Thomisidae

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Thomisidae

Post autor: trepik30 »

26.06.22 Łęgi Słubickie
Załączniki
20220625_150849_(1).jpg
20220625_150849_(1).jpg (43.81 KiB) Przejrzano 951 razy
20220625_150909_HDR_(1).jpg
20220625_150909_HDR_(1).jpg (34.25 KiB) Przejrzano 951 razy
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Thomisidae

Post autor: trepik30 »

Zapewne jakis Heriaeus tylko ktory?Sa dwa gatunki.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Thomisidae

Post autor: Aneta »

Z tym kształtem odwłoka raczej tylko H. graminicola, nawet pomimo tego, że osobnik juwenilny.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Thomisidae

Post autor: trepik30 »

Dzieki.Pewnosci 100procentowej nie masz?Jesli tak to moze jeszcze Robert zerknie.W koncu onba to rzadkie gatunki.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Thomisidae

Post autor: Robert Rozwałka »

H. graminicola na pewno. H. oblongus jest nawet młody bardziej owalny na odwłoku i nigdy nie jest tak szmaragdowozielony.
Ponadto H. oblongus to gatunek silnie ksero i termofilny, a H. graminicola to higrofil, a zdaje się że to Łęgi Słubickie a więc raczej
mokro...
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Thomisidae

Post autor: trepik30 »

Tak ale Słubice to polski biegun ciepla jest duzo mocno wyeksponowanych naslonecznionych miejsc.Polan łąk itd.
Dlatego srodowisko-biotop mmie juz nie raz zmylil.
Ale jesli ty mowisz ze to ten pająk to tak jest.
Dziekuje wam obojgu za oznaczenie rozgladalem sie nie raz za tym fajnym pajakiem.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Thomisidae

Post autor: Robert Rozwałka »

Owszem oznaczanie przez biotop to nie zawsze się sprawdza, w końcu pająki są mobilne :rotfl: , ale "słoneczna łąka" czy "słoneczna polana", to jednak
nie to samo co murawa kserotermiczna. Przy czym H. graminicola z tego co widziałem wchodzi z okolicznych łąk np. na ciepłe skarpy/stoki dolin
rzecznych. W niektórych miejscach to gat. częstszy niż Misumena vatia;-)- Wyst. od wilgotnych szuwarów po łąki kośne, czasem też w nieco suchszych stokach dolin/pradolin rzecznych.

H. oblongus nie dość że jest rzadki - łowi się pojedynczo, to i trzyma się bardzo nielicznych i naprawdę silnie kserotermicznych muraw, najsuchsza łąka czy polana to chyba jednak nie jego biotop. Nie wiem czy wyst. na piasku :? - ja znam tylko jego stanowiska z muraw nawapiennych lub lessowo-wapiennych, gdzie latem jest "piekło". Wiele gat. termofilnych, tych związanych z murawami kserotermicznymi o char. stepowym; o pochodzeniu pontyjskim czy subpontyjskim albo wschodnioeuropejskim doskonale znosi -30 zimą, byle latem było +30 :) To gatunki południowoeuropejskie są wrażliwe na niskie temp. zimą. Nie wykluczam że H. oblongus gdzieś może być w okolicy, ale jednak Twój okaz to na pewno H. graminicola.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Thomisidae

Post autor: trepik30 »

Czesc.Zszokowany jestem ze wystepuje czasami czesciej niz Misumena vatia.Ciekawa rzecz ta dyspersja pajakow.Przemieszczaja sie chyba sorawniej niz inne bezkregowce bez skrzydeł.
Co do piekla latem.Zazwyczaj najwyzsze temperatury i tekordy padaja w mojej okolicy tak jak chocby i tegoroczny czerwcowy.Do tego zazwyczaj w lesie i okolicy jest parno jak w Amazonii.
Zawsze mnie ciekawilo co ma gleba do rzeczy?Piszesz ze nie wiesz czy wystepuje na piasku.
To samo zauwazylem w przypadku biegaczy w opisach jak wazne jest podloze.No i motyle tak samo. To jest istotne dla poczwarek niektorych gatunkow czy co?
Rozumiem jesli chodzi o to ze flora jest zwiazana z podlozem.Dane zbiorowisko roslinne ale czasami wymieniana jest sama gleba.Podloze pisszczyste,gliniaste itd.
Na co to sie przeklada.
Typowe murawy kserotermiczne sa z 10km ode mnie w Dolinie Odry.Z ostnicami itd.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Thomisidae

Post autor: Robert Rozwałka »

Podłoże to też pH są gatunki bezkręgowców wyraźnie acidofilne ale i kacyfilne + te którym to po prostu zwisa i jest obojętne.
Do tego dochodzi szata roślinna, która też jest zależna do pH; a szata to kwestia fitofagów.
Sama struktura podłoża - piaski czy żwiry są sypkie, drobnoziarniste podczas gdy less/wapień mają inną strukturę, bardziej zbitą
Struktura podłoża to też kwestia absorbcji wody jaj oddawania, wchłaniania, a pośrednio też nagrzewania się/chłodzenia w ciągu doby czy roku.
Czynników jest sporo co się przekłada sumarycznie na różnice w faunie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”