Początek września, okolice Krosna

Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: Hubert »

W jakich godzinach świeciłeś? :)

Pytam, bo w sumie u mnie wieczory są już dość zimne i owady przestały już przylatywać do okien ;)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: Robert Rozwałka »

Ten pająk to tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi); pewnie zniszczono mu sieć
podstawą ekranu, czy nogami świecącego, gdyż ten gatunek "do piechurów" nie należy;
a i do światła nie przychodzi, w przeciwieństwie do Salticidae.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: Wojtek Guzik »

Hubert, świeciłem od zmroku do 1:00-2:00. Najwięcej motyli w ostatnich dniach przylatuje na początku świecenia, bo około 21-22 przychodzi chłodny północno-wschodni wiatr i wszystko psuje... :dobani:
Robert, zapewne tak się stało. Ekran rozstawiałem w pośpiechu już po ciemku na łące usłanej sianem, więc mogłem coś przegapić. Swoją drogą, kręciły się 3 tygrzyki i kilka innych pająków (m.in. jakiś krzyżak), ale pająki to nie moja działka ;)
wiktor106164
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2014, 22:54
Lokalizacja: Gorlice

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: wiktor106164 »

A może mi ktoś powiedzieć co to za ćma ze zdjęcia z tygrzykiem? Ta na samej górze i te wokół bo czasem je widuje i zastanawiam się co to za gatunek. I powiedz jeszcze gdzie świeciłeś? I jeszcze mi napisz z którego Krosna jesteś. Bo jak z świętokrzyskiego to mieszkam niedaleko ;-) :jo:
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: Wojtek Guzik »

To przedstawiciel Crambidae (gatunku nie jestem w stanie określić). Nie znam Krosna w woj. świętokrzyskim, ale raczej masz bliżej do tego mojego Krosna, czyli na Podkarpacie ;)
wiktor106164
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2014, 22:54
Lokalizacja: Gorlice

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: wiktor106164 »

Kurde no... :uciekam:
Coś mi się ubzdurzyło z świętokrzyskim i tak pisze :hahaha: :o ale myślę o tym Krośnie podkarpackim bo tam mam dwie ciocie :bit: :hp:
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Początek września, okolice Krosna

Post autor: Robert Rozwałka »

Bywa, że Argiope jest najliczniejszym dużym krzyżakiem na łące, widywałem czasem
i ok. 10 sieci na 1m2. Pewnie, jak pisałem zniszczyłeś mu sieci, albo światło i kotłujące
się owady go jakoś ruszyły/spłoszyły lub coś w tym stylu. Generalnie krzyżakowate
nie idą do światła, w przeciwieństwie do Salticidae i Lycosidae, Zwłaszcza skakuny, szczególnie
samce, wyraźnie ciągną do ekranu (i wielu innych jasnych lub kontrastowo ubarwionych, powierzchni).
Chodzi o pokarm, ale też i zachowania godowe - lubią tańczyć na jasnym/kontrastowym podłożu.

Kolega się kiedyś mono zdenerwował, jak mu skakun ustrzelił sprzed nosa jakiegoś rzadkiego
"mikrolepidoptera" na ekranie;-).

-cut-
"Robert, zapewne tak się stało. Ekran rozstawiałem w pośpiechu już po ciemku na łące usłanej sianem, więc mogłem coś przegapić. Swoją drogą, kręciły się 3 tygrzyki i kilka innych pająków (m.in. jakiś krzyżak), ale pająki to nie moja działka"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”