypturgus (Coleoptera, Scolytinae), Zootaxa 1606: 41-50
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Mattitjah pisze:Crypturgus subcribrosus wreszcie jest?
Jest, a szczegóły w ewentualnej notce w WE (Jeszcze nie napisałem, no i nie wiem czy mi przyjmą).

Jacek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Mattitjah pisze:Może ktoś ma udostępnić tą publikację:
A co ci broni napisac mejla do Bjarte? Ale jakbys jednak sie go bal, to mozesz napisac do mnie (scydmaenus@yahoo.com), to ci podesle ten artykul ;-)

Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”