Legitymacje i wysyłka WE

>>>> Sympozja PTE 2022 <<<<
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

Witam, uzyskałem co prawda zapewnienie Marka Bunalskiego, że legitymacje dla opłacających składki zostaną wysłane, ale chyba mizerne to nadzieje, że przed końcem wakacji dojdą. Przyznam, że ten aspekt jest bardzo niedopracowany. Będąc w trakcie połowów owadów w lesie zdarzają się sprawdzenia dokumentów przez SL. Okazując nieważna legitymację poważnie nie wyglądam. A tłumaczenie że jeszcze mi nie dosłali, czy pokazywanie przelewu składki strażnikom w lesie wygląda nieco kuriozalnie.... A jak z Waszymi legitymacjami? Tez takie opóźnienia pomimo zapłaconych składek?
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Marek Miłkowski »

Przemku, w rezerwatach okazuje zezwolenie na działanie, a w lasach poza rezerwatami to przez ponad 30 lat pies z kulawą noga nie zapytał co tam robię:-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

Marek Miłkowski pisze:Przemku, w rezerwatach okazuje zezwolenie na działanie, a w lasach poza rezerwatami to przez ponad 30 lat pies z kulawą noga nie zapytał co tam robię:-)
Mnie zapytał pod Tomaszowem Lubelskim...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Legitymacja PTE nie daje żadnych uprawnień więc jej pokazywanie niczego nie "daje". Kiedyś w latach 80-90-tych można było z nimi wchodzić do rezerwatów.
Ale to se ne vrati ;-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

Może i niczego nie daje, ale tłumaczy co robię w środku lasu z siatką (w którą można łowić i ptaki chronione jak usłyszałem), sam dowód i deklaracja odłowu owadów ( a do jakich celów ? pytanie naukowych a kto to afiliuje?) niczego nie daje.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: PawełB »

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja wychodzę z założenia że mogę chodzić po lesie z siatką i to z jaką mi się podoba i nie muszę się tłumaczyć nikomu do jakich celów ją posiadam. Tak samo mogę chodzić z taką siatką po chodnikach w miastach i w galerii handlowej - co najwyżej będę zwracał uwagę przechodniów. Można robić wszystko to, co jest pozbawione zakazów. Jeśli KTOŚ mnie kontroluje musi mieć do tego uprawnienia a jeśli dochodzi do złamania jakiegoś zakazu to powinien on zostać przedstawiony w pierwszej kolejności przez Kontrolującego. Nie tylko chodzenie z siatką nie łamie żadnego przepisu ale nawet odławianie owadów w LP nie wchodzi w kolizję z prawem - chyba że czegoś nie wiem? - poza oczywiście miejscami, gdzie jest to zabronione na mocy odrębnych przepisów (np. rezerwat, Park Narodowy, zagrożenie pożarem, miejsce rębni etc.).
Na Twoim miejscu Przemku nie tłumaczyłbym się z tego, że posiadam siatkę. Ot, można sobie oczywiście ze Służbą Leśną porozmawiać. Jeśli SL ma jakiś problem z tym, że widzą "człowieka z siatką" to jak na funkcjonariuszy przystało, powinni mieć oparcie w swoich przepisach na to, że coś im nie pasuje w tej całej sytuacji i dlaczego. Ciekawe, czy są takie przepisy, które mogą zostać podciągnięte przez nadgorliwą SL i wykorzystane przeciwko "człowiekowi z siatką".
A jeśli nawet są (np. płoszenie zwierząt) to cała afera powinna skończyć się na pouczeniu. Chociaż tu mam wątpliwości, czy ktokolwiek może mi zabronić nosić w lesie siatkę, parasol czy ekshaustor zawieszony na szyi.
Przemek Zięba pisze:co robię w środku lasu z siatką (w którą można łowić i ptaki chronione jak usłyszałem), sam dowód i deklaracja odłowu owadów niczego nie daje.
Bo nie musi. Jest wyjaśnienie i to koniec procedury ze strony kontroli. A to, że ktoś zakłada że można tym łowić ptaki chronione....Może i można udusić człowieka, tylko c oz tego wynika? NIC.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacku nic tu więcej dodać. Wolno chodzić po lesie z siatką na motyle, tak jak z koszykiem na grzyby.
Przemek, te chronione ptaszki to musieli by Ci najpierw znaleźć. Musieli to być naprawdę upierdliwi "funkcjonariusze".
No cóż bywają w różnych służbach tacy i choćbyś był nieskazitelny to i tak do czegoś się przyczepią.
A legitymacja nie jest żadnym dokumentem. Tak na prawdę każdy może ją sobie wydrukować.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Marek Wanat »

Niedawno dostałem mandat za brak pasów jadąc w korku. Ot pech, na sąsiednim pasie równie wolno przesuwał się nieoznakowany radiowóz. Miła młoda pani policjantka wyjaśniła mi, że gdyby ktoś mnie walnął z tylu, to bez pasów uderzę głową o kierownicę. Tacy zdarzają się w każdej służbie mundurowej, więc też miałeś po prostu pecha Przemku, a posiadanie aktualnej legitymacji PTE mogłoby nawet pogorszyć twoja sytuacje. :D Bo to dziś tylko taki ładny paragon (a składkę za ten rok na pewno zapłaciłeś? ;) ). Gdy idziesz z siatką przez las i ktoś cię zapyta, co łapiesz, to naturalne. Ale niektórym pytającym odpowiedziałbym, że pokemony.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

Składkę zapłaciłem rzecz jasna. Okazałem legitymację, ale nieaktualną. W zasadzie temat zboczył w kierunku sensu posiadania jakiejkolwiek legitymacji i moje pytanie dotyczyło czy ktoś nie dostał jeszcze pomimo że zapłacił :D
Ale, na szczęście miałem drugą legitymację ze zdjęciem i ta też okazałem (to są jednak klasyczne legitymacje ŚTE, solidne, z odpowiednią adnotacją z tyłu). Chodziło z tego co wiem o kłusowników, co prawda wydaje mi się, że nie wyglądam na kłusownika, to teściowie stwierdzili, ze wyglądam jednak ,,podejrzanie" w tych zielonościach maskujących i do tego zarośnięty. Nikt sie nie czepiał tak strasznie, ale jakąś akcja chyba była. Wynika, że wpadłem w foto pułapkę i chcieli sprawdzić co to za indywiduum kręci się po lesie. Nomen omen blisko rezerwatu..
Andrzej J. Woźnica

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Nie chcę być namolny, ale według mnie legitymacje PTEntomol straciły swą "moc" przez czyjąś niemoc ...
"Idea" podniesienia "rangi członkowstwa" poprzez podniesienie rangi legitymacji była poruszana kilkakrotnie na różnych zjazdach.
W zasadzie nie było pola dyskusji słysząc: nie da się, zmieniło się prawo, potem już tylko słyszałem: po co? jeśli to i tamto (o ile dobrze pamiętam, to głos i lobby zawodowe dominowało niestety w tych wypowiedziach).
Zapanowała w sumie taka ogólna niemoc i trwa po dzień dzisiejszy ... :-(
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Konto_usuniete »

W dzisiejszych czasach w zasadzie....powinno być tak wysyłasz przelew dostajesz linka i masz legitymację w telefonie :jo: :jo:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Nie chcę być namolny, ale według mnie legitymacje PTEntomol straciły swą "moc" przez czyjąś niemoc ...
"Idea" podniesienia "rangi członkowstwa" poprzez podniesienie rangi legitymacji była poruszana kilkakrotnie na różnych zjazdach.
W zasadzie nie było pola dyskusji słysząc: nie da się, zmieniło się prawo, potem już tylko słyszałem: po co? jeśli to i tamto (o ile dobrze pamiętam, to głos i lobby zawodowe dominowało niestety w tych wypowiedziach).
Zapanowała w sumie taka ogólna niemoc i trwa po dzień dzisiejszy ...  :-(
Dokładnie, ale ŚTE ma super legitymację, ze zdjęciem, prośbą o pomoc w badaniach entomologicznych, wygląda poważnie, nie jak kolorowy paragon. Czy naprawdę nie można nadać takiej formy legitymacjom PTE? Może legitymacje to anachronizm, ale pozwala na namacalna identyfikację z wszystkimi entomologami. ma swój urok, podobnie jak odznaki etc. Trąci ,,myszką" ale ma coś w sobie.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Malko »

Dokleje się do wątku aby nie pisać nowego. Dopiero dzisiaj się połapałem, że nie opłaciłem skladki za rok 2018 (zrobiłem przelew ma pójść jutro). Takie mam pytanie, czy legitymacje już zostały wydrukowane i rozesłane. Czy może jest szansa jeszcze na dostanie swojej pomimo poślizgu?
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: janusz_polak_2000 »

Słyszałem, że nie ma reguł. Podobno ci w Poznaniu chyba dostają...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Malko »

Przez kolejne 4 lata albo 5 zawsze dostawałem tak późnym latem / wczesną jesienią. Ale wtedy przelew zawsze robiłem na początku lutego więc stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Przemek Zięba »

My traktujemy te legitymacje bardzo serio, a ZG raczej jako paragon potwierdzający opłatę za dany rok. Daleko im do starych legitymacji (które widziałem ale nigdy nie miałem) - budzących szacunek. Daleko im do nowoczesnych legitymacji Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, oj daleko...Szkoda...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Malko »

Mamy już grudzień... nie dostałem jeszcze ani prenumeraty WE ani legitymacji. Jak jest u was? Dostaliście już jakąś przesyłkę z PTE?
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: janusz_polak_2000 »

mówi się, że takich "Januszy" jest więcej ... :D
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ja dostałem legitymację, o ile pamiętam, to z pierwszymi dwoma numerami WE z tego roku, musiało to wiec być w drugiej połowie tego roku.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Marek Hołowiński »

otrzymałem jak Antek
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Legitymacje i wysyłka WE

Post autor: Malko »

Ja dośc późno zapłaciłem, tak że pewnie legitymacji nie otrzymam. Mogli by jednak czasopisma już wysłać chyba, że hurtowo z końcem roku podeślą mi 4 numery. Swoją drogą mogliby informować ile razy w roku planują wysyłkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PTE - Forum Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”