Rozmnażanie zawisaków

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Rozmnażanie zawisaków

Post autor: PiotrekGuzik »

Chciałem zapytać jakie gatunki zawisaków łatwo można rozmnożyć w hodowli? Które z nich muszą być karmione?
I jeszcze jedno pytanie, czy złowiony we wrześniu powojowiec może znieść jajeczka?

Pozdrawiam
Piotrek
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Najprościej zawisak borowiec
Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

Post autor: Arek »

z mojego doświadczenia są to Smerinthus ocellata i Mimas tiliae choć z gatunkami ,które mająssawkętez nie ma problemów Ja rozmnozyłem w tym roku Sphinx ligustri i to bez karmienia obu płci w niewielkiej hodowlarce
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Czy samiec i samica wyszły w jednym czasie? Ja ostatnio próbuję rozmnożyć H. euphorbiae ale jak do tej pory wyszły mi same samiczki (pierwsza już 10 dni temu!!)> Cały czas trzymam je w hodowlarce i co dwa dni karmię, ale nie wiem jak długo wytrzymają... z terenu żaden samiec nie przylatuje a dodatkowo wczoraj po raz pierwszy udało mi się znaleźć gąsienicę tego gatunku w mojej okolicy i obawiam się, ze dorosłych motyli po prostu nie ma, a pierwszy samiec nie wyjdzie mi szybciej niż za jakieś 4 dni... Czy da sie jakoś przyspieszyć jego wyklucie??

Pozdrawiam
Piotrek
Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

Post autor: Arek »

nie,samiec wyszedł jakiś 1 dzień wczesniej.Z reguły tak jes,ze samce wychodzą szybciej niz samice,aby mogły"dojrzeć" do kopulacji.Przyspieszyc sie nie da,musisz poczekać.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Chyba nic z tego nie będzie... Pierwsza samiczka wykluła się już 22 dni temu a ostatnia 8 dni temu. W tej chwili trzymam juz tylko tę 8-dniową i drugą 17-dniową... a żaden z samców nie zabiera się do wychodzenia... Czy istnieje niebezpieczeństwo, że wyklują się one dopiero na wiosnę? I czym mogło być spowodowane to, że samiczki wyszły o tyle szybciej od samców (wykluło mi się wszytkie 6 samiczek), wszystkie one przepoczwarczyły się w przybliżeniu w jednym czasie...

Pozdrawiam
Piotr Guzik
joshee1

odp

Post autor: joshee1 »

Wg mnie najlatwiejszy w hodowli jest euphorbiae,choc S.ligustri tez jest prosty w hodowli.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Re: odp

Post autor: PiotrekGuzik »

joshee1 pisze:Wg mnie najlatwiejszy w hodowli jest euphorbiae,choc S.ligustri tez jest prosty w hodowli.
No to mam okazję sprawdzić jak to jest z tym S.ligustri. Jak sie dowiedziałem od rodziców wczoraj wykluła się samiczka...
Wykluła się też samiczka S.ocellatus i już nawet przyleciał do niej jakiś samiec z terenu :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”