Lemonia dumi

Hodowla owadów
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Lemonia dumi

Post autor: Turkuć »

Mam pytanie dla osób, które hodowały w/w gatunek. Czy wylęg hodowlanych Lemoni był w czasie jego lotu w naturze czyli październik czy dużo wcześniej? W mojej hodowli na początku czerwca poczwarki zmieniły kolor oraz uwidocznił się wyraźny rysunek skrzydeł. Zależy mi by wylęg odbył się w sprzyjających dla tego owada porze roku.
Załączniki
IMG_20140718_215207.jpg
IMG_20140718_215207.jpg (118.55 KiB) Przejrzano 6231 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Lemonia dumi

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mnie motyle tego gatunku lęgły się wcześniej niż w przyrodzie, ale nie "dużo wcześniej", a konkretnie w połowie września.
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lemonia dumi

Post autor: Turkuć »

Fajnie. A czy były trzymane w warunkach domowych czy na dworze?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Lemonia dumi

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poczwarki trzymałem w pokoju, ale było to dosyć dawno temu (ponad 20 lat) i nie pamiętam jakie wtedy było lato (chlodniejsze czy cieplejsze).
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lemonia dumi

Post autor: Turkuć »

Dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli wylęg będzie we wrześniu nie będzie mi dane widzieć wabienia przez samice.
Jestem ciekaw jak duża jest populacja na terenie, gdzie ją co roku obserwuję.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Lemonia dumi

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przypomnę jeszcze o jednej ważnej cesze (już o tym pisałem na forum). Otóż motyle tego gatunku mają specyficzną budowę stopy - przystosowaną do wspinania się na cienkie łodygi traw (w takim biotopie żyją). Jeśli nie zapewni się im takich warunków, to wylęgające się motyle nie będą umiały wspiąć się i rozprostować skrzydeł ( np. nie potrafią tak jak inne motyle wspinać się po gazie na ściankach hodowlarki).
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lemonia dumi

Post autor: Turkuć »

Czytałem ten post :okok:
Będę miał to na uwadze. Pozdrawiam
Adam
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Lemonia dumi

Post autor: Tomasz Świderski »

Z swojej strony dodam jeszcze tylko, że Heintze podaje, że" u gatunku tego zimują jaja i cześć poczwarek (..) U osobników, które mają się wykluć przed zimą, w końcu lipca następuje zmiana barwy-poczwarka ciemniej i wykształcony w niej motyl czeka w poczwarce około 2 miesięcy na moment wyklucia się...."[/i]
toteż zmiana barwy u Twoich poczwarek nie musi oznaczać, tego że motyle wyklują się niebawem. W naturze pojawiają się- wg informacji starszych bardziej doświadczonych kolegów- najliczniej po pierwszych jesiennych przymrozkach.
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lemonia dumi

Post autor: Turkuć »

Tomek czytałem. Tylko, ja piszę o hodowli w warunkach domowych. Kolega Antek też hodował i wyszły w połowie września. Ze wszystkich posiadanych poczwarek tylko 15% nie zmieniło barwy. Wiem, że one będą zimować. Reszta zmieniła barwę już na poczatku czerwca, a więc wcześniej niż pisze Heintze.
To prawda, że po przymrozkach latają liczniej. Ja sam osobiście obserwowałem bodajże 12.10.12 jest to widoczne na zdjęciach, które dodałem na forum. Od mrozu rano biało na trawie, a blisko koło 12:00 masówka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”