Gąsienica Lacanobia oleracea?

Hodowla owadów
migoti
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 października 2014, 11:00
Gender: women

Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: migoti »

Witam :)

Proszę o potwierdzenie, że to Lacanobia oleracea.

Ogólnie jest u mnie już dwa tygodnie. Przez ten czas jadła pokrzywę. Od weekendu jest z niej uciekinier i nie mam zielonego pojęcia jak i którędy ale co chwila wychodzi z pudełka... Średnio się już odżywia, może szykuje się już do przepoczwarczenia.. Jeśli tak czy ktoś może wie jakie warunki jej zapewnić ?

Pozdrawiam
Załączniki
7 lipca przyniesiona do domu
7 lipca przyniesiona do domu
2014-10-07-722.jpg (141.01 KiB) Przejrzano 4023 razy
14 lipca - po tygodniu
14 lipca - po tygodniu
2014-10-14-733.jpg (145.08 KiB) Przejrzano 4023 razy
17 lipca - ale podobnie wygląda dziś
17 lipca - ale podobnie wygląda dziś
2014-10-17-738.jpg (123.42 KiB) Przejrzano 4023 razy
migoti
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 października 2014, 11:00
Gender: women

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: migoti »

Proszę o odpowiedź i rady. Widzę, że szuka ona sobie miejsca.. przez chwilę nawet zaczęła robić coś ala "sieć" ale znów zaczęła wędrować i szukać miejsca. Mało informacji jest na ten temat w internecie. Wyczytałam tylko, że zimuje w glebie, czy to znaczy, że najlepiej jeśli na dno pojemnika dam glebe i to jej wystarczy ?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: Wojtek M »

Tak, i jak zwykle za okno.
migoti
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 października 2014, 11:00
Gender: women

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: migoti »

To ostatnie pytanie w tym temacie, czy musi to być gleba, np. ta na której rosły zbierane pokrzywy, czy może to być zwykła do kwiatów :)?

Dobra nasunęło mi się coś jeszcze, czy taką ziemię trzeba później zwilżać czy zostawić samą sobie ?
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: Marcin gradal »

Wystarczy zwykła gleba,a co do zwilżania to nie jest konieczne ale możesz zwliżyć raz w tygodniu a najlepiej daj pojemnik w wilgotne i zacienione miejsce ;)
migoti
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 października 2014, 11:00
Gender: women

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: migoti »

Glebę wzięłam z miejsca gdzie rosną pokrzywy z której gąsienica pochodzi i którą była karmiona. Niestety w ogóle się do tej gleby nie wybrała... Pewnie zniecierpliwiona szukaniem miejsca ulokowała się w zwiniętym liściu i obudowała się lekko "siecią". Poszła od razu na balkon i od 3 dni nic się nie dzieje.. Czy coś się jeszcze zadzieje :)? Może jej teraz za zimno na tym balkonie i się nie przepoczwarczy w odpowiednim momencie...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na stronie Lepiforum ( http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Lacanobia_Oleracea ) są zdjęcia osłony poczwarki tego gatunku. Wynika z nich, że gąsienica robi sobie rodzaj osłony - ziarenka piasku zlepione jedwabną nitką. Być może, jeśli nie ma odpowiedniego materiału, robi osłonkę z liścia, zwykła glina chyba jej nie wystarcza.
Jeśli gąsienica jeszcze się nie przepoczwarczyła, to lepiej ją umieścić w nieco cieplejszej temperaturze, a wynieść na na balkon dopiero, gdy się przepoczwarczy.
migoti
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 października 2014, 11:00
Gender: women

Re: Gąsienica Lacanobia oleracea?

Post autor: migoti »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Przeniosłam od razu gąsienice do domu, ale jako, że jest w liściu nie widzę czy w środku zachodzą jakieś zmiany... I tak się zastanawiam jak dużo czasu jej dać i wystawić na balkon.. I kolejne pytanie, jak najlepiej zabezpieczyć pudełko przed dużym mrozem ? Teraz temperatury nie są jeszcze takie złe ale zima tuż tuż :)..
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”