Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Ważki
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Monitoring ważek południowych realizowany jest od kilku lat. Więcej o założeniach i wynikach tutaj:
http://www.odonata.pl/monitoring.php
Ze sprawozdania za lata 2009-2012 wynika, że bardzo mało danych dociera z północnej części Polski http://www.odonata.pl/projekty/monitori ... 009_12.jpg
W związku z powyższym, za zgodą prowadzącej projekt, postanowiłem podjąć inicjatywę ułatwienia dotarcia do potencjalnych stanowisk gatunków południowych w północnej części Polski.
Na stronie Mapy Google opracowałem mapę „Monitoring ważek południowych”:

Link do mapy: https://maps.google.pl/maps/ms?msid=216 ... 850e&msa=0
Założyłem, że brak danych może wynikać, z braku wiedzy o potencjalnych stanowiskach odpowiednich w okolicy miejsca zamieszkania lub pobytu (np. na urlopie).
Dla ułatwienia, dla osób zainteresowanych sporządziłem mapkę potencjalnych stanowisk (powyżej równoleżnika miasta Poznań). Pod uwagę wziąłem piaskownie, żwirownie i glinianki na podstawie zdjęć Google Map i Geoportal. Niektóre (nieliczne) stanowiska były już sprawdzane w poprzednich latach. Przy stanowiskach podawane są najistotniejsze informacje (np. o stwierdzeniu południowców, ostrzeżenie o pilnującym psie).
Obecnie na mapie zaznaczone są stanowiska monitorowane w poprzednich latach z podziałem na:
- monitorowane ze stwierdzeniem południowców (czerwony kolor znaczka),
- monitorowane i nie stwierdzono południowców (niebieski kolor znaczka),
- nie monitorowane (żółty kolor znaczka).
Stanowiska mogą być dodawane przez osoby zainteresowane, zarówno nowe obiekty, jak również zmieniany status, jeżeli były monitorowane. Osoby zainteresowane uzupełnianiem muszą zostać dodane do listy osób do tego uprawnionych, dlatego jeżeli ktoś chce wziąć udział, w uzupełnianiu stanowisk, jak również monitorowaniu tych stanowisk, proszony jest o przesłanie do mnie (email:wiack@wp.pl) swojego e-maila, który zostanie dodany do listy użytkowników.

Na mapie można będzie wpisywać przy stanowiskach deklarację chęci przebadania stanowiska w 2013 r. jak również faktu sprawdzenia stanowiska (na bieżąco będzie obraz tego co się aktualnie dzieje).
Poza szczególnym ukierunkowaniem naszych obserwacji na stanowiska w północnej części Polski, dalej - na dotychczasowych zasadach będą zbierane wszystkie informacje o południowych gatunkach z pozostałej części obszaru Polski. W południowej części (po kreską), proponuję dodawanie tylko stanowisk, które monitorujemy regularnie (stałe powierzchnie monitoringowe).

Jeżeli, ktoś nie korzysta na Google Map, może przesłać stanowisko lub wynik monitoringu do mnie lub podać dane w niniejszym temacie, a ja to uzupełnię na mapie.

Na zakończenie, na wszelki wypadek, wyjaśniam moją rolę w tej akcji - pomagam Alicji zwerbować osoby do monitoringu w północnej części Polski. Sam oczywiście aktywnie włączę się w realizację akcji, ale o tym później.
Załączniki
Zrzut z Google Map
Zrzut z Google Map
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.76 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 marca 2013, 19:57 przez Wiacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Brachytron »

:okok:
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Mapa została uzupełniona - aktualnie baza potencjalnych stanowisk południowców w północnej Polsce obejmuje 184 obiekty. Starałem się wyszukać obiekty tak, aby były równomiernie rozłożone w obrębie całego obszaru.

Kilka dodatkowych wskazówek:
- najatrakcyjniejsze są starsze części piaskowni z wodą czystą z niewielką ilością roślinności,
- bardziej atrakcyjne są zbiorniki płytkie (lepiej nagrzewają się),
- nie należy pomijać małych zbiorniczków (np. kałuż w koleinach) bo są również atrakcyjne dla południowców,
- zbiorniki (świeże) z wodą zamuloną nie są atrakcyjne (obserwowałem przy nich ważki, ale nie południowce),
- trzeba uważać, bo znaczna część piaskowni jest użytkowana (jeździ ciężki sprzęt),
- nie należy podchodzić do świeżych stromych skarp (zarówno z góry jak i z dołu),
- w świeżych częściach piaskowni trafiają się powierzchnie z silnie uwodnionym błotem (lepiej na nie nie wchodzić), bo można zostać bez butów,
- może się zdarzyć, że w piaskowni może nie być wody - starałem się wybierać piaskownie z wodą widoczna na ortofotomapach, ale sytuacja w pisakowniach jest dość zmienna (w wyniku stałych prac i zmiany poziomu wód gruntowych).

Stanowiska można pobrać jako KML do GPS-a (nie wymaga to logowania się). Ułatwi to dotarcie do stanowiska.
Stanowiska są wrysowane z dokładnością do kilkunastu metrów.
Przed wyjazdem warto obejrzeć dokładnie stanowisko w Google Map lub Geoportalu, aby sprawdzić w której części piaskowni znajduje się woda i czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie występują odrębne powierzchnie piaskowni.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Brachytron »

Informacja jest też już na www.odonata.pl, na razie jest jak jest, później pokombinuję to na "ładniej", nie przewidziałem po prostu podprojektu w projekcie. Jeśli masz Wiacku jakieś pomysły czy uwagi do funkcjonowania tego działu to pisz.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Pojawiły się pierwsze uzupełnienia w ok. Włocławka.

Wysłałem zaproszenie do udziału w akcji do członków Sekcji Odonatologicznej, ale zapewne nie do wszystkich. Jakbym o kimś zapomniał to proszę o przesłanie e-maila (adres w poprzednim poście).

Czyżby nie było żadnych uwag do założeń akcji? :?
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej sprawie - MAPA PUNKTÓW DZIELONA JEST NA STRONY!!
NA JEDNEJ STRONIE MIEŚCI SIĘ 200 PUNKTÓW.

NIE WSZYSTKIE WPROWADZONE PUNKTY SĄ WIDOCZNE NA PIERWSZEJ STRONIE.
PRZED WPROWADZENIEM PUNKTU TRZEBA SPRAWDZIĆ CZY NIE ZOSTAŁ JUŻ WPROWADZONY (TYLKO JEST NA 2 STRONIE).

NA DOLE STRONY JEST PRZEŁĄCZNIK STRON.

Jest to ograniczenie programowe i obecnie nie ma możliwości zmienienia tego.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Doczytałem jeszcze, że gdy nie jesteśmy zalogowani to widoczne są punkty z wszystkich stron.
Dopiero po zalogowaniu widoczność punktów rozdziela się na strony.

Na mapie jest już 220 punktów.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Przy takich upałach warto ruszyć na potencjalne stanowiska południowców. Może już coś się na północy trafić.

Nie widzę jakoś specjalnego ruchu na mapie.
Mam nadzieję, że przynajmniej komuś to się przyda przy wyborze weekendowego wypadu na ważki.

U mnie jeszcze nie wiadomo czy będę w Gdańsku. Jeżeli tylko uda się wybrać to planuję wyprawę (objazdówkę) po stanowiskach z Gdańska na zachód w kierunku Słupska.
W planach też okolice Bielska Podlaskiego.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Nadal brak wpisów na mapie, jak również w tym temacie.
Na dniach zapowiadają na północy temperatury ok. 25 st. C.
Jestem w Gdańsku. Czekam na wyższe temperatury i na dniach ruszam w teren - najprawdopodobniej z Gdańska, przez Słupsk, Koszalin, w kierunku Kołobrzega - oznaczę na mapie co planuję sprawdzić. Mapa https://maps.google.pl/maps/ms?msid=216 ... 4,2.469177

Jeżeli ktoś już sprawdzał piaskownie na tej trasie to proszę o informację, które to były.

Na południu i w środkowej Polsce południowce już szaleją. Może coś dotrze nad morze.

Może jakiś konkursik na najdalej wysunięte na północ stanowisko południowca (któregokolwiek objętego monitoringiem). Największe szanse na A. affinis, O. albistylum lub O. bruneum. A może znowu przyleci Anax ephippiger.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Temperatury nad morzem mają osiągnąć 26-27 st. C. No to już się wyklarowało - wyjazd 18-19.07.2013 (czwartek-piątek). Wyjazd z Gdańska, pod Władysławowo, do Słupska (tam zapewne nocleg). Jak sprawnie pójdzie to może aż pod Koszalin. Następnego dnia nieco na południe na Kościerzynę i Skarszewy a następnie do Gdańska. Trasa wrysowana na Google Map.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Relacja z wyprawy w dniu 18.07.2013 r.
Niestety z powodu pogody (zapowiadane 21 st. C i zachmurzenie na 19.07.2013 r.) musiałem skrócić wyjazd do jednego dnia. Zapowiadane 27 st. C też się nie sprawdziło - max. było 25 st. C i do tego dość silny wiatr.
Trasa zakładała przejechanie ok. 400 km.
Wyjazd z Gdańska (ok. 8.00) do Słupska przez stanowiska: Mrzezino, Werblinia, Sulcice, Parszyce, Zelewo, Lębork, Głobino i Siemianowice. Do Słupska dotarłem ok. 17.00. Zakończyłem ok. 18.00.
Mrzezino - stanowisko O. brunneum z poprzednich lat wyschło. Sprawdziłem też kałuże na drodze przy dużej piaskowni w Mrzezinie - brak południowców. Na piaskowni tylko C. splendens i I. elegans.
Werblinia - stanowisko z poprzednuich lat O. brunneum - niewielkie zagłębienia z płytką wodą. Miejsce obiecujące, ale południowców brak. Stwierdzono: C. puella i E. cyathigerum.
Sulcice - żwirownia z kilkoma osadnikami popłuczkowymi (otoczone pałką) i 2 zbiornikami z krystaliczną wodą (słabo zarośnięte). Stwierdzono: I. elegans, I. pumilio, E. cyathigerum, L. sponsa. Latała jeszcze jakaś duża ważka, ale mi zwiała zanim zdążyłem ustawić ostrość w lornetce.
Parszyce - żwirownia z 2 zbiornikami z czystą wodą. Stwierdzono: L. depressa. C. puella, I. pumilio, O. canvellatum.
Zelewo - brak wody w piaskowni. Okazało się po powrocie, że piaskownia z wodą znajduje się za lasem (Zelewo 2).
Lębork - glinianka w cegielni. Stwierdzono: I. pumilio, L. sponsa, C. puella, O. cancellatum, I. elegans, E. cyathigerum.
Głobino - piaskownia czynna z niewielką ilością wody dość mocno zarośniętej. Stwierdzono: O. cecilia, S. danae, L. sponsa.
Siemianowice - piaskownia a raczej wysypisko gruzu - Siemianowice 1 (nie dojechałem niestety do części z wodą Siemianowice 2 - a szkoda). Stwierdzono O. cecilia.

Specjalnie nie napisałem gdzie znalazłem południowce. Informację o tym można znaleźć na Google Map:
http://goo.gl/maps/bQLEq
Dojechałem do Bytowa i wieczorem bezproduktywnie wróciłem do Gdańska.

Poprzeczka dla potencjalnych konkurentów w KONKURSIE została zawieszona wysoko.
Załączniki
DSCN2642.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.19 KiB)
DSCN2659_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.92 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Dzisiaj 20.07.2013 r. popołudniowy krótki wypad na południe od Gdańska. Temperatura ok. 21st.C i wiatr umiarkowany.
Stanowiska:
Warcz - żwirownia z licznymi, dość głębokimi zbiornikami (brzeg większości już dość mocno zarośnięty nawet wierzbą) na niewielkich odcinkach warunki dogodne dla południowców. Stwierdzono: E. cyathigerum, O. cancellatum, E. najas, I. elegans, C. puella, S. vulgatum, L. sponsa, E. viridulum, C. splendens.
Z południowców:
O. albistylum - samiczka polująca na "patelni" i samczyk przy wodzie.

Kleszczewo: - głęboki zbiornik wodny, dość silnie zarośnięty brzeg. Stwierdzono: O. cancellatum.
Z południowców: O. albistylum - 1 samczyk przy wodzie.

Buszkowo Górne na obrzeżu lasu - A. subarctica.

Ostróża: - żwirownia z niewielkim zbiorniczkiem i rowem odwadniającym z wodą. Stwierdzono: L. sponsa, E. cyathigerum, S. vulgatum, S. pedemontanum, S. metalica.
Z południowców: O. albistylum - 1 samczyk.

Bielkowo: - brak wody.

Miechucińskie Chrósty: żwirownia - zostałem wyproszony przez właściciela; warunki z daleka dość obiecujące na południowce.

Dane zostały uzupełnione na Google Map.
Załączniki
DSCN2682.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.52 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Już niemal 1000 odwiedzin strony i jakoś nadal nie widzę efektów. Swego czasu pokazało się kilka wpisów koło Włocławka. Mam wrażenie, że napracowałem się dla siebie samego.
Zorganizowałem 2-dniową wyprawę koło Gdańska (wyszła 1-dniowa), ale też nikt nie był zainteresowany dołączeniem - woziłem powietrze w samochodzie.

Chciałbym (na potrzeby przyszłych akcji) dowiedzieć się czy komuś ta mapa przydała się? W jakikolwiek sposób.
Chciałbym zorientować się w czym problem :mysl: :
1. nie jeździcie na północy za ważkami,
2. jeździcie, ale nie na stanowiska zaznaczone na mapie,
3. jeździcie na stanowiska, ale nie ma południowców,
4. jeździcie i są południowce, ale nie chcecie podawać danych,
5. chcecie udostępnić dane, ale jest problem z obsługą mapy w internecie,
6. inna opcja (można opisać).

Może lepszym miejscem byłby Facebook na taką akcję.

Pogoda jest nadal sprzyjająca na południowce.
Niestety nie dam rady sam zweryfikować tych wszystkich miejsc :)

Myślałem nad bardziej zorganizowaną akcję - np. Obóz inwentaryzacyjny (2-3 dniowy) np. koło Szczecina - tam gdzie brak jest danych. Ale jak nawet 1 dniowa akcją nie zainteresowała nikogo to myślę i większa też nie wypali.

W Konkursie na najdalej na północ wysunięte stanowisko południowca w 2013 r. prowadzę Ja: Lębork - szer. 54°33'16,5''.
Adam890
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 19:00
Lokalizacja: Pruszków

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Adam890 »

Witam

Jestem może początkującym w tym temacie, ale pomysł uważam za świetny. Jak na razie u siebie w Pruszkowie pod Warszawą zauważyłem (mam fotki) Aeshna affinis. Oczywiście na dniach to zgłoszę przyjrzę się jeszcze tylko stanowisku lepiej.
W inne rejony chociażby zaznaczone na mapce nie mam jak pojechać - brak samochodu. Będę na pewno rozglądał się u siebie w okolicach.

Ale przyznam szczerzę, że jakby była chociażby akcja z takimi warsztatami inwentaryzacyjnymi na te parę dni to z chęcią bym pomógł ( jeśli ktoś by transportu na miejscu użyczył :mrgreen: ) .
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Może ta forma będzie atrakcyjniejsza:
WAŻKI PŁUDNIOWE - KONKURS 2013
https://mapsengine.google.com/map/edit? ... WJ1t4NAJHA

Na mapie zaznaczone najdalej na północ wysunięte stanowisko poszczególnych gatunków ważek południowych stwierdzone w 2013 r. Ranking będzie aktualizowany na bieżąco. Punktowane są kolejne 3 miejsca (wg. sze. geograficznej):
1 miejsce - czerwony znaczek
2 miejsce - pomarańczowy
3 miejsce - żółty
Opis przy znaczkach na mapie:
liczba - oznacza miejsce
pierwsze litery nazwy łacińskiej gatunku np. 1 SF - to pierwsze miejsce dla Sympetrum fonscolombii

Trochę na początek już jest wklepane na mapie.
SPRAWDŹ MOŻE MASZ STANOWISKO POŁOŻONE WYŻEJ.
Adam890 pisze:Jak na razie u siebie w Pruszkowie pod Warszawą zauważyłem (mam fotki) Aeshna affinis. Oczywiście na dniach to zgłoszę przyjrzę się jeszcze tylko stanowisku lepiej
Twoje stanowisko już jest dodane - jak dotychczas 1 miejsce dla A. affinis.

Dodałem też kilka z stwierdzeń z FB.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Zrzut ekranowy z mapy. Na mapie jest podane czyje są to stwierdzenia. Jak będzie więcej danych to zamieszczę ranking z podaniem miejscowości i osób.

Pierwsze miejsca dla:
Orthetrum brunneum, Orthetrum albistyllum, Sympetrum fonscolombii - poprzeczka wysoko zawieszona

Pierwsze miejsce dla:
Orthetrum coerulescens - jak najbardziej do pokonania (południowa Lubelszczyzna)
Aeshna affinis - niewiele powyżej Warszawy

Na mapie dotychczas brak:
Crocothemis erythraea - są stwierdzenia tylko z dalekiego południa (czekam na coś ze środkowej Polski)
Anax ephippiger
Sympetrum meridionale - jeszcze chyba nie było stwierdzenia.
Załączniki
Południowce 2013-Konkurs.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.85 KiB)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Monia »

Dzisiaj na terenie cementowni górazdze - orthetrum brunneum
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Monia pisze:Dzisiaj na terenie cementowni górazdze - orthetrum brunneum
Jak rozumiem Górażdże woj. Opolskie. Proszę o zgłoszenie do monitoringu południowców, ale niestety w rankingu nie łapie się na podium.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Mapa Monitoringu ważek południowych powoli uzupełnia się - nowe, ciekawe dane z okolic Poznania.

Dodano nową mapę (lepszą do oglądania danych z Google Map) - można oglądać jednocześnie wszystkie rekordy:
https://mapsengine.google.com/map/edit? ... AqBgqn-A3o

Uzupełniona jest też mapa w Kunkursie Ważki południowe 2013.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Nadala warunki sprzyjają obserwacji południowców. Ale jakoś cisza w eterze.
U mnie w ostatnich dniach: O. albistylum, A. affinis i S. meridionale.

W Konkursie nadal szansa na 1 dla:
- S. meridionale (najdalszy ok. Zamościa),
- O. coerulescens (najdalszy niewiele ponad Wrocław).
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Najnowsze wyniki w Konkursie Południowce 2013. Jak widać O. coerulescens i S. meridionale jeszcze całkiem nisko.
Załączniki
Konkurs Południowce 2013.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.57 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Monitoring południowych ważek w północnej Polsce

Post autor: Wiacek »

Poprawiła się sytuacja w S. meridionale.
Załączniki
Południowce 2013-Konkurs.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.42 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”