sito ent.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
go??

sito ent.

Post autor: go?? »

gdzie mogę kupić sito entomologiczne do przesiewania ściółki??
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

A nie łatwiej samemu zrobić ze starego sita do mąki, kawałka worka i siatki?
go??

sito ent

Post autor: go?? »

a czy oprócz sita do mąki (bo nie posiadam) jakies inne w chodzi w gre? i czy w ogole mozna takie sito ent gdzies kupic? bo w buterfly czy entomonie nie mają:-(
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Kiedyś też poszukiwałem sita entomologicznego (wcześniej używałem sitka do celów spożywczych). Na szczęście mam superkolegę, który dał mi w prezencie swoje, zapasowe. Nie jest to skomplikowana konstrukcja, więć mogę pokrótce opisać a przy odrobinie sprytu można sobie samemu skonstruować. Jest to po prostu około 1 metrowy, zwężający się rękaw z mocnego płótna. W połowie, we wnętrzu należy umieścić sito o oczku około 0,5 mm (w zależności od upodobań oczko może być trochę większe). Obręcz tego sita najlepiej przyszyć (np. na okrętkę) do rękawa w środku. Dół rekawa zawiązujemy sznurkiem, sznurówką etc.
I to wszystko.
Przesiewany materiał (np. ściółka, rozdrobnione próchno) wsypujemy do górnej części worka, chwytamy jedną ręką worek nad przesiewanym substratem tak, by nic nie wysypać a drugą ręką poniżej (w miejscu zawiązania) i potrząsamy. Przesiany substrat mamy zgromadzony nad przesznurowaniem.

Powodzenia w konstruowaniu.
P.S. Nigdy nie widziałem sita z masowej produkcji, to moje wygląda na domową konstrukcję. Sito wewnątrz worka wygląda jakby było ręcznie wyplecione z cienkiego drutu na ramce z drutu grubszego.
go??

sito ent.

Post autor: go?? »

Dziękuję za szczegółowy opis, w takim razie zabieram się za konstrukcję:-)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Roman Królik pisze: P.S. Nigdy nie widziałem sita z masowej produkcji, to moje wygląda na domową konstrukcję.
Też jeszcze w życiu nie udało mi się zdobyć porządnego sita wyprodukowanego z myślą o robactwie. Miałem już kilka sit spożywczych, w których ręcznie poszerzałem oczka gwoździem ;-), a teraz mam ...plastikową, ażurową miskę kupioną w sklepie ze sprzętem kuchennym. Tym razem nawet nie chciało mi się przyszyć worka, po prostu sieję na drugą miskę, ale już taką bez dziur. We wcześniejszych rękodziełach z generacji na generację skracałem rączki, aż doszedłem do tego, że lepiej żeby w ogóle żadnego wystającego uchwytu nie było, wściekle to przeszkadza w plecaku. A piękne, wielkie sita musiałem zostawić w Japonii, nie dało się tego zabrać, i tak już za dużo złomu wiozłem. Jedno takie można zobaczyć w mojej garści na jednym ze zdjęć tutaj: http://research.kahaku.go.jp/zoology/hane/shokai12.html

Pozdrawiam wszystkich przesiewaczy,
Paweł
MieczysÂ?aw Stachowiak

sito entomologiczne

Post autor: MieczysÂ?aw Stachowiak »

Sito entomologiczne należy do podstawowego zestawu terenowego koleopterologa. U krajowych dystrybutorów sprzętu entomologicznego próżno jednak go szukać (dlaczego?). Można nabyć je drogą zakupu np. w Bioform (firma niemiecka) lub u Winklera (Wiedeń), ale są dość drogie. Mają jednak tą zaletę, że sprzedawane są do nich wkładki z siatką o oczkach 8 mm (standard to 15 mm).
Konstrukcja sita jest dość prosta i z niewielkim wysiłkiem można je wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego:
— zdobyć siatkowy wkład do stojących dużych popielniczek (średnica około 28 cm) — takich, jakie zwykle ustawiane są przed wejściami do marketów :wink:,
— jeżeli jest, to odciąć druciany pałąk tak, aby z wspomnianego wyżej wkładu została tylko obręcz z przymocowaną do niej siatką (będzie to „przesiewająca” część sita),
— z drutu stalowego o średnicy 3 – 4 mm wykonać obręcz górną (jej średnica powinna być około 4 cm większa od średnicy obręczy z siatką; w ten sposób możliwe będzie łatwe opróżnianie górnej części sita (przez wynicowanie) przed ponownym jej napełnieniem,
— uszycie rękawa z mocnego i ścisłego plótna; jego wymiary powinny być następujące: długość około 1,2 m, otwór górny o średnicy odpowiadającej średnicy górnej obręczy, mniej więcej 0,5 m od otworu górnego o średnicy obręczy z siatką i przy otworze dolnym o średnicy 8 – 12 cm,
— wskazane jest zabezpieczenie (wzmocnienie) otworu wlotowego rękawa oraz miejsca mocowania obręczy z siatką taśmą tekstylną o szerokości 5 – 8 cm,
— zamontować (wszyć) obręcz z siatką wewnątrz rękawa,
— zamontować (wszyć) górną obręcz,
— w odległości około 10 cm od wąskiego końca rękawa (wylotu sita) przyszyć mocne, dość długie sznurowadło,
i na tym w zasadzie możemy zakończyć naszą pracę, ale wskazane jest jeszcze uwzględnienie jednego, moim zdaniem dość istotnego szczegółu — uchwytów! Te wykonujemy z grubego drutu (takiego, z jakiego zrobiliśmy górną obręcz) i przytwierdzamy do obręczy górnej i dolnej w ten sposób, że uchwyt górny przesunięty jest względem dolnego w lewo o kąt około 90 stopni (to dla praworęcznych; dla leworęcznych przesunięcie w drugą stronę!).
Ostatnio w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego widziałem wykonane z metalowej, chromowanej siatki o oczkach około 8 mm wkładki do patelni (takie, jakich używa się do smażenia frytek). Moim zdaniem świetnie będą nadawały się do budowy sita entomologicznego (w zamian za opisaną wyżej obręcz z siatką z stojących popielniczek). Poza jedną niedogodnością (przy obręczy wkładka jest wgłębiona na około 3 cm i przez to ma kształt płytkiej tacy) mają tę zaletę, że wyposażono je w uchwyt.
A propos uchwytu przy górnej obręczy — obręcz tą można od razu uformować w ten sposób, że będzie miała uczwyt…
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Szukam w warszawie jakiegoś sklepu, gdzie mógłbym kupić isatkę na sito i do otworów w hodowlarce, w sklepach budowlanych są tylko o duzych oczkach, a moja resztka się skończyła. gdzie mógłbym kupić taką siatkę w warszawie (nie wiem gdfzie szukać) :oops:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Szukam w warszawie jakiegoś sklepu, gdzie mógłbym kupić isatkę na sito i do otworów w hodowlarce
Zajrzyj do „Castoramy”, „OBI” lub „NOMI”. Z pewnością coś wybierzesz. Szkoda tylko, że siatki metalowe (powlekane tworzywem lub cynkowane) sprzedają tam w rulonach po przynajmniej 5 m!
Pozdrawiam
MS
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Siatki do hodowlarek

Post autor: gslowikowski »

Cześć

Ja zawsze używałem zwykłych firanek. Ostatnio
niestety trudno kupić takie bez żadnych wzorków.
W Lidlu sprzedawali moskitiery w kolorze bialym
(jak zwykłe firanki) lub czarnym, jak ktoś woli.
Są trochę sztywniejsze i w związku z tym chyba mocniejsze
od firanek.

Pozdrawiam

Grzesiek
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

"Zajrzyj do „Castoramy”, „OBI” lub „NOMI”. Z pewnością coś wybierzesz."
Zaglądałem, mają tylko 5mm i większe lub tylko ogrodzeniowe
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Poszukaj w sklepach z armaturą budowlaną, materiałami sanitarnymi (nie chodzi tu o bandaże :mrgreen: ).
W Pile np. jest taki sklep i są w nim siatki ocynk o wielkości oczek od 0,2 mm do 10 mm - asortyment od A do Z.
Sprzedawane na metry, w rulonach o szer. 1,0 m. Cena od ok. 5 - 10 zł/mb.
Powodzenia. RR
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Drodzy koledzy sito entomologiczne mozna juz nabyc w Polsce

http://www.paradox.co.pl/sklep.php?PHPS ... 02b5d507dd
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

no ale ceny powalajace, chyba mozna taniej zrobic samemu...chociaz ja nabylem kiedys czerpak z tej firmy (pod inna nazwa) i uzytkuje go 7 rok ku chwale ojczyzny bez uszczerbku dla niego samego, czyli mocny solidny....
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

czerpak z tej firmy równiez bardzo sobie chwale swój mam juz 5 sezon i przydało by sie jedynie worek wymienic choc i ten sprawuje sie super (tylko dolny szef dederonu puscil i jest on u dolu postrzepiony). Co do sita to wiem ze identyczne konstrukcje mozna wykonac samemu jak to np widzialem u kolegow chrzaszczarzy z Wrocławia. Zatrudnili tesciowe do szycia workow a reszte zrobili sobie we wlasnym zakresie.
Sam takiej konstrukcji nigdy nie uzywałem mam zwykle sito kuchenne o nieco poszerzonych oczkach za pomoca noza :)
A czy ktos moze uzywa takiej konstrukcji???
jesli tak to niech sie podzieli doswiadczeniami :)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Od 30 lat używam sit robionych przez siebie (sposób wykonania opisałem we wcześniejszym poscie) i jak dotąd nie widziałem potrzeby zakupu „firmowego”. Nie wątpię jednak, że „firmowe” również mogą być bardzo dobre.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”