Proszę o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
alexa
Posty: 7
Rejestracja: środa, 28 lipca 2021, 23:08
Gender: women

Proszę o identyfikację

Post autor: alexa »

Znalazłam to dziś w mieszkaniu po przyjściu do domu, podejrzewam, że przyniosłam to ze sobą, czy to może być pluskwa czy raczej wykluczone? Nie mierzylam tego, ale malytkie to bylo wielkosci muszki owocowki, albo i mniejsze. Bardzo proszę o odpowiedź
Załączniki
20220913_192656.jpg
20220913_192656.jpg (341.02 KiB) Przejrzano 958 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Bartek Pacuk »

alexa pisze:Znalazłam to dziś w mieszkaniu po przyjściu do domu, podejrzewam, że przyniosłam to ze sobą, czy to może być pluskwa czy raczej wykluczone?
Pluskwa wykluczona, bo na zdjęciu jest niewątpliwie chrząszcz. Na oko wygląda na spichrzela (Oryzaephilus sp.), ale do potwierdzenia potrzebne by było zdjęcie, na którym widać więcej chrząszcza, a mniej palucha ;) Warto się rozejrzeć po produktach spożywczych, czy nie ma go więcej.
alexa
Posty: 7
Rejestracja: środa, 28 lipca 2021, 23:08
Gender: women

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: alexa »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, pluskwe podejrzewałam dlatego, że pasowała mi do rysunku nimfy w internecie i poza tym miałam dzis kontakt z osobami, o których wiem, że mają problem z pluskwami i po powrocie przejrzałam rzeczy i tu takie znalezisko. Niestety innego zdjęcia nie zrobiłam.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Bartek Pacuk »

alexa pisze:po powrocie przejrzałam rzeczy i tu takie znalezisko.
Jakie rzeczy masz na myśli? Delikwent ze zdjęcia, jeśli to ten na którego wygląda, mógł się zadomowić w kaszy, jakichś płatkach, ryżu, makaronie itp. Jeśli masz takie produkty w domu, zajrzyj czy aby ktoś się nimi nielegalnie nie pożywia...
alexa pisze:Niestety innego zdjęcia nie zrobiłam.
Rozumiem. Do wykluczenia pluskwy jest wystarczające, a myślę że to kluczowa informacja w tym przypadku. W razie gdybyś znalazła kolejne chrząszcze zbliżone wyglądem do tego pierwszego, postaraj się w miarę możliwości o wyraźniejsze zdjęcie samego chrząszcza, na jasnym tle. Będzie wtedy szansa na dokładniejszą identyfikację.
alexa
Posty: 7
Rejestracja: środa, 28 lipca 2021, 23:08
Gender: women

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: alexa »

Chodzi o odzież i warzywa, zerwane tego samego dnia, o ile ma to jakieś znaczenie, a ten chrząszcz siedział na podłodze między torbami. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, bardzo mnie uspokoiła, bo z tamtą zarazą ciężko walczyć :no: Przejrzę te produkty, myślałam, że tylko mole im zagrażają, a tu taka niespodzianka.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Bartek Pacuk »

alexa pisze:Chodzi o odzież i warzywa, zerwane tego samego dnia, o ile ma to jakieś znaczenie, a ten chrząszcz siedział na podłodze między torbami.
Teoretycznie mógł zostać przyniesiony z warzywami, bo bywa spotykany w wolnej przyrodzie, wśród butwiejącej roślinności, choć rzadko. Zdecydowanie częstszy jest w magazynach, młynach, budynkach gospodarczych czy mieszkaniach. Więc większa szansa jest na przyniesienie go od kogoś, kto już go ma w mieszkaniu, albo ze sklepu w paczce produktów zbożowych czy orzechów.
alexa pisze:Przejrzę te produkty,  myślałam, że tylko mole im zagrażają,  a tu taka niespodzianka.
Do tych wymienionych wcześniej dodałbym jeszcze orzechy i suche owoce - nimi też spichrzel nie pogardzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”