Biegacz z Sosnowca - Carabus granulatus?

Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Biegacz z Sosnowca - Carabus granulatus?

Post autor: Przestrojnik »

Hej,

dzisiaj (25.02.2024) w tracie spaceru z dzieckiem po Parku Tysiąclecia w Sosnowcu, przykuło moją uwagę spróchniałe powalone drzewo. (Od kilku lat w Parku Tysiąclecia zaprzestano wynoszenia martwych drzew - czy to ściętych aby nie zagrażały ludziom przy ścieżkach, czy też powalonych przez wiatr, lub zaatakowane przez grzyby i inne organizmy) co spowodowało że do parku wróciły różne ciekawe owady :). W zeszłym roku widziałem sporo pancerzyków koło niego różnych chrabąszczy. I dzisiaj z ciekawości z synkiem zaczęliśmy oglądać zmurszały pień - dosłownie rozpadał się sam, a widać że jakieś większe zwierzę "rozwalało go".

Czy owad z fotki to Carabus granulatus? Dla koneserów z forum pewnie nic ciekawego - dla mnie powrót tego okazu do silnie zurbanizowanego miasta to naprawdę mega fajna rzecz i młodemu (lat 3) mogłem pokazać go :)

Z ciekawości obserwacja z lutego jest jakąś anomalią, bo to co czytałem to to że one wybudzają się w kwietniu, a nie w lutym. Owad ze zdjęć był bardzo żwawy, po zrobieniu fotki zagrzebał się w próchnie.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (340.6 KiB) Przejrzano 527 razy
3.jpg
3.jpg (291.28 KiB) Przejrzano 527 razy
2.jpg
2.jpg (267.57 KiB) Przejrzano 527 razy
Berni
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Biegacz z Sosnowca - Carabus granulatus?

Post autor: Berni »

Według mnie to Carabus hortensis -ale niech się wypowiedzą lepsi fachowcy od biegaczy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biegacz z Sosnowca - Carabus granulatus?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Hortensis to nie może być bo hortensis ma złote dołki na pokrywach. Z tego zdjęcia jak i z habitatu wygląda na C. granulatus
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Biegacz z Sosnowca - Carabus granulatus?

Post autor: Przestrojnik »

na 3 oznanczniea na inaturalist - 3 dali mi granulatus , dzieki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”