Agrilus?

Buprestidae
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Agrilus?

Post autor: Wojciech Kubiak »

Witam
Proszę o pomoc w oznaczeniu Agrilusa. Złapany na leszczynie w Bełchatowie na początku lipca 2013. W pobliżu rośnie wielki dąb i trochę brzóz. Biegał po liściach jak opętany, ledwo dało się do dorwać.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie.
Załączniki
P7280007.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.62 KiB)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Agrilus?

Post autor: palipa »

ze zdjęć Agrilusy są ciężkie, z takiego raczej niemożliwe
spróbuj z tym https://entomo.pl/coleoptera/buprestidae/klucz.php
będziesz potrzebował dobrze widoczny spód ciała
zwłaszcza wyrostek
jeśli weźmiemy pod uwagę roślinę żywicielską (najprawdopodobniej dąb) to ograniczymy trochę liczbę gat.
potem weź pod uwagę rozmiar
rysunki stąd też będą pewnie pomocne http://www.coleo-net.de/coleo/texte/agrilus.htm

Powodzenia
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Agrilus?

Post autor: Wojciech Kubiak »

Dzięki za odpowiedź :D
Obie strony sa już mi znane, oznaczałem kiedyś Agrilusy z nich, głównie z niemieckiej. ALe nadal nie wiem co to sa te trzy pary nie wiadomo (rysunki) czego przy niektórych gatunkach. Starałem się to przetłumaczyć, ale nic to nie dało. Może ktoś wie co to jest?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Agrilus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

jelonek pisze:Dzięki za odpowiedź :D
Obie strony sa już mi znane, oznaczałem kiedyś Agrilusy z nich, głównie z niemieckiej. ALe nadal nie wiem co to sa te trzy pary nie wiadomo (rysunki) czego przy niektórych gatunkach. Starałem się to przetłumaczyć, ale nic to nie dało. Może ktoś wie co to jest?
Pozdrawiam
O co pytasz? Jakie rysunki, gdzie? Trzy pary?..... :mysl:

Chyba znalazłem, chodziło Ci o niemiecką stronę :bang: : http://www.coleo-net.de/coleo/texte/agrilus.htm

"Klauen" to pazurki.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Agrilus?

Post autor: Roman Królik »

jelonek pisze:Obie strony sa już mi znane, oznaczałem kiedyś Agrilusy z nich, głównie z niemieckiej...
No to pozostaje na spokojnie zastosować jeden z kluczy a na pewno coś wyjdzie (stawiam na Agrilus angustulus). Na przyszłość, przy klejeniu na "trójkąt" nie zasłaniaj pierwszych segmentów odwłoka bo tam, u samców są ważne cechy diagnostyczne. Ja kleję metodą "amerykańską" tzn. zginam wierzchołek kartonika i kleję owada bokiem do tego zgięcia między 2 i 3 parą nóg, tak jak w poniższym linku na rysunku 7.
http://www1.extension.umn.edu/garden/in ... ollecting/
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Agrilus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Okaz juz oznaczony, ale tez mialem takie zdanie, widząć kształt tego przedplecza no i oczywiscie to ze to taki pospolity gatunek.

Załączam zdjęcia, nie stosowałem tej techniki, ale juz mi się podoba, bo cały dół jest w tym wypadku dobrze widoczny. :ok:
Załączniki
figure-7-sm.gif
figure-7-sm.gif (4.7 KiB) Przejrzano 7220 razy
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Agrilus?

Post autor: Wojciech Kubiak »

Witam
Dziękuję za info na temat pazurków, właśnie o to mi chodziło :D. Przeglądając klucz wypisałem 7 gatunków żyjących na dębie lub leszczynie. Są to
A. biguttatus, laticornis, olivicolor, graminis, sulcicollis, angustulus i obscuricollis. Z wiadomych względów wykreśliłem biguttatusa a z kształtu kopulatora olivicora i sulcicollisa. Pozostały cztery, z których mi również najbardziej pasuje A. angustulus.
A co do metody przyklejania to bardzo ciekawa :D, na pewno w przyszłości zastosuję ją do preparowania agrilusów.
A i jeszcze co do tych pazurków na niemieckiej stronie, czemu u niektórych gatunków w środkowej parze lewy różni się od prawego?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Agrilus?

Post autor: Roman Królik »

jelonek pisze:A i jeszcze co do tych pazurków na niemieckiej stronie, czemu u niektórych gatunków w środkowej parze lewy różni się od prawego?
Bo Matka Natura jest szalona :hurra
Po prostu tak mają i nie znam żadnego racjonalnego wytłumaczenia tego zjawiska. Jest to za to świetna cecha diagnostyczna. Dodam jeszcze, że takie zróżnicowane pazurki mają zwykle samce. Samiczki mają przeważnie wszystkie pazurki takie same.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”