Plodia interpunctella

brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Plodia interpunctella

Post autor: brat »

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) jest coraz częściej spotykanym szkodnikiem w mieszkaniach.
W zeszłym roku pod koniec lata odkryłem u siebie, w szafce kuchennej, naturalną hodowlę tego pyralida w słoiku z bułką tartą. Było sporo gąsienic w różnym stadium rozwoju i parę imago. Nie wyrzucałem słoika bo chciałem zobaczyć jak ta hodowla będzie się dalej rozwijać. W pażdzierniku wyszło jeszcze kilka motyli, a pożniej już nie wiele się dzialo. Gąsienice przestały żerować, oprzędły się i w takim stanie przez 4-5 miesięcy dotrwały aż do wiosny. Tak więc gąsienice przeszły normalną diapauzę zimową, choć wszystko odbywało sie w mieszkaniu w tempraturze pokojowej. Dopiero w kwietniu gąsienice się przepoczwarczały i zaczęły wylęgać się motyle. Najwięcej motyli wyszło w pierwszej połowie maja.
Zastanawiam się co jest tutaj czynnikiem decydującym o wejściu w stan diapauzy u tego gatunku - światło, wilgotność, albo jakieś inne niekorzystne warunki ?
Załączniki
Plodia interpunctella
Plodia interpunctella
zdjecia 149.jpg (32.25 KiB) Przejrzano 1634 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Plodia interpunctella

Post autor: Antek Kwiczala † »

Być może długość dnia. Miałem kiedyś taki przypadek z gąsienicami Colias hyale. Gatunek ten może mieć kilka pokoleń w roku, ale we wrześniu hodowane w mieszkaniu gąsieniczki w znacznym procencie przestały żerować i rozpoczęły diapauzę zimową. Jedynie nieliczne żerowały dalej i w październiku wylęgły mi się motyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bionomia Pyraloidea”