Kleszcze - prośba

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
a_kocon
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 kwietnia 2013, 15:39
Gender: women

Kleszcze - prośba

Post autor: a_kocon »

Witam, jeśli ma ktoś dostępy do różnych gatunków kleszczy, lub je zbiera i chciałby się podzielić, chętnie przyjmę, szczegóły proszę na pw; np. jeśli ma ktoś dostęp do odławianej zwierzyny leśnej lub gołębi chętnie przyjmę kleszcze
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: Radek W. »

Kleszcze można bez problemu zebrać czerpakując na ścieżkach zwierzyny, okrajkach, przy paśnikach, podsypach i babżyskach.
Najłatwiej łowi się je w lasach liściastych, np. w buczynach na Pomorzu Zachodnim przy jednym zaczerpnięciu odławiałem do kilkunastu sztuk i nie chodzi o serię 50 "machnięć" tylko o jedno.
Swoją drogą tegoroczna zima sprzyja tym pajęczakom i pewnie będzie można je łatwo odławiać.

Pozdrawiam
RW
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: Marek Hołowiński »

a_kocon pisze:Witam, jeśli ma ktoś dostępy do różnych gatunków kleszczy, lub je zbiera i chciałby się podzielić, chętnie przyjmę, szczegóły proszę na pw; np. jeśli ma ktoś dostęp do odławianej zwierzyny leśnej lub gołębi chętnie przyjmę kleszcze
Ja to rozumiem mniej więcej tak:
Koleżance potrzebne są kleszcze zebrane z różnych stanowisk na terenie kraju, jak i z różnych żywicieli.
Te w swoim zasięgu zapewne sama sobie zbierze.
Fajnie by było gdyby jednak doprecyzowała swoją myśl, być może znajdą się chętni aby pomóc.
a_kocon
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 kwietnia 2013, 15:39
Gender: women

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: a_kocon »

dokładnie o to chodzi:) ja zbieram u siebie oczywiście te pasożyty ale potrzebowałam także tzn. byłoby super gdyby ktoś mógł zebrać z innych rejonów kleszcze, oczywiście mogę wysłać probówki i alkohol :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7276
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: Rafał Celadyn »

a_kocon pisze: oczywiście mogę wysłać probówki i alkohol
...od razu lepiej to wygląda :mrgreen:
:birra:
Rafał
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: krzem »

:brawo:
to ja poproszę miód dwójniak... :okok:
admin
Administrator
Posty: 1610
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: admin »

krzem pisze::brawo:
to ja poproszę miód dwójniak...  :okok:
Przepraszam - jaki to ma związek z kleszczami i z tym wątkiem?
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: Tomasz Krepski »

Fakt, więcej szczegółów ułatwiłoby sprawę. Z jakiego regionu obecnie zbierasz kleszcze? Ja mogę przy okazji jak się coś trafi podesłać Tobie trochę materiału (Najwięcej to go przynoszę na sobie :D ). Znajomi z wydziału badają ptaki, mogę zapytać, czy nie pomogliby. A jeśli szukasz informacji, zachodniopomorskie kleszcze zostały dosyć dokładnie, wydaje mi się, przebadane przez Profesor Bogumiłę Skotarczak z Wydziału Biologii US (szczególnie pod kątem genetycznym i chorobotwórczym). Może warto popytać?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: PawełB »

na marginesie tej prośby warto poruszyć problem kleszczy przed sezonem terenowym.

Słuchałem ostatnio audycji w radiu o chorobach przenoszonych przez kleszcze i jest tego kilkanaście !! (babeszjoza, erlichoza, mykoplazmy - nazwy "bardzo zachęcające"). Do tego ostatnie badania wiążą nawet alzheimera z kleszczami (podobno statystycznie udowodnione). Ja się jakoś nigdy kleszczami nie przejmowałem, wiadomo, czasem trzeba "złapać" zwłaszcza jak się siedzi długo w krzakach z aparatem.

Stosuję tylko dokładny "ogląd" ciała zaraz po zakończeniu pobytu w terenie (czasem trudno to dobrze zrobić i może nie być gdzie :-) - zazwyczaj staje na pierwszej większej stacji benzynowej i korzystam tam z toalety i lustra), polecam takie urządzonko z "lassem" do wyciągania kleszczy, chyba najlepsza metoda usunięcia razem z narządami gębowymi.

Ciekawy jestem kto z was się szczepi (w sumie chyba tylko przeciw zapaleniu mózgu KZM)??
a_kocon
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 kwietnia 2013, 15:39
Gender: women

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: a_kocon »

superrr Panie Tomaszu, z ptaków byłoby super; ja obecnie zajmuje się południem Polski, tereny Bielsko-Biała, Beskid Żywiecki. Oczywiście ja sobie pooznaczam gatunki itd. jestem studentką biologii i pisze prace o kleszczach - licencjat własnie kończę ale chce zrobić magisterską pracę obszerną bardziej :)
a_kocon
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 kwietnia 2013, 15:39
Gender: women

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: a_kocon »

możliwe, że będę robiła także pracę pod kątem zarażenia boreliozą i innymi patogenami więc jakby co to wyniki mogę dać każdemu :)
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: Tomasz Krepski »

PawełB pisze:Ciekawy jestem kto z was się szczepi (w sumie chyba tylko przeciw zapaleniu mózgu KZM)??
Ja wziąłem pierwszą dawkę szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych i.... przed drugą dawką wyskoczył mi rumień po ugryzieniu kleszcza... Drugiej dawki nie przyjąłem bo faszerowałem się tetracyklinami przez miesiąc. No cóż, teraz stała kontrola, na szczęście szybko odkryłem rumień. Polecam obserwować ugryzione miejsce przez ponad miesiąc :)


Co do kleszczy z ptaków niczego nie obiecuję, podpowiem znajomym by coś zostawili jak znajdą, ale nie ręczę za nich :)

Pozdrawiam!
a_kocon
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 kwietnia 2013, 15:39
Gender: women

Re: Kleszcze - prośba

Post autor: a_kocon »

dziękuję, jakby co to szczegóły na pw :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”