Widelnice (Plecoptera)- identyfikacja

Widelnice
Agro
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 28 marca 2009, 15:50
Lokalizacja: Włocławek

Widelnice (Plecoptera)- identyfikacja

Post autor: Agro »

Witam,

Dnia 29/30.04.2019 na stanowisku, które znam od dobrych kilkunastu lat po raz pierwszy udało mi się zaobserwować pojaw postaci imago przedstawicieli Widelnic(Plecoptera). Stanowisko znajduje się w okolicach Włocławka i jest to typowy zbiornik eutroficzny o klasie jakości wód IV/V o dużej antropopresji i niewielkim przepływie wody. Owady jakie wcześniej tam widywałem należały do gatunków eurytopowych o dużym zakresie tolerancji ekologicznej, więc tym bardziej zaintrygował mnie pojaw widelnic, które raczej kojarzone są czystymi, dobrze natlenionymi strumieniami. Przyznam szczerze Plecoptera to obszar dla mnie zupełnie dziewiczy, nigdy wcześniej się tym rzędem nie zajmowałem, niemniej po analizie dostępnych danych lieraturowych natrafiłem na dwa gatunki, które występują na niżu i są m.in. związane z przedstawionym typem zbiorników, mianowicie Nemoura cinerea i Nemurella pictetii. Zdaje sobie sprawę że oznaczenie widelnic na podstawie zdjęć jest w wielu przypadkach niemożliwe, ale może, ktoś miałby jeszcze jakieś inne sugestie odnośnie gatunku, lub byłby wstanie dokonać oznaczenia na podstawie niżej umieszczonych zdjęć ?.
Załączniki
21n48wk.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.99 KiB)
htgrjd.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (170.56 KiB)
xeli51.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.42 KiB)
2wprx2c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.25 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PLECOPTERA”