Scydmaenidae: Borneosabahia

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Scydmaenidae: Borneosabahia

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ten post jest tak naprawde testem jak beda wygladaly skany rysunkow bezlitosnie skompresowane i wstawione na forum. Rzecz jasna, same rysunki to tylko pretekst do wrzucenia od czasu do czasu krotkich opisow i ciekawostek dotyczacych mojej ulubionej rodziny chrzaszczy, ktore sa na tyle wredne, ze nie daje sie ich tak latwo fotografowac. Po prostu sa to zwierzaki bardzo male, od mniej wiecej pol milimetra do centymetra. Tych wielkich jest jednak zaledwie kilka gatunkow, przewazajaca wiekszosc swiatowej fauny Scydmaenidae miesci sie w granicach 1-3 mm. Stad czesciej rysuje niz fotografuje, bo nie bardzo mam czym zrobic przyzwoite zdjecie.
Ten dziwaczny stworek na rysunku ponizej to przedstawiciel rodzaju Borneosabahia. Wbrew nazwie, ten akurat zwierz wystepuje w przyladkowej czesci Malezji, ciagle nie jestem pewien identyfikacji do gatunku, czekam na typy do porownania. Robal jest o tyle dziwaczny, ze tak na upartego daje sie upchnac w wielkim rodzaju Euconnus (jeden z najwiekszych rodzajow w swiecie zwierzat, ok. 2500 gatunkow). Tym niemniej borneosabahie maja kilka unikalnych cech, ktore pozwalaja je odroznic na pierwszy rzut oka.
Zachecam forumowiczow do podzielenia sie wiedza o swoich ulubionych grupach, kazdy chetnie poczyta o jakichs mniej znanych a czasem wrecz tajemniczych rodzinach czy gatunkach.
Załączniki
borneosabahia.jpg
borneosabahia.jpg (50.14 KiB) Przejrzano 2018 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 5 marca 2004, 03:56 przez Pawel Jaloszynski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Rysunki, optymalizacja grafiki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Skoro tematem jest rysunek, jako plik, zapraszam do przeczytania artykułu o metodach optymalizacji plików graficznych do internetu. Na tym forum:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=217#217

Ten chrząszczyk wyglada całkiem interesująco! To dobry pomysł - każdy specjalista w swojej dziedzinie może "zarazić" innych entomlogów "miłością" do swojej grupy. A przynajmniej zainteresować ją niektórych...
ja bedę chciał zarazić forumowiczów ... muchówkami: Syrphidae, Bombylidae... Te muchy są cudowne - o wiele bardziej interesujące od MOTYLI (zaraz będziecie na mnie krzyczeć.... :-( ...
Nie, nie, naprawdę, nie żartuję! Syrphidae (czyli bzygowate) czy bujanki (Bombylidae) robią w terenie wrażenie, zachowują się czasami arystokratycznie i bardzo mądrze, są swietnie upodobnione do trzmieli, os, gąsienniczników i in groźnych owadów, tymczasem są całkowicie bezbronne jak motyle, wykazują wielkie przywiązanie do terenu i silny związek ze środowiskiem. Lubią słońce, kwiaty, dziką nienaruszoną przyrodę, próchno w lesie, starodrzew... czyli wszystko to, co My lubimy.. ? ... :-)
Mówiąc najprościej: dobrą muchę można złowić tylko w najlepszym terenie!
Krzysztof S.

Do Pawła Jałoszyńskiego

Post autor: Krzysztof S. »

Rysunki wyglądają bardzo dobrze – mało powiedziane, są doskonałe - zresztą wszyscy widzą ale ja mam pytanie odnośnie warsztatu.
Jak udaje Ci się utrzymać tak idealną symetrię, wiem że nie jest to łatwe (kiedyś sporo rysowałem), a może używasz komputera we wstępnej fazie rysowania?
I jeszcze jedno, czym kreślisz cienkie linie? To pytanie może wydawać się banalne przy mnogości różnego rodzaju „pisaków” ale jeśli nie jest to tajemnica.....
Aha i jak duże rysunki tworzysz w oryginale?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Do Pawła Jałoszyńskiego

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Krzysztof S. pisze:Jak udaje Ci się utrzymać tak idealną symetrię, (...)
czym kreślisz cienkie linie? Aha i jak duże rysunki tworzysz w oryginale?
Symetria - odbicie polowki za pomoca kalki technicznej (no, to dopiero poczatek rysowania, potem trzeba to porownac z okazem i czasem zmienic co nieco).
Rysowanie - ostatnio najczesciej rapidograf 0.16-0.25, jak mi odbija i zaczynam biale wloski rysowac to dodatkowo wieczne pioro ze zbiornikiem napelnionym bialym tuszem, mam takie jedno wybrane sposrod wielu przetestowanych.
Wielkosc - zawsze A4 (ale zaluje, ze takie male...).

pozdrawiam,
Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”