Synanthedon flaviventris

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Synanthedon flaviventris

Post autor: Marek Hołowiński »

Mamy już za sobą trochę zimy i można rozpoczynać poszukiwania żerowisk przezierników do hodowli. Wczoraj byłem w tym celu w terenie. Bez trudu znalazłem pędy wierzb z objawami żerowania Synanthedon flaviventris. Gatunek liczniej pojawia się co dwa lata.
Chętnie zasiedla gatunki krzewiastych wierzb o błyszczącej korze, barwy czerwonej lub żółtej. Nie widywałem jednak żerowisk na Salix alba i S fragilis. Natomiast w miejscach licznego występowania można go znaleźć na S cinerea.
Załączniki
Galasy na Wierzbie szarej (łozie) - Salix cinerea
Galasy na Wierzbie szarej (łozie) - Salix cinerea
P1133259flavi.jpg (100.34 KiB) Przejrzano 5958 razy
Galas z bliska
Galas z bliska
P1133258flavi.jpg (83.08 KiB) Przejrzano 5953 razy
Łatwy do zauważenia galas na pędzie wierzby
Łatwy do zauważenia galas na pędzie wierzby
P1133256flavi.jpg (140.3 KiB) Przejrzano 5972 razy
W pierwszym roku żerowania gąsienica wyjada niewielki płatowaty chodnik w pachwinie liścia, a w następnym drąży kanał wzdłuż rdzenia, w górę pędu na około 5 cm. Reakcją obronną rośliny jest wzmożony przyrost tkanki wokół rany.
W pierwszym roku żerowania gąsienica wyjada niewielki płatowaty chodnik w pachwinie liścia, a w następnym drąży kanał wzdłuż rdzenia, w górę pędu na około 5 cm. Reakcją obronną rośliny jest wzmożony przyrost tkanki wokół rany.
P1133243bflavi.jpg (121.87 KiB) Przejrzano 5973 razy
Martwe pędy wskutek żerowania gąsienic S flaviventris.
Martwe pędy wskutek żerowania gąsienic S flaviventris.
P1123218flavi.jpg (125.72 KiB) Przejrzano 5969 razy
Niekiedy wierzchołek pędu zamiera kilka centymetrów poniżej galasu i przyjmuje barwę czarną. Widać pęd w lewym rogu. Ułatwia to szukanie.
Niekiedy wierzchołek pędu zamiera kilka centymetrów poniżej galasu i przyjmuje barwę czarną. Widać pęd w lewym rogu. Ułatwia to szukanie.
P1123217bflavi.jpg (147.99 KiB) Przejrzano 6005 razy
Na krzaku bywa wiele żerowisk, widocznych jako galasy
Na krzaku bywa wiele żerowisk, widocznych jako galasy
P1123207bflavi.jpg (143.89 KiB) Przejrzano 5989 razy
Biotop stanowią luźno porośnięte zarośla niskich wierzb, skarpy rowów, okrajki torfowisk i lasów.
Biotop stanowią luźno porośnięte zarośla niskich wierzb, skarpy rowów, okrajki torfowisk i lasów.
P1123219flavi.jpg (122.97 KiB) Przejrzano 5952 razy
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

No i jak znajde taki galas to co dalej!? :roll: Uciac caly ped i do sloika??Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Ciekawe ,też byłem wczoraj szukać żerowisk tego gatunku :smile: ,niestety bez efektów :???: ,ale dodam informację ,że bardzo podobne zerowiska na S.cinerea (tyle ,że kilka na jednej gałązce )robią jakieś błonkówki,są bardziej wydłużone i wyrażnie widać otwór ok 1 mm na galasie,bez opatrzenia można się pomylić :wink: ,pozdrowki,Rafał.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

PS. Salix cinerea L.,-wierzba szara.
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Marku
dzięki za informacje, myślę, że jest to świetna forma przekazu
Czekam na dalsze "artykuły" i kibicuję :wink:
Pozdrowienia
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Na kolejnych fotkach żerowiska i coś o hodowli
Załączniki
Do hodowli wykorzystuję takie pojemniki i worki, oraz słoiki.
Do hodowli wykorzystuję takie pojemniki i worki, oraz słoiki.
flavi.jpg (66.01 KiB) Przejrzano 5951 razy
Zasiedlone żerowiska wbijam w styropian. Nie stykają się ze sobą  i łatwiej utrzymać optymalne warunki.
Zasiedlone żerowiska wbijam w styropian. Nie stykają się ze sobą i łatwiej utrzymać optymalne warunki.
P1153269flavi.jpg (62.74 KiB) Przejrzano 5950 razy
Po kilku dniach trzymania w  domu, u tych zdrowych na powierzchni bocznej galasów pojawią się trocinki.
Po kilku dniach trzymania w domu, u tych zdrowych na powierzchni bocznej galasów pojawią się trocinki.
P1153267flavi.jpg (49.04 KiB) Przejrzano 5963 razy
żerowiska pobrane do hodowli. Trzeba ich pozyskać sporo, bo tylko w nielicznych będą zdrowe gąsienice.
żerowiska pobrane do hodowli. Trzeba ich pozyskać sporo, bo tylko w nielicznych będą zdrowe gąsienice.
P1153266flavi.jpg (89.12 KiB) Przejrzano 5956 razy
Na powierzchni bocznej widoczny żer płatowaty młodej gąsienicy odżywiającej się tkankami twórczymi. W wyniku żerowania powstaje niewielka martwica, i tworzy się galas.
Na powierzchni bocznej widoczny żer płatowaty młodej gąsienicy odżywiającej się tkankami twórczymi. W wyniku żerowania powstaje niewielka martwica, i tworzy się galas.
P1153265flavi.jpg (45.12 KiB) Przejrzano 5953 razy
Na przekroju widać fragment żeru młodej gąsienicy po obwodzie, oraz dorastającej wzdłuż rdzenia. Kokon znajdowałby się w galasie, ale w tym przypadku gąsienica była spasożytowana.
Na przekroju widać fragment żeru młodej gąsienicy po obwodzie, oraz dorastającej wzdłuż rdzenia. Kokon znajdowałby się w galasie, ale w tym przypadku gąsienica była spasożytowana.
P1153264flavi.jpg (59.76 KiB) Przejrzano 5965 razy
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

witam
wybrałem się dzisiaj w teren, jednak z odnalezieniem żerowisk na wierzbie tak łatwo mi nie poszło, przedstawiam efekt dzisiejszych zbiorów. ale pojawiły się wątpliwości czy nie są to w wiekszości żerowiska puste lub muchówek. pozdrawiam
Załączniki
DSC00186.JPG
DSC00186.JPG (86.69 KiB) Przejrzano 5976 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Trzecie od prawej strony wygląda na muchówkę o której pisałem wcześniej ,co do reszty musi się wypowiedzieć Marek :wink: ,pozdrowki ,Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jedynie zaznaczone, może być żerowiskiem S flaviventris. Pozostałe zniekształcenia powodują inne owady. Jeśli po kilku dniach pojawią się trocinki, warto spróbować hodować. Jeśli nie, przetnij wzdłuż rdzenia. Przebieg chodnika może potwierdzić że to jest właśnie ten gatunek. Zachęcam do dalszego szukania. Z północy Polski nie podawany od kilkudziesięciu lat.
Załączniki
bez tytułu2.jpg
bez tytułu2.jpg (28.38 KiB) Przejrzano 6031 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Zwójka z "patyka" :)

Post autor: Adam Larysz »

Zachęcony postem Marka, jakiś czas temu wybrałem się na poszukiwanie S. flaviventris na pobliskich wierzbach. Nie szukałem długo, bo pogoda nie sprzyjała, zebrałem w sumie niewiele sztuk. Po kilku dniach sprawdzałem, czy nie wychodzą gdzieś trocinki, ale nie było nic.
Właściwie na jakiś czas o tych patykach całkiem zapomniałem - do dzisiaj, kiedy oznaczyłem małą zwójkę, którą wczoraj znalazłem na oknie. Szukając o niej informacji, przeczytałem na UKMoths o jej rozwoju i wtedy mnie oświeciło, że ona musi być z tych moich patyków wierzbowych (fotki poniżej).

Obejrzałem dziś pudełko z patykami i okazało się, że było niedomknięte, stąd zwójka na oknie, w środku znalazłem patyk z exuvium poczwarki zwójki, ale było jeszcze coś - na najgrubszym galasie było wiele trocin, jak na fotkach.
Marku, czy to żerowisko S. flaviventris? Nie wiem czy larwa dalej żyje, czy nie wyschła, nie zraszałem tego. Na razie nie będę tego otwierał, zobaczę czy będzie więcej trocinek.
Załączniki
galas3.JPG
galas3.JPG (112.14 KiB) Przejrzano 5949 razy
galas2.JPG
galas2.JPG (120.97 KiB) Przejrzano 5948 razy
galas.JPG
galas.JPG (117.51 KiB) Przejrzano 5948 razy
c.servillana.JPG
c.servillana.JPG (120.48 KiB) Przejrzano 5950 razy
c.servillana_exuvium2.JPG
c.servillana_exuvium2.JPG (100.22 KiB) Przejrzano 5948 razy
c.servillana_exuvium.JPG
c.servillana_exuvium.JPG (94.08 KiB) Przejrzano 5948 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie wygląda to na S flaviventris, ani S formicaeformis. Nie ma sprzędzonych trocinek. Najprawdopodobniej jest to Saperda populnea. Mogę się jednak mylić i dla pewności trzeba to wyhodować. Warto skropić wodą. Powodzenia w hodowli :smile: obym się pomylił
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzięki Marku,
Tak czułem, że to nie przeziernik - za duże to trochę jest i trociny nie sprzędzone...
Coż, będzie koza, to oddam w dobre ręce - chyba już wiem komu :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Poniżej prezentuję jak to powinno być po kilku tygodniach hodowli S flaviventris.
Odnośnie kózki, jeśli larwa jest jednoroczna - masz małe szanse na sukces. Mi nigdy to się nie udało. Jeśli natomiast larwa zaprzestała żerowania, powinno być OK.
Zwójkę C servillana złowiłem do światła. O tym że tworzy podobne galasy mówił mi kiedyś prof Buszko, ale dotychczas jej nie hodowałem. Więc teraz spróbuję poszukać.
Załączniki
P2171407.JPGa.jpgb.jpg
P2171407.JPGa.jpgb.jpg (101.17 KiB) Przejrzano 5975 razy
P2171406.JPG
P2171406.JPG (145.71 KiB) Przejrzano 5969 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

U siebie pomimo poszukiwań(również na stanowisku ,gdzie Marek znalazł żerowisko S.flaviventris)na razie nic nie udało się znaleźć,chyba kurza ślepota mnie dopadła...
Adam Larysz pisze:chyba już wiem komu
Tak,wydaje mi się ,że to bardzo trafny wybór :wink: :smile:
Marek Hołowiński pisze: Najprawdopodobniej jest to Saperda populnea.
Marku ,a może Oberae oculata?S.populnea kojarzy mi się bardziej z topolą,chociaż w literaturze podawana jest również (rzadko)z wierzby...
Adam Larysz pisze:znalazłem patyk z exuvium poczwarki zwójki,
Marek Hołowiński pisze:Więc teraz spróbuję poszukać.
Hmm,myślę, że widziałem u siebie podobne,narośla,ale ponieważ stwierdziłem że" to nie to",nie wycinałem ich,ale jak tylko pokrywa śnieżna nieco ustąpi :wink: ,też sie wybiorę,"powtórzyć ćwiczenie";))
Pozdrowki serdeczne ,Rafał.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzięki Marku za te fotki, teraz już chyba wiem jak wyglądają żery S. flaviventris.

Rafał, dobrze kombinujesz, oczywiście myslałem o Tobie :grin: - jeśli się tylko jakiś robal z patyka wylęgnie, to jest Twój.

A znalezienie galasu Cydia servillana na pewno nie jest łatwe, ale patrząc na to co znalazłem trzeba szukać niewielkich zgrubień bez jakichkolwiek śladów żerowania, bo tak kojarzę ten patyk z którego zwójka wylazła.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał napisał: Marku ,a może Oberae oculata?S.populnea kojarzy mi się bardziej z topolą,chociaż w literaturze podawana jest również (rzadko)z wierzby...
otóż na pewno Oberea oculata nie robi takich galasów. A Saperda populnea z podobnych żerowisk na wierzbach hodowałem wielokrotnie. Podobne zgrubienia pędów na wierzbach może również powodować żerowanie gąsienic Paranthrene tabaniformis, ale przy żerowisku byłyby sprzędzone gruzełki kału.
Zwróć uwagę na zdjęciu widoczna jest blizna w kształcie podkowy. Takie nacięcia wykonują samice S populnea i S similis w celu złożenia jaja.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Marku, za wyjaśnienia :)
Pozdrowki Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Po ponad dwumiesięcznej hodowli, wreszcie jest.
Załączniki
P3173578.JPGa.jpg
P3173578.JPGa.jpg (144.98 KiB) Przejrzano 5964 razy
P3173583.JPGa.jpg
P3173583.JPGa.jpg (148.66 KiB) Przejrzano 5960 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Piękny! :smile:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No cudny widok przy tej pogodzie za oknem :grin:
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon flaviventris

Post autor: Marek Hołowiński »

Pojeździłem dziś trochę po Zamojszczyźnie. Cel główny to stanowiska wilczomlecza błotnego Euphorbia palustris. Niestety są tam rośliny stosunkowo wątłe, identyczne jak w moich stronach, a w dodatku w dużym rozproszeniu. Nie ma szans na znalezienie przeziernika Chamaespchecia palustris.
Przy okazji zwracałem uwagę i na inne rośliny. W Kolonii Niewirków między Zamościem i Hrubieszowem znalazłem stanowisko Synanthedon flaviventris. Na paru krzewach wraz z forumowym kolegą "Wiackiem" znaleźliśmy kilkanaście żerowisk, w tym 6 wyglądających na zasiedlone.
Załączniki
żerowiska S flaviventris
żerowiska S flaviventris
1.jpg (147.61 KiB) Przejrzano 5684 razy
Nie chcą tu intruza, co by im zakłócał spokój
Nie chcą tu intruza, co by im zakłócał spokój
2.jpg (147.16 KiB) Przejrzano 5684 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Synanthedon flaviventris

Post autor: Marek Hołowiński »

Żerowisko zebrałem w pobliżu niewielkiego jeziorka w okolicach Chutcza 12 II 2015r. Jest to kolejne stanowisko tego gatunku. Po trzech miesiącach wylągł się motyl
Załączniki
IMG_3711a.jpg
IMG_3711a.jpg (122.13 KiB) Przejrzano 5557 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”