Ranny swierszcz

Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Ranny swierszcz

Post autor: kajzer999 »

Mam pewien problem. Otóż wczoraj (2 listopada) przy cmentarzu na chodniku znalazłem sporego świerszcza G. campestris(chyba samice). Zabrałem znalezisko ze sobą w pudełku od zapałek :-) Świerszcz jest ranny - ma wyrwany cały jeden czułek. Co z nim zrobić o tej porze? Zwyczajnie gdzieś wypuścić czy w jakieś konkretne miejsce? Czy tak przezimuje? A może trzymać i karmić?
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Ranny swierszcz

Post autor: kajzer999 »

Hej jest tam kto? Czy ktoś w ogóle tutaj zagląda? A może trzeba przenieść wątek na inny dział tylko który?
rysiaty
Posty: 2020
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ranny swierszcz

Post autor: rysiaty »

hmmm "ranny" powiadasz :?
najlepiej wiedzieć co się zamierza zrobić, zanim podejmiesz decyzję o zabraniu dzikiego zwierza do domu.
Brak czułka czy odnóża to nie tragedia dla owada, a jeśli to jednak jest problem dla osobnika, to cóż ... taka jednostka jest zbędna dla populacji/gatunku.
"Ludzkie" odruchy litości raczej niczemu nie służą, chyba że się lepiej poczujesz, więc wtedy tobie pomogą, bo się poczujesz lepszym czy coś :rotfl:
pozdrawiam :hi:
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Ranny swierszcz

Post autor: kajzer999 »

Przyznaje się bez bicia że brak czułka lub czegokolwiek innego nie był powodem zabrania owego świerszcza lecz połączenie naukowej ciekawości biologa z chęcią ocalenia owada przed niechybnym rozpłaszczeniem pod butem lub kołem samochodu. Ok to w takim razie zaraz wrzucam go do alkoholu:-P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ranny swierszcz

Post autor: Jacek Kurzawa »

kajzer999 pisze:Hej jest tam kto? Czy ktoś w ogóle tutaj zagląda? A może trzeba przenieść wątek na inny dział tylko który?
Cierpliwości trzeba, a nie przenoszenia działu tak, by nim zainteresować wszystkich. To nie jest "quick-reply-chat" i nie wymagaj takiej prędkości od wszystkich czytających. Najszybsze metody odpowiedzi uzyskasz innymi narzędziami: telefon, bezpośrednie zapytanie (tzw.real) ewentualnie GG, Skype itd. A na Forum nie wszystkie pytania doczekują się odpowiedzi i musisz to wkalkulować w ryzyko pisania na forach.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Ranny swierszcz

Post autor: krzem »

kajzer999 pisze:Przyznaje się bez bicia że brak czułka lub czegokolwiek innego nie był powodem zabrania owego świerszcza lecz połączenie naukowej ciekawości biologa z chęcią ocalenia owada przed niechybnym rozpłaszczeniem pod butem lub kołem samochodu. Ok to w takim razie zaraz wrzucam go do alkoholu:-P

czego to teraz młodzi nie wypiją?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Ranny swierszcz

Post autor: Aneta »

Będzie z tego ruda wóda na świerszczach :mrgreen:
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Ranny swierszcz

Post autor: kajzer999 »

Świerszczówka :rotfl: dobre :-) patrząc od strony owada: "jak umierać to z pompą" :mrgreen:
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”