Sesia apiformis

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Sesia apiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Wracając z pracy przyjrzałem się kilku topolom. Interesowały mnie objawy żerowania Sesia apiformis u progu zimy. Niestety nie znalazłem żerowisk młodych gąsienic. Zamieszczę je później.
Załączniki
Sprawdziłem, rozerwałem i odchyliłem ściankę kokonu.
Sprawdziłem, rozerwałem i odchyliłem ściankę kokonu.
PB064630a.jpg (146.44 KiB) Przejrzano 3336 razy
Tutaj raczej wszystko jest w porządku. Prawidłowy kokon zabezpiecza zimującą gąsienicę, a później poczwarkę przed czynnikami z zewnątrz
Tutaj raczej wszystko jest w porządku. Prawidłowy kokon zabezpiecza zimującą gąsienicę, a później poczwarkę przed czynnikami z zewnątrz
PB064629a.jpg (148.11 KiB) Przejrzano 3336 razy
Po odłupaniu kory do żywej tkanki w chodniku była dorosła gąsienica. Powinna już być w kokonie, pewnie zaatakowana przez pasożyty.
Po odłupaniu kory do żywej tkanki w chodniku była dorosła gąsienica. Powinna już być w kokonie, pewnie zaatakowana przez pasożyty.
PB064627a.jpg (144.71 KiB) Przejrzano 3337 razy
Widać stare otwory wylotowe. Trocinki i gruzełki odchodów uległy rozkładowi i są trudne do zauważenia. Przy okazji w szczelinach kory i w starych żerowiskach liczne poczwarki Acronicta sp.
Widać stare otwory wylotowe. Trocinki i gruzełki odchodów uległy rozkładowi i są trudne do zauważenia. Przy okazji w szczelinach kory i w starych żerowiskach liczne poczwarki Acronicta sp.
PB064623a.jpg (145.6 KiB) Przejrzano 3340 razy
Na takich drzewach prawie zawsze znajduję żerowiska S apiformis. Tak było i tym razem. Trzeba tylko odsłonić szyję korzeniową.
Na takich drzewach prawie zawsze znajduję żerowiska S apiformis. Tak było i tym razem. Trzeba tylko odsłonić szyję korzeniową.
PB064631a.jpg (139.29 KiB) Przejrzano 3340 razy
Wybierałem drzewa mniejsze od pozostałych. One wszystkie były razem sadzone, ale z jakichś powodów miały zahamowany rozwój. Między innymi mogło to być wieloletnie żerowanie gąsienic przeziernika
Wybierałem drzewa mniejsze od pozostałych. One wszystkie były razem sadzone, ale z jakichś powodów miały zahamowany rozwój. Między innymi mogło to być wieloletnie żerowanie gąsienic przeziernika
PB064618a.jpg (143.1 KiB) Przejrzano 3342 razy
Ostatnio zmieniony środa, 11 listopada 2009, 11:54 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Ślady żerowania
Załączniki
Stare żerowiska S apiformis. Gąsienice rzadko wgryzają się wgłąb drewna. Przeważnie są to płatowate chodniki w miazdze i łyku.
Stare żerowiska S apiformis. Gąsienice rzadko wgryzają się wgłąb drewna. Przeważnie są to płatowate chodniki w miazdze i łyku.
PB084649a.jpg (137.36 KiB) Przejrzano 3335 razy
Liczne stare otwory wylotowe Sesia apiformis
Liczne stare otwory wylotowe Sesia apiformis
PB084641a.jpg (144.99 KiB) Przejrzano 3332 razy
Dla porównania: żerowanie larw Saperda carcharias. Długie trocinki wypadające ze szczeliny w korze.
Dla porównania: żerowanie larw Saperda carcharias. Długie trocinki wypadające ze szczeliny w korze.
PB084639a.jpg (142.99 KiB) Przejrzano 3337 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Miło, Marku, że zrobiłeś te zdjęcia. Powiedz jeszcze kiedy jest najlepszy czas na pozyskiwanie żerowisk. Można zacząć to już po pierwszych mrozach?
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Tawulec pisze:Powiedz jeszcze kiedy jest najlepszy czas na pozyskiwanie żerowisk. Można zacząć to już po pierwszych mrozach?
Pewnie tak, jednak nigdy nie próbowałem tak wcześnie ich hodować. Żerowiska pozyskiwałem na początku maja.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

I jeszcze fotka moich "osowców". Na uwagę zasługuje ciemny samiec drugi od góry w środku. Wyhodowałem go z żerowiska na starej osice rosnącej w zwartym dosyć cienistym lesie. Takie okazy spotyka się dosyć rzadko.
Załączniki
PB204662a.jpg
PB204662a.jpg (124.39 KiB) Przejrzano 3368 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Sesia apiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Żerowanie gąsienic objawia się brązowymi gruzełkami odchodów wydobywającymi się ze szczeliny w korze i zalegającymi u podstawy pnia.
Dla porównania różnic w żerowaniu kózki Saperda carcharias pokazałem wyżej fot: PB084639a, a jeszcze lepiej to widać tu:
viewtopic.php?f=67&t=11848
Załączniki
1a.jpg
1a.jpg (149.63 KiB) Przejrzano 3116 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Sesia apiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Podobnie jak na fotce wyżej może również żerować Cossus cossus. Warto więc zajrzeć do żerowiska i zobaczyć gąsienice.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Sesia apiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Z żerowiska prezentowanego powyżej (fotka z ubiegłego roku), dwa tygodnie temu wydłubałem kokony. Obecnie lęgną się motyle. Zatem najwyższa pora na zbieranie kokonów S apiformis. W naturalnych warunkach u mnie na Polesiu zaczną wylęgać się w najbliższych dniach.
Załączniki
IMG_2741a.jpg
IMG_2741a.jpg (142.24 KiB) Przejrzano 2930 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”