Prośba o oznaczenie larw . . .

Stadia przedimaginalne chrząszczy
Jaroslaw Sz.
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2007, 14:16
Lokalizacja: Poznań

Prośba o oznaczenie larw . . .

Post autor: Jaroslaw Sz. »

Witam Państwa :) :)
....może w skrócie przedstawię swoje zainteresowania (wiem że to nie jest dział na takie pogaduszki :P ), moją prawdziwą pasją i zainteresowaniem jest tak naprawdę Botanika, a dokładniej flora Polski (więc jakby były jakieś prośby o oznaczenie roślin Polski, służę pomocą :mrgreen: )...moja przygoda z chrząszczami zaczęła się 2 lata temu, gdy nauczycielka zapisała mnie do konkursu "Salamandry" Chrząszcze Polski :) ....

przejdę teraz do opisu tych larw:
ad. I
Znaleziona w połowie maja br. w zmurszałej i rozkładającej się Wierzbie białej (Salix alba L.) w towarzystwie Olszy czarnej (Alnus glutinosa ( L.) Gaertn.), wielkości ok. 4-5cm,
http://k-linne1778.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/albumy/204912.html#e

ad.2
Znaleziona wczoraj pod korą, suchej Sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.), wielkość 2 cm, silnie rozwinięte żuwaczki gryzące (chyba tak to nazywa :P),
http://k-linne1778.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/albumy/204897.html

P.S Jeśli to możliwe proszę o porady w sprawie hodowli, czym się żywią, i jakie najlepsze byłoby podłoże dla tych gatunków.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marcin Szewczyk »

ad 2 jak dla mnie Rhagium inquisitor
Shadow(PL)
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 15 listopada 2005, 13:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Shadow(PL) »

Tak jest w 100% R.inquisitor (L.). Wskazuje na to brak kolca na ostatnim segmencie odwłoka co występuje u R.mordax (Deg.) jak też materiał lęgowy którym jest sosna a inne gatunki preferują liściaste.
Jaroslaw Sz.
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2007, 14:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jaroslaw Sz. »

Dziękuję bardzo za oznaczenie Rębacza pstrego, sprawdziłem z dostępnymi w internecie zdjęciami owego gatunku :D. Zabrałem się do hodowli, może akurat uda mnie się wyhodować imago :) ....a co do pierwszego zapewne będę musiał zrobić lepsze zdjęcie :wink:
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Post autor: Picu »

A nie będzie to Oryctes nasicornis??- Rohatyniec nosorożec być może to on, albo Któraś z Cetonidae może Proteatia aeruginosa, ale to to wie?
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Larwa 2 to na pewno Cetonidae wyglada na jakąś Protaetie.
Shadow(PL)
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 15 listopada 2005, 13:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Shadow(PL) »

robertryba_2005 pisze:Larwa 2 to na pewno Cetonidae wyglada na jakąś Protaetie.
Tzn Larwa 1 to cetonidae.Chyba Robercie to miałeś na myśli bo koledze zrobimy wodę z mózgu...nie że się czepiam :)
Jaroslaw Sz.
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2007, 14:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jaroslaw Sz. »

Zrozumiałbym o który gatunek wam chodzi :D :D , aż taki bardzo niedoświadczony nie jestem :P :P , ale i tak Grand merci :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Ale gafa :roll: Musiałem przez pomyłke wcisnąć 2 zamiast 1 :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy”