Czy to Glaucopsyche alexis ?

mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: mario1970 »

Witam, proszę o identyfikację modraszka. Czy to aleksis?
Załączniki
934_2.jpg
934_2.jpg (140.44 KiB) Przejrzano 8254 razy
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Podawaj datę i miejsce wykonania fotografii. Tak, to aleksis.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: mario1970 »

Dzięki. Zdjęcie wykonane 27.06.13r. w Puszczy Białowieskiej. To chyba dziwnie późno, jak na tego motyla.
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: emcezet »

Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy to aleksis?

Post autor: krzysztof570630 »

Na jakiej podstawie nie?
brakkonta

Re: Czy to aleksis?

Post autor: brakkonta »

krzysztof570630 pisze:Na jakiej podstawie nie?
we skazanym linku, tak po środku strony o alexis'ie masz diagramik kolorowy dot. pojawów - imago fruwa od maja do końca lipca (ten niebieski pasek na diagramie, bo zielony tyczy się gąsienicy).
Mazep
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy to aleksis?

Post autor: krzysztof570630 »

Czyli Jacku fruwa i jeszcze chwilę powinien fruwać. Wiem, że najliczniejsze pojawy są z reguły w początkowym okresie występowania, ale jeszcze prawie miesiąc przed nim.
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: emcezet »

Moje "chyba nie" odnosiło się do poniższego :
mario1970 pisze:Dzięki. Zdjęcie wykonane 27.06.13r. w Puszczy Białowieskiej. To chyba dziwnie późno, jak na tego motyla.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

A często obserwujesz o tej porze roku aleksisa w Białowieży?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to aleksis?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Trochę dziwne pytanie, bo można nie bywać w PBiałowieskiej w tym okresie co nie zmienia pory lotu tego modraszka.

Jego okres przypada na drugą połowę maja przez czerwiec do pierwszych dni lipca. Najpóźniejsza obserwacja jest z 11.7 to jest 2 tyg później od tej z tego wątku.
Obserwacje: http://lepidoptera.eu/records/SpeciesIn ... 7&region=0
Jest to z pewnością już końcówka pojawu tego gatunku, ale nie jest to jeszcze dziwne, że latał 27.6.2013. Gdyby to było trzy tygodnie później to byłaby juz sensacja.
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: emcezet »

Paweł, po to podałem link do strony K. Jonko, żeby umysłowić pytającemu, iż OGÓLNIE W POLSCE modraszek aleksis pod koniec czerwca nie jest niczym niezwykłym. A Puszcza Białowieska w Polsce się znajduje ;) BTW, nigdy w niej nie byłem...ale chciałbym...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Marek Hołowiński »

emcezet pisze:Paweł, po to podałem link do strony K. Jonko, żeby umysłowić pytającemu, iż OGÓLNIE W POLSCE modraszek aleksis pod koniec czerwca nie jest niczym niezwykłym. A Puszcza Białowieska w Polsce się znajduje ;)
i warto wiedzieć że akurat w północno wschodnich rejonach kraju okres pojawu motyli jest przesunięty też o jakieś dwa tygodnie. Podawane obserwacje na stronie "Motyle Europy" nie są miarodajnym wykładnikiem, bo zawierają zbyt mało danych. Podaje się obserwacje okazów świeżych, a już tych zlatanych z końcówki pojawu , nie koniecznie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:Podawane obserwacje na stronie "Motyle Europy" nie są miarodajnym wykładnikiem, bo zawierają zbyt mało danych
Zgadza się, ale to jest i tak chyba najlepsze dostępne źródło? Czy jest jakieś lepsze? 8)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:
Marek Hołowiński pisze:Podawane obserwacje na stronie "Motyle Europy" nie są miarodajnym wykładnikiem, bo zawierają zbyt mało danych
Zgadza się, ale to jest i tak chyba najlepsze dostępne źródło? Czy jest jakieś lepsze?  8)
nie, ale trzeba brać poprawkę na warunki klimatyczne danego roku i rejon kraju.
U mnie zawsze przyroda funkcjonuje z około dwu tygodniowym opóźnieniem do tego co podajecie na forum. A wiosną czasami jest i miesiąc poślizgu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

No i wlasnie dlatego ten alexis fruwa po Puszczy jeszcze do początku lipca. Tak czy inaczej to rzadki gatunek i wszystkie obserwacje są ciekawe i zasługują na dopisanie ich do bazy danych obserwacji na lepidoptera.eu Narzedzie stworzył Krzysiek, ale juz dane musimy sobie wrzucić sami. Im więcej danych tym to narzdzie będzie lepsze z pożytkiem oczywiscie dla nas wszystkich.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: mario1970 »

Panowie wybaczą, ale moim źródłem informacji był atlas „Motyle dzienne Polski” Jarosława Buszko i Janusza Masłowskiego. Tam jest podane że ten motylek pojawia się od 01.05 do 02.06, stąd moje zdziwienie, ale mam już pełny obraz sytuacji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

A właśnie milczeniem pominąłem tą nieścisłość w tym Atlasie (znalazłem to podczas sprawdzania). Książka jest dobra i nie odwracaj się od niej.
Wniosek, jaki trzeba wyciągnąc z tej sytuacji jest taki, że bezpieczniej jest posługiwać się kilkoma źródłami, niż tylko jednym. Drugi to taki, że nie ma co brać wszystkiego poważnie i dziwić się, kiedy przyroda zachowuje się inaczej niż piszą w książkach. Książki próbują oddać mniej lub bardziej dokładnie obraz sytuacji, jednak nasza wiedza o wielu gatunkach wymaga jeszcze uzupełnień. Z innej strony: jeśli w książce będzie pisało, że gatunek skończył już lot to nie wyklucza wcale tego, że gatunek ten można jeszcze spotkać w terenie.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: mario1970 »

Dzięki za radę, nie zamierzam, książka jest bardzo fajna. Szkoda tylko że jest ich na rynku tak mało (książek o motylach).
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Diagramy diagramami i opóźnienie opóźnieniem, ale byłem w Puszczy Białowieskiej parę razy w drugiej dekadzie czerwca i spotykałem tam, w tym okresie tylko pojedyncze, bardzo zlatane sztuki aleksisa. Pokryło się to z danymi w atlasie prof. Buszki. Nie wydało mi się zatem dziwne pytanie o świeżego motyla pod koniec czerwca. Jednak jak widać można go w tym okresie jeszcze zobaczyć i ma rację Jacek mówiąc o tym, że należy ze sobą konfrontować różne źródła.
rysiaty
Posty: 2020
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: rysiaty »

Jacek Kurzawa pisze:Tak czy inaczej to rzadki gatunek i wszystkie obserwacje są ciekawe i zasługują na dopisanie ich do bazy danych obserwacji na lepidoptera.eu Narzedzie stworzył Krzysiek, ale juz dane musimy sobie wrzucić sami. Im więcej danych tym to narzdzie będzie lepsze z pożytkiem oczywiscie dla nas wszystkich.
tyle że nie każdemu dane jest nosić miano obserwatora, a tym samym dodawać swoje obserwacje ...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: Dispar »

W ubiegłym tygodniu zupełnie niezlatana samiczka G. alexis na Mielniku i taka sama w Czerlonce. Natomiast samiec z 30 maja którego wpisałem na entomo.pl był już lekko zlatany. Jak napisał Marek- co rok to inne terminy pojawu.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: PawełB »

chyba zbyt sieroznie traktujecie zapisy o czasie pojawu. Nawet porównanie kilku książek wprowadza spore różnice.

Odstępstwa od tego nie są żadną sensacją, oczywiście o ile nie mamy doczynienia z 2 albo dalszym pokoleniem, ale wtedy jest jakiś zupełnie nietypowy okres pojawu. Nawet jeśli dostępne informacje są średnią wieloletnia, to każdy następny rok może być "wyjątkowo nietypowy".

Polska to duży kraj, o sporej różnicy pomiędzy okresem wegetacji na południu i północy, pewne różnice są też w tej mierze pomiędzy wschodem i zachodem, jako ze ściera się klimat kontynentalny z morskim.
Do tego dochodzą anomalie pogodowe jak i zmienność osobnicza. Do tego poszczególne osobniki żerują i rosną w różnych miejscach, może zdarzyć się i miejsce ekstremalnie ciepłe (przyspieszające pojaw) i ekstremalnie zacienione+brak pokarmu (opóźniające pojaw).
cigane
Posty: 2
Rejestracja: środa, 3 lipca 2013, 22:34

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: cigane »

Dispar pisze:W ubiegłym tygodniu zupełnie niezlatana samiczka G. alexis na Mielniku i taka sama w Czerlonce. Natomiast samiec z 30 maja którego wpisałem na entomo.pl był już lekko zlatany. Jak napisał Marek- co rok to inne terminy pojawu.
Zlatany , nie zlatany ? po czym to odróżnić ?
Od miesiąca fascynuje mnie fotografia makro...więc taka wiadomość była by dla mnie bezcenna
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: mario1970 »

Osobnik zlatany i świeży
Załączniki
zlatany osobnik
zlatany osobnik
570.jpg (145.14 KiB) Przejrzano 7808 razy
prawie nówka sztuka
prawie nówka sztuka
736_2.jpg (138.56 KiB) Przejrzano 7808 razy
cigane
Posty: 2
Rejestracja: środa, 3 lipca 2013, 22:34

Re: Czy to Glaucopsyche alexis ?

Post autor: cigane »

Dzięki...teraz panimaju :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”